Apple iPhone 4
recenze

Apple iPhone 4

Napočtvrté a úspěšně?
47

Ať je to kvalitou výrobků Apple či marketingem výrobce, na nové modely iPhonu se vždy stojí dlouhé fronty. Pokud totiž Apple něco umí, pak je to dokonalé využití reklamy. I nová generace nabízí bezkonkurenční displej, zbrusu nový design, konečně kvalitní fotoaparát a k tomu HD video. Je ale skutečně tak dokonalý?

Od uvedení prvního modelu uplynulo už dostatek vody, aby Apple vypustil do světa ještě dvě jeho reinkarnace. Zatím co však žádný z nich, včetně toho posledního s názvem 3GS, nebyl takovou revolucí, jakou představoval první iPhone, tentokrát bychom se mohli dočkat podstatně většího rozruchu. Apple totiž přepracoval uhlazený původní design, nabídl novou technologii displeje, vylepšený fotoaparát a obecně vypilovanější operační systém. Možná by to tentokrát opravdu mohlo vyjít.

Technické parametry

Rozměry 115,2 x 58,6 x 9,3 mm
Hmotnost 137 gramů
Konstrukce klasická
Barevné provedení černé, bílé
Sítě GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
Displej aktivní, kapacitní, typu TFT LCD (IPS), rozlišení 640 x 960 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5", akcelerometr, gyroskop, senzor světla a blízkosti, ochrana proti poškrábání, multi-touch technologie
Paměť 16 / 32 GB vnitřní / 512 MB RAM
Procesor 1 GHz Apple A4
Otevřený operační systém ano / iOS 4
Organizační funkce Organizér, grafický deník, světový čas, převodník jednotek, prohlížeč dokumentů a PDF, diktafon, budík, kalkulačka, kalendář, letadlový mód, poznámky, stopky, časovač, Push mail
Multimédia 64-hlasá polyfonie, hudební přehrávač (podporuje formáty MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC), přehrávač videa (podporuje formáty MP4/WMV/H.264/H.263), Youtube prohlížeč, TV out, editor obrázků a videa
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus (touch focus), inteligentní focení (automatické přizpůsobení kontrastu a vyvážení bílé dle zaostření)
nahrávání HD (720p) videa, 30 snímků/s
GPS navigace vestavěný GPS přijímač, A-GPS, předinstalovaná aplikace Google Maps
Datové funkce USB 2.0, Bluetooth 2.1 (profil A2DP)
GPRS, EDGE (obojí třída 12), UMTS (až 384 kb/s), 3G, HSDPA (až 7,2 Mb/s), HSUPA (až 5,76 Mb/s), Wi-Fi (až 802,11 b/g/n)
Baterie a výdrž Li-Pol 1420 mAh
Doba hovoru: až 7 hodin (3G), pohotovostní režim: až 300 hodin (3G)
Cena a dostupnost 19 999 Kč s DPH (16 GB)
léto 2010

Pro koho je iPhone 4?

  • pro všechny, kdo si oblíbili iPhone
  • pro technoidy
  • pro milovníky multimédií
  • pro ty, co chtějí elegantní jednoduchost

Konstrukce a vzhled: inovace v každém ohledu

Pokud se řadíte mezi fanoušky iPhonu, rozhodně vám nemusí po prvním uchopení čtvrté generace spadnout čelist. Apple totiž prohnal iPhone přes myčku a ten vylezl ven užší, hodnotnější a stylovější. Váha zůstala na 137 gramech, na rozdíl od předchůdců však tělo prošlo odtučňovací kůrou. Rozměry se pozměnily na 115,2 x 58,6 x 9,3 mm, díky čemuž může člověk získat pocit, že je telefon těžší. Tak tomu však není. I přesto, že se šířka znatelně zmenšila a přístroj je i o dost tenčí, nesedí v ruce tak dobře, jako předchozí modely. Částečně tomu může být kvůli změněnému designu, který vyměnil oblé tvary za více ostré a řezané. Alespoň po stranách.

Pryč je však levný plastový vzhled, iPhone 4 se na trh vytasil s nerezovou ocelí, inovativním skleněným pokrytím a stylem, který mu mohou ostatní jen závidět. Tlustý proužek nerezu se táhne po celém obvodu telefonu, kde je také revolučně zabudovaná anténa. I přes mnohé problémy jsem osobně na žádné problémy se signálem nenarazil, ať jsem se snažil telefon zakrýt ve dlaních sebevíc. Je však třeba dodat, že jsem používal iPhone po updatu operačního systému na verzi 4.0.2, která nedostatek signálu chytře maskuje. Jak můžete vidět ve videu níže, starší verze signál ztrácí stejně úspěšně, jako ostatní. Jak přední, tak zadní strana je pak pokryta vrstvou skla, které v podání Applu prošlo řadou testů a zkoušek, nejen tedy telefon výrazně zkrášlí, ale také dobře ochrání displej proti škrábancům a možným pádům na dlažbu. Konstrukce je tak velmi solidní a pevná, nikdy nic nevrže a dokonce se musíte hodně snažit, aby se na těle objevil nějaký škrábanec.

Jinak se jedná o starý dobrý iPhone, který prošel kosmetickými úpravami. Přední stranu zabírá displej, který je sice dostatečně velký, ale vzhledem k využitému prostoru kolem ještě mohl o pár desetin vyrůst. Pod ním najdeme klasickou středovou klávesu vlastní všem iPhonům, která vás za každé situace vrátí na domácí obrazovku. Nahoře se pak rýsuje pouze mřížka mikrofonu a kamerka pro videohovory. Levá strana nabízí inovovaný ovladač hlasitosti a přepínání profilu. Apple dal sbohem plastové dvoutlačítkové kolébce, a tak se iPhone 4 může pochlubit ocelovými tlačítky ve stylu nerezového lemu a jednoduchým přepínačem normálního/tichého režimu. Tedy veskrze praktické změny. Pravá strana je tlačítky zcela neposkvrněna, spoušť fotoaparátu bychom ale uvítali. Najde se tu však zdířka pro SIM kartu, kterou musíte opět páčit. K tomu nám do balení výrobce přidává speciální nástroj, ten ale většina stejně brzy ztratí a vhod tak přijde improvizace kancelářskou sponkou.

Na horním okraji nalezneme konektor 3,5 mm Jack pro připojení vlastních sluchátek a kvalitní vypínací tlačítko, opět ladící s ocelovým lemem. Dole se pak vyjímá klasický iPhone port pro nabíjení a připojení USB kabelu či příslušenství. Také tu najdete integrované repráčky. Zadní strana je pak stejně skleněná a fešná, jako ta přední. Kromě loga výrobce tu najdeme hlavně čočku fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou, opět stylově a elegantně, bez zjevných designových výstřelků. Celkově se mi nový design velmi líbí, i když už v ruce nepůsobí tak kompaktně a přirozeně, jako původní modely. Hodnocení designu je však výrazně subjektivní a někomu se může iPhone 4 líbit méně, než jeho předchůdci.

Baterie a výdrž: více místa, více šťávy

Každý uživatel iPhonu se musel potýkat s pořádným žroutem energie, což většinou znamenalo denní nabíjení. Předchozí modely měly skutečně poměrně špatnou výdrž a na sliby Applu ohledně 40% navýšení výdrže jsme se dívali s nedůvěrou. Světe div se, Steve Jobs by však mohl mít pravdu.

Ačkoliv Li-Pol baterie s kapacitou slušných 1420 mAh nezní nijak pohádkově, v praxi předvádí nový iPhone obdivuhodné výsledky. Při tvrdé zátěži s využitím Wi-Fi, poslouchání hudby, brouzdání na internetu, voláním a psaním zpráv vám za jeden pracovní den spadne kapacita baterie cirka o 50%. Stačí si vzpomenout na předchůdce, které jsme museli nabíjet denně. Člověk si ale musí uvědomit, že podobného využité dosáhne zřídka-kdy. To znamená, že se vám iPhone 4 úplně vypne k večeru druhého dne, což je vzhledem k jeho rozměrům výrazný krok k lepšímu. Za všechno může nový procesor A4, na který může být Apple pyšný. Ten totiž zvládá udržet čerpání energie na minimu dokonce při velmi akčním využití multitaskingu a neustálém přepínání aplikací. Zde tedy iPhone 4 nemůžeme jinak, než pochválit.

Zvuk a kvalita reprodukce: kdo by nechtěl v telefonu iPod

Ať do iPhonu nasypete sebevíc aplikací, má se jednat především o telefon (jak slibuje sám název), ze kterého si kvalitně zavoláte. Apple do přístroje implementoval druhý mikrofon, sloužící k eliminaci okolního hluku, což se podepsalo na kvalitě hovoru. Druhou stranu bylo slyšet velmi čistě a dostatečně hlasitě, nezávisle na tom, zda jsem hovor přijal na rušném náměsí či v tichém pokoji. Také druhá strana si díky druhému mikrofonu z vaší strany nestěžovala na žádné výpadky a iPhone 4 tak jako telefon obstál na výbornou. Zvláštní pozornost jsem věnoval levému dolním rohu ocelového lemu telefonu, kde se dle informací nachází anténa a zkoušel ji ucpat, co to dalo. Síla signálu se však nikdy nesnížila o více jak jednu čárku, což je ale dle všeho zásluhou nejnovější verze operačního systému, která problém softwarově maskuje. Problém tedy stále přetrvává a my čekáme, co s tím Apple v blízké budoucnosti udělá.

Když příjde řeč na integrované repráčky, stačí si jen uvědomit, že užíváme přístroj od Applu, který na trh uvádí jedny z nejkvalitnějších hudebních přehrávačů vůbec. To se samozřejmě podepisuje nejen na softwaru, jenž přístroj obsahuje, ale především na kvalitě reprodukce, která je výborná. Sice nenabízí tolik hluboké basy, čistota projevu je ale skvělá a basy se dají korigovat jednoduše tím, že si do iPhonu připojíte příslušenství.

Displej a uživatelské prostředí: Retina displej a starý dobrý iOS

Pokud se najde odvětví, ve kterém by byl iPhone 4 zcela bezkonkurenční, jednalo by se o displej. Nádherný kapacitní TFT LCD displej s rozlišením 640 x 960 pixelů na úhlopříčce „pouhé“ 3,5 palce. To z něj dělá nejjemnější displej, který můžeme v současné době na trhu nalézt. Není to ale pouze rozlišení, čím dokázala nová generace překvapit. Displej iPhone 4 je totiž typu IPS (používaný například v monitorech), který Steve Jobs pojmenoval Retina (Rohovka). Jedná se o klasický displej, který však dokáže vyprodukovat lepší kontrast, rozlišení i celkovou barevnou hloubku, díky čemuž nabízí skvělé barvy a výbornou černou, kterou má ale přeci jen lepší Super AMOLED displej, používaný například u Samsungu. iPhone 4 se může srovnávat s těmi nejlepšími Super AMOLED displeji na trhu, jeho jemnost je však o několik tříd výše. iPhone tak má konečně „wow“ faktor.


Zamčená obrazovka, hlavní menu a otevřené složky

Již jsme si tak nějak zvykli, že se s každým novým iPhonem dočkáme nějakého vylepšení v podobě operačního systému. Apple nás tentokrát rozmazluje iOS 4, který je přítomen například v iPadu a měl by se dostat i do nové série iPod Touch. Nabízí přehršel inovací, na které majitelé iPhonů čekali léta a uživatelé jiných značek si je užívají již několik let. Hlavní obrazovky opět nabízí mřížku ikonek ve čtyřech sloupcích, které si můžete libovolně přehazovat. Některé aplikace mají na ploše stálé místo a nelze s nimi pohnout. Hodiny, zprávy či nastavení jsou pochopitelné, akcie už moc ne. Nastavení vás samozřejmě zavede do podnabídky v klasickém tabulkovém stylu, ve které již listujete a přepínáte, co potřebujete. A právě v takových maličkostech tkví genialita iPhonu. Nabízí neuvěřitelně jednoduchý a intuitivní systém, který přitom doplňuje animacemi a grafikou všeho druhu, díky čemuž vypadá i obyčejné listování jako zážitek. O to více, když se nyní nový iPhone chlubí 1 GHz procesorem, který to vše bez problémů zvládá. Po prvním doteku je tak jasné, proč si iPhone oblíbila taková spousta lidí. Má své mouchy, to hlavní ale dělá dokonale.


Vytváření vlastních složek a další sekce menu

Mezi jednu z hlavních novinek patří možnost vytvářet složky. Při podržení jakékoliv ikonky se dostanete do módu úprav, kdy aplikacemi hýběte dle libosti. Pokud ale nějakou ikonkou pustíte na další, automaticky utvoří složku se dvěma aplikacemi. Složku si můžete i pojmenovat, případně do ní přidávat další aplikace a tvořit tak například vlastní složky s hrami, aplikacemi, sociálními sítěmi a mnohým dalším. Každá složka však má omezení na 12 aplikací, což nemusí každému vyhovovat. Po dlouhé době jsme uvítali i multi-tasking, i když značně omezený. iPhone dle všeho nemůže udělat alespoň jednu věc naplno bez toho, aby křičela na uživatele „najdeš mě příště!“. Po dvojstisku středového tlačítka vám z dola vyskočí lišta naposledy spuštěných aplikací. Kromě spuštěných aplikací zde narazíte i na jednoduchý ovladač hudebního přehrávače s vlastním vstupem do iPodu. Důležitý je ale bohužel fakt, že multi-tasking podporuje jen aplikace povolené Applem. Tedy především takové, které neužírají v minimalizovaném stavu hodně energie a jsou pro multitasking přizpůsobeny. Mezi takové patří například hudební přehrávač, zprávy či nastavení. Avšak internetové komunikátory či sociální sítě sem nedostanete ani párem volů. Z jedné strany je to pochopitelné a za starostlivost Applu děkujeme. Na jednu stranu pochopitelné, ale na druhý pohled je to opět jedno z omezení, které lidé iPhonu a jeho filozofii vytýkají.


Nastavení tapety, práce s menu a inteligentní vyhledávání

I naše modlitby ohledně tapet byly vyslyšeny a my můžeme jen dodat, že bylo na čase. Nyní si můžete jakýkoliv obrázek nastavit nejen jako pozadí do zamknuté obrazovky, ale také jako tapetu do menu, což po černém displeji musí uvítat snad každý. Díky tomu působí telefon nejen živěji, ale především vynikne sám displej, kterého by bylo škoda nevyužít. Vše ostatní, známé z dřívějších modelů, se samozřejmě vrací, a to včetně rychlého vyhledávání z levé strany domácí obrazovky. To vám vyhledá zadaný výraz téměř ve všech oblastech telefonu a hodí se především, pokud potřebujete rychle nalézt skladbu či uložený dokument. V zásadě tak se systémem iOS 4 přišly samá vylepšení. Zdaleka to však není natolik otevřený a přizpůsobitelný systém, jaký nabízejí ostatní přístroje na trhu. V jednoduchosti a praktickém využití však jednoznačně boduje.


Ukázka multi-taskingu s ovladačem hudby a několika aplikacemi

Telefonování a seznam kontaktů: řekl někdo FaceTime?

Již v sekci zvuku jsem zabrousil do kvality hovoru, která je výborná. Prostředí kontaktů a telefonu samotného je jednoduché a přehledné, jak jsme již u této série zvyklí. Obě oblasti se seskupují do pěti lišt. Jsou tu samotné kontakty přehledně seřazené do seznamu dle abecedy. Dále záznamník a výpis všech hovorů v přehledné historii, číselník s inteligentním vyhledáváním a nakonec i oblíbené kontakty. Zde se možnosti příliš neliší od. Při dnešním rozšíření sociálních sítí překvapuje absence integrace Facebooku a Twitteru do seznamu kontaktů, jak je to nyní u většiny smartphonů. Jistě, můžete si stáhnout dodatečné aplikace, ty však nejsou natolik propojené, navíc nelze sociální sítě nechávat běžet na pozadí, což eliminuje neustálé aktualizace bez vašeho zásahu. Šlo to zkrátka udělat i lépe. Na druhou stranu byl iPhone vždy znám svou jednoduchostí.


Telefonát, číselník a několik vrstev kontaktu

Pořádné videohovory se na mobilní přístroje snaží dostat už nějakou dobu, pořád to ale nebylo natolik pohodlné jako kliknout na ikonku Skype na počítači. iPhone 4 to hodlá změnit a nabízí funkci FaceTime. Má to však dva háčky. Za prvé, využívat této funkce můžete pouze přes zapnutém Wi-Fi (na 3G zapomeňte) a za druhé, druhá strana musí také vlastnit nový iPhone. Ačkoliv to druhé se časem výrazně zjednoduší, nemožnost volat i přes klasické mobilní 3G sítě je značně omezující. Samotná kvalita hovoru je veskrze průměrná, s lehkým zrněním obrazu. Uživatel může bleskurychle přepínat z přední kamerky na zadní. Je tu i možnost přecházet z obyčejného hovoru na videohovory bez toho, abyste museli zavěsit. Ačkoliv je pěkné vylehávat na posteli se zapnutým videohovorem, nepřestáváme myslet na to, že je to před monitorem počítače přeci jen pohodlnější. Zvláště, když je zatím nemožné využít funkci bez Wi-Fi. Nakolik to bude populární, ukáže až čas.

Zprávy a virtuální klávesnice: další plusové body jednoduchosti

iPhone 4 pokračuje v tradici svých předchůdců a nabízí bohaté možnosti zpráv. SMS i MMS tu najdete jedním klikem, vše navíc následuje trend konverzací. Veškeré zprávy se tu tak řadí podle kontaktů ve stylu konverzace, díky čemuž lze rychle najít to, co potřebujete, aniž byste se museli přehrabovat archivem. Do MMS lze bez problémů přidat obrázek či video, kupodivu však absentuje možnost přidání vizitek či audiozáznamů.


Testovací SMS zpráva včetně landscape režimu klávesnice

QWERTY klávesnice je jedním slovem úžasná, a to jak v klasickém, tak landscape režimu. Nemůžu si pomoci, ale i přes množství různých druhů klávesnic, displejů i přístrojů obecně se stále nenašel důstojný konkurent pohodlnosti a rychlosti psaní, kterou nabízí iPhone. Reakce jsou okamžité a velikost písmen dostatečná na to, aby k chybám nedocházelo. Navíc je tu přítomen český našeptávač, který chytře předpovídá slova. Psaní na iPhonu 4 je prostě pro radost.

Internetový prohlížeč, GPS a Email: král je mrtev. Tečka.

Aby nedošlo k omylu, nadpis se vztahuje především k internetovému zážitku na iPhonu. Ten totiž v minulosti míval vedoucí postavení na trhu. Pak ale přišel Android se svým WebKitem a ukázal, že to jde i jinak. A lépe. iPhone stále vede v pohodlnosti ovládání, kterému značně pomáhá multi-touch a bleskurychlé přesuny nehledě na to, kde na stránce se právě nacházíte. Také limit na 8 najednou otevřených stránek a nový procesor hlídají, aby nedošlo k žádném zpomalení při práci. Prohlížeč Safari dělá rozhodně dobrou práci, oproti špičkové konkurenci ale lehce zaostává. V čem konkrétně? Především tu chybí integrovaný Flash, což je u podobného přístroje neomluvitelné. Steve Jobs je sice zastáncem jiného názoru a především budoucnosti HTML5, my ale mluvíme o současnosti a tu iPhone nestíhá. Máme tu sice YouTube klienta, Flash ale není pouze o přehrávání online videí a především na stránkách vytvořených z velké části touto technologií je to hodně znát. A není to hezký pohled. Co mě ale iritovalo mnohem více byla absence funkce přizpůsobení textu na stránku. Ač tedy nabízí displej iPhonu bezkonkurenční ostrost při maximálním přiblížení, neustálé šoupání textu je velice otravné. Vedoucí pozici v oblasti internetového brouzdání přejímá Android a pohodlnější prohlížeče nabídla například i Nokia N900.


Prohlížeč Safari v klasickém režimu, nastavení záložek


Prohlížeč Safari v landscape režimu, úprava otevřených stránek

To emailový klient je na tom podstatně lépe. V jednoduchém editoru si nastavíte všechny možné účty, kde nesmí chybět Gmail, Yahoo a samozřejmě vlastní schránky u jiných provozovatelů. Velmi pěkným nápadem je seskupit všechny emaily do jednoho editoru, díky čemuž máte všechny své účty jen pár šoupnutí prstem daleko. Samozřejmostí je i podpora push zpráv. Samotné prohlížení emailů je také radostí s velmi intuitivním prostředím. Šoupněte prstem napravo a jako mávnutím hůlky se objeví tlačítko pro smazání. Lze také promazávat emaily hromadně přes funkci editace. Také seskupování emailů podle předmětu je vítaná možnost. Již se vám tak nestane, že naleznete v doručené poště 50 různých emailů s titulkem „rozvrh na vejšku“.


Emailový klient a práce s ním

iPhone měl v minulosti menší problémy se špatnou navigací, nyní se však tento problém stírá hned ze dvou důvodů. Nejen, že máte k dispozici digitální kompas, jsou tu také oblíbené Google Maps ve své nejlepší podobě. Ty sice nenabízí tak bohatou nadílku služeb a funkcí, jaké máme možnost vidět na přístrojích s Androidem (jistě chápete proč), rozhodně se však s nimi neztratíte. Tou největší novinkou je možnost připojit kontakty k určité adrese. Tam vás pak aplikace kdykoliv navede velmi praktickou pokrokovou navigací s popisem a grafickým znázorněním, co na té které křižovatce dělat. Službu Google Latitude bohužel využívat nelze, což je určitě škoda. Pro ty, co chtějí propracovanější navigační nástroj není nic jednoduššího, než zabrousit do online obchodu a koupit si například plnohodnotnou hlasovou navigaci NAVIGON. iPhone se tak nemůže rovnat svým konkurentům, Nokiím s Ovi Maps, přístrojům s iGO, TomTom či plnohodnotnými Google Maps Navigation aplikacemi, nabízí ale dostatečně propracovanou navigační službu s možností jejího vylepšení. Vše ale něco stojí.


Aplikace Google Maps

Fotoaparát: konečně změna

Jelikož jsme vám podrobný test fotoaparátu a videa již přinesli, dovolíme si vypůjčit tutou část právě odtud.

Zabrousíme-li trochu do historie a budeme se snažít najít oblast, ve které iPhone vždycky lehce kulhal, rozhodně to bude kvalita fotoaparátu. iPhone 3G nabídl 2 Mpx bez blesku, což bylo v dané cenové kategorii téměř k smíchu. Následovník 3GS přišel s nepříliš kvalitní optikou a čipem s rozlišením 3,2 Mpx v době, kdy si svět zvykal na první mobil s 12 MPx rozlišením. Opět, iPhone byl poněkud pozadu. To by se díkybohu tentokrát nemělo stát. Apple se totiž rozhodl změnit názor a nová generace iPhonu se tak honosí 5 Mpx fotoaparátem s LED diodou a možností natáčet HD video. Konečně se tak jakž takž vyrovnáná konkurenci, která je ale mnohde už dále.

Drasticky se navíc zlepšila kvalita senzoru a umění přístroje využít snad všech světelných podmínek, díky čemuž se iPhone 4 nemusí stydět ani v konkurenci dnešních špiček, mezi které patří například HTC Desire, HTC Legend, SE Xperia X10 či Samsung Galaxy S. Navíc nabízí uživatelům tzv. inteligentní focení, které vynahrazuje naprosto nulovou možnost nastavení. To nejspíše byl a zůstane největší nedostatek fotoaparátu iPhonu. Neupravíte si na něm nic, žádné nastavení saturace, makro režim, vyvážení bílé, kontrastu či výběr rozlišení není přítomno, což v mnoha situacích nepotěší. I menší změnou se totiž dá dosáhnout velkých rozdílů ve výsledné kvalitě. Brečet nad rozlitým mlékem ale nemá smysl. A v čem spočívá ono inteligentní focení?

Funkci Touch Focus známe již z mnoha současných přístrojů. Po stisku displeje čočka zaostří na to místo, které jste právě označili prstem. iPhone 4 jde však ještě dál. Po stisku určitého místa na něj optika nejen zaostří, nýbrž také automaticky upraví kontrast a vyváží bílou barvu na celé fotce. To dovoluje fotit skvělě vyvážené fotografie téměř v jakýchkoliv světelných podmínkách, což můžete vidět na fotografiích slunečného nebe. Na první fotografii zaostřil iPhone na oblaka, na druhé pak přímo na slunce. V noci pomáhá nově integrovaná LED dioda, která dostatečně osvětlí přilehlý prostor. V interiérech se jedná o pomocníka k nezaplacení, díky diodě totiž lépe vyniknout detaily okolí, což opět půjde nejlépe vidět na fotografiích tmavé chodby. První fotka byla vyfocena bez pomoci LED diody, druhá pak s ní. Exteriéry jsou na tom podstatně hůře. Opravdu tmavá místa trpí jasně viditelným šumem, navíc nejsou tak dobře vidět jednotlivé detaily, což celou fotografii lehce rozmazává. Obecně lze ale kvalitu fotek považovat za dobrou, především co se podání barev týče. Fotografie sice zlobí lehčím šumem a občas špatně nastavenou expozicí, ve výsledku jsou však fotky realistické a živé.


Na prvním obrázku zaostřil iPhone na oblaka, na druhém přímo na Slunce.


Na prvním obrázku nebyl využit blesk, druhý se fotil pomocí LED diody.

Naprosto bezproblémově působí i digitální zoom, které je velmi jemný a intuitivní. Fotografie aut jasně ukazují, že se při maximálním přiblížení ztrácí ostrost, fotoaparát však stále podává výborné výsledky. První fotografie je bez zoomu, druhá se zoomem polovičním, poslední pak s maximálním.


První obrázek je bez využití zoomu, druhý s využitím středního přiblížení, poslední pak s maximálním přiblížením.

Galerie fotoaparátu iPhone 4:


Fotografie dobře osvětlených exteriérů.


Noční focení: všimněte si nepěkného šumu.


Makro režim iPhone nenabízí, dokáže se však přizpůsobit.

Video: staňte se filmovým producentem

Natáčení HD videa v současné době není nic nového pod sluncem. Skvěle to předvádí například Samsung i8910 HD, Sony Ericsson Vivaz či Samsung Wave. iPhone však nehodlá konkurovat kvalitou, nýbrž nabízenými možnostmi. Kromě natáčení totiž přímo v přístroji video i jednoduše zeditujete a nahrajete na Youtube, Facebook či další sítě, což dělá z nové generace iPhonu ultimátní multimediální nástroj.

V samotném rozhraní videokamery opět nenalezneme nic zvláštního a možností si zapnout přisvětlovací diodu veškeré nastavení končí. I přes zapnutou diodu se však v dostatečně tmavých interiérech dokáže objevit šum, naopak snímky za vteřinu se drží stabilně a nijak výrazně nekolísají. Venku si kamera vede výrazně lépe, i když ji nemá cenu srovnávat se samostatnými HD kamerami. Ostatně více než tisíc slov řeknou videa ve článku, jež předvedou jak denní, tak noční zkoumání okolí. Vynechat nemůžeme ani menší kompilaci.

Apple je však znám i svou precizností, co se aplikací týče. Již teď si přes AppStore můžete stáhnout tisíce různých aplikací pro úpravu a editaci nejen fotografií, ale i videí. Tím nejmarkantnějším přídavkem se jeví nový prográmek iMovie, který si můžete pořídit za necelé 4 EURa. Ten se totiž nezastavuje u klasického stříhání videa. V něm si může uživatel vytvořit kompletní projekty, do kterých přidá videa, fotografie, hudbu, popisky, vše slepí dohromady a nakonec z toho vytvoří videodeníček, který skvěle doplní povídání o tom, jak je v Itálii hezky. Prozatím jsou nabízené utilitky dost omezené, v brzké době bychom se ale mohli dočkat podstatně vypiplanější aplikace. Již teď ale musíme složit Applu poklonu. Alespoň za tu snahu.

Zkušební videonahrávky z telefonu Apple iPhone 4:

Zkušební video č.1

Zkušební video č.2

Zkušební video č.3

Zkušební video č.4

Jak jste asi mohli z recenze vyčíst, iPhone 4 nenabízí svým fotoaparátem a videokamerou nic extra nového. Kvalitní provařené postupy ale prezentuje na jedničku. Ať už je to inteligentní focení, přidaná LED dioda či bohatá nabídka úpravy vašeho videa. Díky iPhonu se občas ani nemusíte vydávat ke svému počítači. Vše obstará rychle a intuitivně přímo v sobě. Apple se tak konečně za svůj fotoaparát v iPhonu nemusí stydět a nabídne srovnatelné výsledky s konkurencí.

Multimédia a zábava: iPod a konzole v jednom balení

Ať se konkurence snaží sebevíc, zatím se na trhu neobjevil natolik intuitivní přístup k zábavě, jaký nabízí iPhone. Začneme ale pěkně popořadě. iPhone se může pochlubit hudebním dědictvím společnosti Apple, jejíž iPody jsou nejrozšířenější přehrávače na světě. A je to znát. iPhone 4 nabízí klasické prostředí iPodu známé ze všech předchozích modelů. Žádné inovace bychom ani nečekali. Proč vylepšovat to, co je skvělé už v základu? Co se skokově změnilo je rychlost, se kterou iPod na vaše doteky reaguje. Oblíbený režim CoverFlow je nyní zase o něco rychlejší, což z něj dělá nejen bonbónek pro oko, ale konečně i praktickou možnost jej použít. Jinak je tu vše při starém, a to včetně chybějícího FM rádia. Hudební složka iPodu je rozdělena na seznamy, umělce, skladby, alba a rozdělení dle skladatelů a žánrů. Při přehrávané skladbě se na displeji objeví kromě obrázku alba veškeré potřebné ovládání včetně oblíbené funkce Genius, jež vám z vašich alb nabídne skladby, žánrově nejlépe sedící právě přehrávané. Chcete změnit písničku? Stačí kliknout na album a to se přetočí na obsah skladeb. Jednoduché a geniální.


Oblíbený hudební přehrávač iPod

Videa jsou druhou výraznou položkou iPodu. Ty jsou jednoduše řazeny dle abecedy s miniaturami náhledů. Kromě videí nahraných uživatelem zde také narazíte na Podcasty a kompilace, které lze stáhnout přes integrovaný program iTunes. Kvalita videa je brilantní, stejně jako pozorovací úhly. iPhone vám bez problému přehraje konvertované DVD, musíte si však hlídat přenosovou rychlost. Ačkoliv nemá přístroj uveden limit, raději zkoušejte zvedat pomalu, jinak se vám odvděčí chybou v přehrávači. Naopak velmi potěší, že si iPhone pamatuje vámi přehrávaná videa a dokonce místa, na kterých jste s přehráváním skončili. Nejen, že vám tedy nabídne přehrávání od konkrétního úseku videa, ale dokonce vám seřadí v seznamu filmy dle posledního přehrávání. Malá, ale užitečná finta. Jak hudební, tak videopřehrávač však mají společný neduh. iPhone si musíte synchronizovat přes program iTunes, který vám slouží veškerou multimediální knihovnou. Ačkoliv se na internetu již najdou programy nahrazující styl Mass Storage pro jednoduché kopírování, stále to není tak pohodlné, jak by se slušelo. Natočili jste například s iPhonem dlouhé video a chcete jej nahrát do počítače kamaráda? Nejenže narazíte na nestandardní konektor, ale bez iTunes si z iPhonu nic nezkopírujete. Já osobně používám iTunes i jako klasický přehrávač (nejen proto, že mám iPod) a již jsem si na něj plně zvykl. Mnozí jej ale zatracují jako omezený a nepohodlný program. V iPhonu také nenajdete oblíbené video kodeky DivX a XviD, vše tedy musíte před zařazením do iTunes zkonvertovat. Na to jsou k dispozici už i speciální konvertory, které přes jednoduché rozhraní převedou video přímo pro váš model. Hravě zvládnou i filmy v HD kvalitě, se kterými nemá iPhone nejmenší problémy. Na displeji navíc pěkně vyniknou.


Videopřehrávač + Youtube klient

Pokud ale Apple v něčem exceluje, je to jednoznačně trh aplikací. AppStore nabízí v současné době přes 200 000 aplikací a počet stále roste. Bohatost výběru je neuvěřitelná a v tomto směru opravdu iPhone těžko hledá konkurenci. Najdete tu mnohá odvětví, od práce, zábavy a internetu po hudbu, videa, fotografie či cestování. Velký počet aplikací je zcela zdarma, za některé si musíte zaplatit. Váš iPhone ale začne opravdu ožívat až se stahováním nových aplikací, protože v základu nenabízí tak moc a stažení nových je tedy téměř povinností. Zcela jinou dimenzí jsou pak hry, které s trochou nadsázky graficky překonávají i ty z konzole PSP. Úplnou novinkou je ale integrace gyroskopu. Pokud se ptáte, o co se jedná, pak si představte pohybové ovládání konzole Nintendo Wii a hned pochopíte, oč jde. Hry nyní můžete ovládat pohybem do všech stran, což přijde vhod hlavně ve 3D střílečkách a závodech. Trh zatím nenabízí mnoho aplikací pro maximální využití gyroskopu. Ty, co již ke stažení jsou však dávají tušit, že se máme na co těšit. Už žádné šmejdění prstem po obrazovce, vše si hezky ovládáte samotným pohybem telefonu.


Vestavěné aplikace: Facebook, časovač, kompas a diktafon


AppStore


I podobné hry si můžete do iPhonu stáhnout. Zde např. Iron Man 2


První dva obrázky ukazují NBA 11, poslední pak Need for Speed: Shift

Hodnocení a závěr: evoluce ano, revoluce nikoli

Po lehce lajdáckých nástupcích tu máme novou generaci iPhonu se vším všudy. Zbrusu nový design, bezkonkurenční displej, nové funkce a vylepšení a konečně pořádný fotoaparát. Apple vyslyšel mnohá přání a nářky fanoušků a opravdu se činil, aby sérii iPhone vdechl nový život.

Stále se však má od konkurence co učit a některé chyby z předchůdců zůstaly doposud. Stále se tak potýkáme s velmi omezeným a uzamčeným systémem, který je vzdorný všem zásahům třetích stran. Nejsou tu ani přizpůsobitelné plochy, widgety ani integrace sociálních sítí. A to nemluvíme o přemrštěné ceně, která opravdu hraničí se zdravým rozumem. Výběr je tedy zcela na vás. Trh v současné době doslova překypuje konkurencí všeho druhu a na své si tu přijde téměř každý. Na druhou stranu nelze najít podobně jednoduchý koncept s takřka dokonalým a vizuálně perfektním prostředím. V jednoduchosti a zejméne v geniálním marketingu je síla a z toho Apple těží především.

apple-iphone-4
Klady
  • inovovaný design
  • kvalitní konstrukce
  • nádherný revoluční displej
  • multi-tasking
  • konečně kvalitní fotoaparát
  • iOS 4
  • hraní a gyroskop
  • vylepšené uživatelské prostředí
Zápory
  • velmi omezené přizpůsobení systému
  • žádná integrace sociálních sítí
  • možné problémy se signálem
  • nepodporuje Flash
  • nulové možnosti nastavení fotoaparátu
  • chybí FM rádio
  • omezený multi-tasking
  • vysoká cena
Diskuze ke článku
Xman
Tak převažují plusy, nebo mínusy?
Michal Maliarov
Michal Maliarov
Záleží na tom, z jaké strany se na iPhone díváte a co od něj očekáváte :)
Fanda
Moc pěkně napsaná recenze :-) Čte se to úplně samo. Díky, díky :-)
Xman
Dobře, je to možná fenomén, ale proč Apple tak manipuluje se svými uživateli?
A to, že neumí rádi, mobil skoro za 20 000 není to trošku moc?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze