Píše se rok 2007, novoroční oslavy sotva utichly a svět zažívá premiéru mobilního telefonu od výrobce, který doposud fušoval pouze do počítačů či přenosných přehrávačů hudby a videa. Americký Apple, konkrétně jeho zakladatel a tehdejší šéf Steve Jobs, představuje iPhone. Telefon na první pohled se zásadně lišící od všech ostatních. Neměl tlačítka, nabízel vlastní a neznámý systém a především byl velmi drahý. Přesto dokázal změnit celý mobilní svět.
TIP! Přečtěte si naše první dojmy z Apple iPhone 2G z roku 2007
Krátké představení
Na úvod bychom si měli připomenout, jak mobilní svět v první polovině roku 2007 vypadal. Například portfóliu švédsko-japonského Sony Ericssonu vládl model K810i, který vynikal skvělým fotoaparátem s xenonovým bleskem. Finská Nokia neochvějně vládla všem se svým vysouvacím modelem N95, jehož nekompromisní výbava brala dech. A do této společnosti vkročil Apple se svým iPhonem. Nejprve neměl žádný přídomek, později mu někteří říkali iPhone 2G. V době, kdy letěly spíše ostře střižené hrany, se první iPhone proti všem vyhranil a nasadil oblé tvary. Nutno podotknout, že i to lze připočítat pozdějšímu úspěchu. Ostatně iPhone z tohoto designu těží dodnes.
Retro: Apple iPhone 2G
Na svou dobu byl iPhone také větším zařízením, a to kvůli dotykovému displeji. Přesto se neskutečně dobře držel. Do dlaně padl skvěle a dnes byste se možná pozastavili jen nad tloušťkou téměř 12 milimetrů. Už první generace spoléhala na unibody konstrukci s hliníkovými zády. Materiál, na který musely následující dvě generace zapomenout. Na zadní straně nechybělo typické logo nakousnutého jablka nebo informace o tom, jaké že zařízení to používáte.
Největší pozornost se však točila kolem displeje. Apple rozhodně nebyl první, kdo přinesl dotykový panel. V roce 2007 byly zcela běžné různé komunikátory s Windows Mobile a své zkušenosti již měla také Nokia, vzpomeňme na model 7710. Pozadu nebyli ani další, například Sony Ericsson přišel s modelem P800 už v roce 2003. Pojítkem všech však byla rezistivní technologie dotyku, nepřizpůsobené prostředí a většinou nutnost využívat stylus. Apple na to šel jinak. Displej se bude ovládat jednoduše palcem vaší ruky. První iPhone tak nabídl 3,5palcový displej s kapacitní dotykovou technologií. Rozlišení činilo 320 × 480 pixelů a displej patřil jednoznačně k nejlepším i kvalitou zobrazení.
Zásadní však bylo pohodlí ovládání, které bylo současně i velmi návykové. Telefon promptně reagoval na váš dotyk a uživatel nemusel řešit, zda se trefil tam, kam chtěl. Veškeré ikonky byly dostatečně velké. Apple si od začátku své existence dával záležet na tom, jaký dojem zanechá, a proto i první iPhone lákal na oku lahodící a plynulé animace. Zcela bez tlačítek se však neobejde (prozatím) žádný telefon. Nechyběla tak odemykací klávesa, dvojtlačítko regulující hlasitost, známý Home Button pod displejem a rovněž posuvník, kterým lze rychle zapnout tichý režim. Jde o další věc, která je už takřka deset let nedílnou součástí každého iPhonu.
Funkce
Apple iPhone zahájil svou životní pouť s operačním systémem iOS 1.0, tehdy nazývaným iPhone OS. V našem zapůjčeném kousku se nachází verze 1.0.1, která vyšla jen pár dní po první verzi. Můžete si například povšimnout, že v telefonu chybí obchod AppStore, který dorazil až s iOS 2.0. Žádné aplikace jste si tak nemohli nainstalovat, avšak to patrně vadilo málokomu. Téměř žádné sociální sítě neexistovaly a mezi nativními aplikacemi se nacházelo takřka vše potřebné. Nechyběl prohlížeč internetu Safari, aplikace pro správu e-mailů, přehledný kalendář nebo poznámky. Dostalo se také na klienta pro YouTube nebo Google Mapy. Velmi pěkně zpracovaná pak byla aplikace pro Počasí.
Prostředí tak bylo velice jednoduché a tím jsme narazili na další důvod velkého úspěchu. S něčím podobným totiž bodovala o dekádu dříve Nokia. Applu se podařilo připravit telefon, který uměl každý ovládat během několika málo minut a současně nabízel všechny podstatné funkce. Abychom však jen nechválili, je nutné říci, že uživatelé dobře vybavených Nokií se Symbianem či jiných výše postavených modelů, nahlíželi na iPhone s opovržením. Telefon například nedal uživateli možnost přístupu k souborům v paměti, která nebyla malá. Zapomenout jste museli také na multi-tasking, vše si řídil iPhone sám.
Poměrně překvapivě chyběla podpora MMS zpráv, které byly tehdy obvyklé i na levných strojích. Přesto iPhone nabízel fotoaparát, který byl ale rovněž terčem kritiky. Apple nasadil značně zastaralý 2megapixelový snímač bez přisvětlení a automatického ostření. Za veškerou konkurencí tak v kvalitě fotografií výrazně zaostával, a to třeba i tím, že nepodporoval záznam videa. Co jste vlastně mohli dělat s pořízenými fotkami? Buď si je kabelem stáhnout do počítače nebo je poslat e-mailem. Zapovězena vám totiž byla i funkce Bluetooth. Ne, že by ji iPhone neměl, ale byla vyhrazena pouze ke spárování s handsfree.
Už samotný název telefonu, který mu byl později přiřčen, napovídá mnohé o konektivitě. Ačkoliv jsme si v roce 2007 o rychlém mobilním internetu na území České republiky mohli nechat pouze zdát, drtivá většina telefonů podporovala sítě 3G a mnohdy i nadstavby HSDPA a HSUPA. Na to však Apple nedbal a svůj iPhone 3G neosadil. Mimo dosah Wi-Fi sítí jste se tak museli spoléhat na GPRS či EDGE.
Závěr
Apple iPhone se začal prodávat nejprve v USA, a to konkrétně 29. června 2007, přičemž další trhy, například ten německý, následovaly ve druhé polovině roku. K nám se první iPhone nikdy oficiálně nedostal a vlna popularity v ČR se tak zvedla až přibližně o rok později s příchodem iPhonu 3G.
Apple iPhone 2G do seriálu Retro zapůjčil pan Michal Petrásek, kterému tímto děkujeme.
Technické parametry Apple iPhone
Kompletní specifikaceKonstrukce | 115 × 61 × 11,6 mm, 135 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT TN, 3,5" (320 × 480 px) |
Fotoaparát | 2 Mpx (1 600 × 1 200), |
Chipset | CPU: 1×412 MHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 128 MB, vnitřní paměť: 4 GB / 8 GB / 16 GB, paměťové karty: ne |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g, Bluetooth: 2.0, NFC: ne |
Operační systém | iOS |
Akumulátor | 1 400 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | červen 2007, ? |