Nejlepší bezdrátová pecková sluchátka

1
Nejlepší bezdrátová pecková sluchátka
Fotografie: Martin Fajmon, mobilenet.cz
  • Do výběru sluchátek se dostali výrobci Microsoft, Apple, Huawei, Samsung i Sony
  • Kromě špičkového zvuku se můžete těšit i pohodlí při nošení či snadné ovládání

Tento výběrový článek je neaktuální, aktualizace je v přípravě.

Špuntová sluchátka vám v uších nesedí a sluchátka přes uši považujete za nevkusná? Není problém, v nabídce jsou i klasické pecky, které stále nabízí kvalitní zvuk, nezpůsobují však tlak uvnitř ucha, který je mnohým nepříjemný. Očekávat tedy můžete pohodlná sluchátka, bohatou výbavu včetně aktivního potlačení okolního hluku či praktické ovládání skrze samotná sluchátka.

Apple AirPods 3. generace

Apple AirPods v podstatě odstartovala šílenství a hlad po TWS sluchátkách. Apple už nabízí pecky třetí generace, což svědčí o zájmu zákazníků. Na tiskových materiálech si zprvu můžete splést sluchátka i pouzdro Apple AirPods 3. generace s Apple AirPods Pro. Apple design hodně připodobnil, samozřejmě zůstává rozdíl v podobě umístění v uchu. Ovládání je zajištěno tlakovým senzorem, stejně jako v případě Apple AirPods Pro. Nemůžeme říci, že by nám tento styl ovládání vyhovoval 100%, ovšem Apple se neptá. Je ale pravda, že ovládání je přesnější než poklepem na dotykové plošky. Sluchátka se pyšní také certifikací IPX4. To znamená, že se je nemusíte obávat používat i za deště, případně u bazénu.

Apple AirPods 3. generace obsahují čip H1, stejně jako AirPods Pro. Díky tomu se bleskurychle párují a potěší také funkce automatického přepínání mezi iOS/macOS a watchOS. Pro párování stačí otevřít pouzdro a na vašem iPhonu následovat instrukce. Vše doprovází povedené animace. Pokud máte Android, naleznete sluchátka mezi Bluetooth zařízeními, párování je otázkou pár vteřin. Dále nabídnou prostorový zvuk s dynamickým snímáním polohy hlavy, avšak chybí jim ANC a bohužel také režim průchodnosti. A jaká je kvalita zvukového výstupu? Pokud jste majitelem předchozí generace, můžete očekávat podobné naladění výšek, středů a basů, avšak celkově je kvalita o stupínek výše.

Nová generace Apple AirPods potěší výdrží. Na jedno nabití zvládne hrát až 6 hodin (5 hodin při aktivní funkci prostorového zvuku), případně 4 hodiny hovoru při hlasitosti nastavené na 50 %.

Huawei FreeBuds 4

Huawei FreeBuds 4 nepatří mezi nejnovější sluchátka, přesto je do výběru zařadit zkrátka musím. Jedná se o opravdu kvalitní pecky, které nejenže dobře vypadají, ale také skvěle hrají. Jsou odolná dle IPX4, takže potu odolají bez problémů. Odolnost se ale týká jen sluchátek, nikoli pouzdra. Ze spodní hrany matného pouzdra zaujme USB-C, za což chválíme.

Nebojíme se říci, že po zvukové stránce se FreeBuds 4 řadí mezi nejlepší bezdrátové pecky na trhu. Spojení je zajištěno díky Bluetooth 5.2, sluchátka zvládají simultánní propojení s mobilem i notebookem, přičemž poznají, jaké zařízení právě používáte. Zvuk je čistý a Huawei se soustředil i na basovou složku, která však není natolik dominantní, aby upozadila zbytek projevu. O ten se stará 14,3mm dynamický reproduktor v každém sluchátku, celkově jsme s výstupem byli velice spokojeni.

Jednou z nejzajímavějších a nejočekávanějších funkcí je samozřejmě ANC, tedy aktivní potlačení okolního hluku. Huawei se ale pyšní i funkcí, která zmapuje uživatelův zvukovod a na základě toho ANC přizpůsobí. Funguje to tak, že sluchátka vypustí zvuk, senzor následně zachytí odezvu (délku) průchodu a díky tomu lépe přizpůsobí šumění, které eliminuje a vyrovnává nepříjemné zvuky. Pouzdro dobije sluchátka celkem 4,5× a sluchátka mají standardní výdrž zhruba 4 hodiny, ovšem ta se snižuje, pokud využíváte ANC. Nejčastěji se dostanete na zhruba 2,5 až 3 hodiny na nabití.

Sony LinkBuds

Hledáte něco opravdu „cool“? Design Sony LinkBuds vychází z filozofie sluchátek, která mají propouštět okolní zvuk do ucha uživatele, nikoliv se jej snažit potlačit, jak je tomu běžné. Díky unikátní konstrukci, sestavě mikrofonů a algoritmu redukce šumu s využitím umělé inteligence se totiž můžete těšit na opravdu špičkovou kvalitu zvuku. Protistrana vás tak může slyšet v nevídané kvalitě, která se blíží tomu, jako byste opravdu byli fyzicky přítomni ve stejné místnosti jako protistrana.

Jednou z klíčových disciplín u bezdrátových sluchátek je nepochybně ovládání a s tím spojený (dis)komfort. LinkBuds budete paradoxně ovládat skrze uši, respektive poklepáním před ucho, v němž se sluchátko nachází. Funguje to překvapivě dobře. Se sluchátky si můžete jít klidně i zaběhat díky zvýšené odolnosti IPX4, což znamená, že je nerozhodí pot ani déšť. Z dalších neméně zajímavých funkcí zmíníme Speak-to-Chat, tedy schopnost automaticky rozpoznat, když promluvíte a pozastavit přehrávání hudby, které se po dokončení konverzace či monologu opět samo spustí.

Sony LinkdBuds se oficiálně chlubí až 5,5hodinovou výdrží při přehrávání hudby a 2,5 hodinami v případě volání. Chybět vám snad může jen ANC, které tato konkrétní sluchátka od Sony nenabízí.

Microsoft Surface Earbuds

Je libo něco designově čistého? Na těle Surface Earbdus nenalezneme žádné zbytečné zdobení, Microsoft odolal pokušení a na jejich těle není žádná spojitost se značkou, design je tedy puristický.

A zvuk? Hned po prvním vyzkoušení nás překvapila hutnost basů. V přímém srovnání s Apple AirPods je zde mnohem větší důraz kladen právě na basovou složku, což se může zdát jako paradox, když mají horší utěsnění než klasické špunty. I přestože jsou Surface Earbuds pecková, zvuk těsní poměrně dobře, především díky gumovým náušníkům, ANC však chybí, stejně jako například detekce nošení. Microsoft se naopak chlubí tím, jak Surface Earbuds komunikují s Microsoft 365. Skrze sluchátka tak můžete snadno diktovat v podporovaném jazyce v rámci Microsoft Word, stejně tak je můžete využít pro ovládání prezentace v PowerPointu.

Surface Earbuds se ovládají skrze dotykové plošky, přičemž obě sluchátka mají svoje funkce. Surface Earbdus vydrží hrát při střední hlasitosti zhruba 8 hodin, my jsme ale poslouchali na nižší hlasitost, takže jsme se dostali lehce přes tuto hranici. Pouzdro má dostatek energie k tomu, aby je dobilo dvakrát, celkem tak máte k dispozici 24 hodin poslechu.

Huawei FreeBuds Lipstick

Něco pro dámy? Máme! FreeBuds Lipstick se podobají rtěnce a jsou sytě červená. Sluchátka jsou odolná dle IPX4, takže je můžete používat i při sportování. Mile nás překvapila doba nabíjení. Nabíjecí pouzdro i se sluchátky se nabilo za necelých 40 minut. Sluchátka se pak v pouzdře nabíjí necelou hodinu. Je to rychlejší, než uvádí výrobce. Sluchátka pak na jedno nabití vydrží hrát až čtyři hodiny. Tento čas se ale snižuje, pokud využíváte ANC (cca na 2,5 hodiny).

Díky 2 režimům potlačení hluku si můžete vybrat, zda potřebujete omezit zvuk klapajících klávesnic kolegů v práci, nebo zda chcete kompletně izolovat od zbytku světa ve veřejné dopravě. FreeBuds Lipstick mají stejně kvalitní zvuk jako FreeBuds 4. A už to napovídá, že nemáme co vytknout, protože FreeBuds 4 najdete i v dnešním výběru. FreeBuds Lipstick si tedy také potrpí na basovou služku, která ale nezastíní středy a výšky. Obě sluchátka disponují 14,3mm dynamickými měniči LCP, které se starají o skvělou kvalitu zvuku.

Samsung Galaxy Buds Live

Fazolky, nebo sluchátka? Ano, Galaxy Buds Live jsou sluchátka, která jednoznačně překvapí nevšedním designem. Jsou odolná dle IPX2, což není žádná sláva, ovšem lepší než nic. Ačkoliv nabízí ANC, efekt potlačení hluku je bohužel zanedbatelný.

A zvuk? Zde si libujeme, hrají perfektně. Mají zábavné podání nižších frekvencí, dobře oddělené středy a čisté výšky. Veškeré ovládání probíhá skrze dotykové plošky na vnější straně sluchátek podobně jako u Galaxy Buds. Takto lze kromě běžných úkonů, jako je spuštění a zastavení přehrávání či přeskakování mezi skladbami, také snížit/zvýšit hlasitost nebo například spustit Spotify.

Výdrž sluchátek je slušná, spolehnout se můžete na zhruba 6 až 7 hodin, potěší také bezdrátové nabíjení. Navíc, 5 minut nabíjení zajistí až hodinovou výdrž, což není standard.

Související články
Diskuze ke článku
Martin Barney
Martin Barney
Díky za tento přehled. Na jiných i rádoby odborných webech motají pecky a špunty dohromady. Chválím!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze