mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

micro-SIM karta: co je zač a kde a za kolik ji sehnat?

autor:
, vydáno:

V dnešním článku se podíváme na zmenšené podobě standardní SIM karty, formátu micro-SIM. Její použití se v dnešních moderních zařízeních stále více a více rozmáhá. V našem článku se dozvíte, jak a kde ji obstarat. A jaké jsou jednotlivé podmínky konkrétních operátorů.

MicroSIM +

Tato vypadá micro-SIM+ operátora O2. Jedná se o redukci, zahrnující v sobě micro-SIM kartu

Za vším hledej Evropana

Na začátku si vysvětlíme, co vlastně micro-SIM karta znamená. Můžeme ji také označit ne příliš užívaným názvem 3FF SIM. Není to v podstatě nový typ SIM karty. Jedná o „ořezaný“ formát běžné SIM karty. Standardní SIM karta má rozměry 15 x 25 x 0,76 mm, zatímco micro-SIM karta má zmenšené rozměry na 12 x 15 x 0,76 mm. Prvopočátky micro-SIM karty můžeme spatřit už v roce 1998, přičemž jako standard byla micro-SIM vytvořena koncem roku 2003 Evropským ústavem pro telekomunikační normy. Trvalo však téměř 7 let, než se nový formát prosadil masově v praxi. Konkrétně k tomu došlo 27. ledna 2010, kdy Steve Jobs na keynote Applu uvedl i první zařízení se slotem určeným pro tento nový formát SIM karty. Jednalo se o Apple iPad. Následoval Apple iPhone 4, iPad 2 a brzy se s některými modely přidali i další výrobci (více v závěru článku).

MicroSIM

Vlevo formát běžné (mini) SIM karty a vpravo zmenšená podoba micro-SIM

Výhody oproti běžné (mini) SIM kartě

micro-SIM si neklade za cíl přinést inovace, vylepšení či jiné výhody. Mnozí uvádějí, že použitím menší SIM karty dojde zejména k úspoře místa v zařízení a uvolnění místa pro jiné čipy či moduly. Vzhledem ke konstrukci slotů je však přínos diskutabilní a mnohdy o žádné úspoře místa nemůže být řeč. Samotný Apple uvádí, že výhody nové micro-SIM karty spočívají v lepší bezpečnosti a v možnosti přiřadit ke kontaktu kromě samotného čísla také e-mailovou adresu nebo skupinu. To se však provádí instalací USIM aplikace (Universal Subscriber Identity Module) na SIM kartu, která poté tyto možnosti bude poskytovat. USIM však lze implementovat do jakékoliv SIM karty, i standardní velikosti, takže v tomto rozdíl opět nehledejme. Evropský telekomunikační institut nakonec uvádí, že rozměry jsou jedinou změnou mezi standardní (mini) SIM kartou a dnešní micro-SIM kartou, čehož se budeme držet také my.

microSIM

micro-SIM je opravdu miniaturní. Přineslo ale její zmenšení nějaký smysl nebo jen komplikace?

Jak získat micro-SIM u operátorů?

Nyní jsme si tedy řekli, co vlastně micro-SIM karta je. Pokud přemýšlíte o telefonu či tabletu (seznam níže) používající micro-SIM, určitě si kladete otázku, jak ji získat. Operátor mi ji vymění nebo ořeže? Kolik to stojí? Bude se možné vrátit zpět ke standardní velikosti? Níže přinášíme informace pro každého z českých operátorů. U každého z nich jsme podrobně podmínky zjišťovali.

Vodafone

Vodafone logo Vodafone operátor má ze všech tří operátorů nejvýhodnější podmínky pro přechod na micro-SIM kartu. Ve značkových prodejnách je možné si nechat SIM kartu seříznout na micro-SIM kartu, a to zcela zdarma. Kdo by chtěl jiné řešení, může si nechat svoji SIM kartu vyměnit za zcela novou micro-SIM kartu, a to bezplatně. Číslo je samozřejmě možné si nechat, pouze během několika minut proběhne aktivace nové SIM karty, přičemž stará bude deaktivována. Výměna SIM karty navíc není nijak limitována. Dříve platil limit tři výměny za měsíc, který byl ale nyní zrušen. Bezplatná výměna platí i při migraci z micro-SIM karty na standardní SIM kartu. Kdo nechce žádat zpět o novou SIM kartu standardní velikosti, bude řešením redukce, která je na prodejnách Vodafone také poskytována zcela zdarma.

O2

O2 logo Operátor O2 nabízí takzvanou micro-SIM+. Jedná se micro-SIM kartu, zabudovanou v redukci, ze které se micro-SIM karta posléze vylomí. Výměna SIM karty na micro-SIM+ je bezplatná a výměnu je možné provést v kterékoliv O2 prodejně. Číslo je samozřejmě rovněž možné si ponechat, pouze během několika minut proběhne aktivace nové SIM karty, přičemž stará bude deaktivována. Pokud by zákazník přemýšlel o návratu na standardní SIM kartu, bude ho to stát 95,- Kč. Z našich zkušeností ale víme, že tento úkon i O2 mnohdy provádí zdarma, a to bez potřeby výměnu zdůvodnit, nebo na základě pádného důvodu, který musí zákazník uvést. Na většině prodejen je možné si nechat SIM kartu na počkání také ořezat, tento úkon je bezplatný. Kdo by chtěl zakoupit redukci na SIM kartu, bude zklamán, operátor je neprodává ani nerozdává.

T-Mobile

T-Mobile A zbývá nám poslední operátor, který je vůči zákazníkovi nejméně vstřícný. Vydání nové micro-SIM je bezplatné, ale pouze v případě, že si zakoupíte přístroj z nabídky operátora. Majitelé například Motoroly RAZR, která v nabídce T-Mobile není, by zaplatili částku 480 Kč, což je už opravdu dost. Pokud by pak chtěl uživatel vyměnit zpět svoji micro-SIM kartu za standardní SIM kartu, operátor si naúčtuje cenu 480 Kč s daní. Operátor prodává také redukce na běžnou SIM kartu, ale vaši kapsu to zatíží o 70 Kč. Standardní SIM kartu je však možné si přímo v prodejně nechat seříznout na micro-SIM, a to zdarma, na počkání, během krátké chvíle.

Kompatibilní zařízení

Jaké zařízení na našem trhu vlastně používají micro-SIM? Jejich přehled přinášíme níže.

Apple iPad

Apple iPad

Apple iPad: přerostlý iPhone i pro 3G sítě

Apple iPad 2

Apple iPad 2

Recenze Apple iPad 2: evoluce průkopníka

Apple iPhone 4

Apple iPhone 4

Recenze Apple iPhone 4: napočtvrté a úspěšně?

Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S

Recenze Apple iPhone 4S: inovovaná duše

Nokia N9

Nokia N9-00

Recenze Nokia N9: první a poslední

Nokia 710

Nokia 710 Nokia 710

Recenze Nokia Lumia 710: Windows Phone pro méně náročné

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 Sports Tracker Nokia Lumia 800 Nokia 800

Recenze Nokia Lumia 800: otevíráme finská okna

Motorola RAZR/RAZR MAXX

Motorola RAZR (2011) Motorola RAZR (2011) Motorola RAZR (2011)

Recenze Motorola RAZR: americký samuraj

A jsme na konci s naším dnešním článkem. Z vašeho pohledu, jak hodnotíte přínosnost nového formátu SIM karty? Spatřujete v něčem výhody nebo je to spíše umělá komplikace ze strany Applu, které se chytili někteří další výrobci? Jaké máte vy zkušenosti s výměnou SIM karty za menší micro-SIM u našich operátorů? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi pod článkem níže.

Tagy článku:

Související články

Virtuál, se kterým můžete vyhrát: vyzkoušeli jsme SAZKAmobil | vydáno
9
Vyzkoušeli jsme Studentfone, virtuála pro "internetově závislé" | vydáno
21
Techbox: jak funguje SIM karta, srdce každého telefonu? | vydáno
25

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

mam dotaz prosim mam micro sim a potrebovala bych zas normalni jde to?a kolik to asi stoji? fren
Dobrý den - zakoupil jsem Lumii 550, a ta vyžaduje nano SIM kartu, sice jsem si ji koupil ale po rozbalení mám dojem, že došlo k omylu a obdržel jsem možná micro SIM kartu. Jak poznat omyl a chybu kromě toho, že velikostně nejde vložit do mobilu. děkuji stanik
dobry den, chtěla jsem se zeptat..na vanoce jsem dostala novy mobilni telefon a mela jsem ještě sim kartu,tak jsem sla do prodejny, kde mi ji orizli na micro simkartu...prijdu domu a chci ji vlozit do telefonu, ale porad z toho telefonu vyskakuje a nejde tam zasunout..nevite kde je problém? dotaz
Komplikace;-) tak!:-D
různé formáty sim karet jen komplikují život fa
super, díky. Nemusím ani na prodejnu, takže žádný problém a zadarmo :) Alena
jsem v edmontonu v kanadě, mám od telusu LG125 a žádnou simku ani mikrosimku jsem nenašel; pouze na zadní straně je malá průhledná plastiková nálepka s nápisem QUALCOMM 3G CDMA - to je celé záhada mvv
vyměnili vam simku nebo jste si ji jen nechali ořezat? :) já ji totiž potřebuji celou vyměnit nebo mam starou simkartu s velkým mikročipem, tak jestli mi to taky vymění v pohodě :) díky mm
mám starou simkartu s velkým čípem a tudíž mi nejde orežat na mikrokartu takže mi budou muset u T-mobilu dát novou simku aby z toho byla mirkokarta. taky to delají zadarmo??? děkuji mm
V tmonilu není problém. http://www.t-mobile.cz/web/cz/katalog-sluzeb/volani/sim-karta-a-hesla/vymena-sim-karty Soli

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 38 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

GadgetMix: klávesnice pro staromilce a inteligentní ukulele
vydáno |
Pavel Škopek
| článek
V dnešním díle našeho pravidelného seriálu potěšíme všechny hipstery a obecně milovníky retra. S klávesnicí lofree získají zážitek jako při psaní na starých mechanických psacích strojích. Zároveň však disponuje i moderní technologií a připojením přes Bluetooth. Druhým gadgetem je pak chytré ukulele, které vás naučí hrát pomocí rozsvěcujících se LED na hmatníku.
recenze90Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.