Poslední zvěsti o konci mobilní divize LG jsou pro mnohé překvapením. Kdyby měl člověk cynicky tipovat, který z výrobců hodí ručník do ringu, tak ho jako první napadne HTC, jehož jméno jako by se stalo synonymem pro špatné finanční výsledky. Anebo mobilní divize Sony, která funguje už jen díky tomu, že jej mateřská firma víceméně dotuje z jiných odvětví podnikání.
Korejské LG sice nedosahuje velikosti konkurenčního Samsungu, o to sympatičtější mohou jeho produkty pro leckoho být. Fanoušci značky si jistě najdou svoje argumenty pro oslavu, ale i když mezi ně nepatříte, nemůžete firmě upřít odvahu, s jakou se pouští do experimentů.
V poslední době tu máme například spektakulární LG Wing, skládací LG V60 ThinQ a další podobné modely jsou zajímavou variantou pro všechny, kteří by chtěli ohebný displej, ale bojí se ho. Nebo si ho zatím nemohou dovolit. LG V10 a jeho druhý displej ukazují, že někdy může malá změna znamenat mnoho. A LG G5 byl pokus, o kterém všichni ostatní jenom mluví – uvést do života modulární telefony. A zapomenout nesmíme ani na rolovací telefon, který slibuje napsat novou kapitolu historie mobilních telefonů.
To byl jen stručný výčet toho, čím se LG snažilo odklonit od obvyklého konceptu dotykových placek, který v poslední dekádě zadusil prakticky veškerou různorodost a kreativitu. Bohužel pro LG jsou tohle telefony, o kterých každý rád píše, každý rád čte a neopomine možnost si je v obchodě pořádně osahat, pak si ale koupí konvenční model, protože má poslední Snapdragon a je o dva tisíce korun levnější.
Kde ty loňské sněhy jsou
Tento příběh mi připomíná dalšího velikána, původní finskou Nokii. Ta byla také pověstná tím, že základnu konfekčních telefonů pravidelně rozšiřovala neuvěřitelnými experimenty, u kterých ani nebylo na první pohled jasné, že jde o mobily. Jednak si to mohla dovolit a pak také chápala, že k úspěchu vede kromě jedné cesty také hodně slepých uliček, do nichž ale musíte vejít, abyste zjistili, že nikam nevedou.
Podobně šílený nápad bylo i uvedení Nokie 7650 s operačním systémem. Psal se totiž rok 2002 a kdo měl v kapse původní Nokii 3310 s předplacenou kartou, to byl král. V takové situaci se Nokia rozhodla riskovat s telefonem s otevřeným operačním systémem a integrovaným fotoaparátem. Pro srovnání: první verze hudebního přehrávače iPod je jen o rok starší a Google měl tehdy pouhé čtyři roky a jednalo se pouze o internetový vyhledávač.
Samozřejmě je otázka, zda bychom se do současného stavu (ne)dostali i bez Nokie a jejího Symbianu, ale jde pouze o demonstraci toho, jak je důležité nebát se šílených nápadů. Takových, které spousta lidí nepochopí a ještě více neocení. Protože přesně takové nás posouvají kupředu. A jak jsme si ukázali, přesně takové v LG mají a někdy se jich i nebojí.
Pokud tedy mobilní divize LG odejde ze scény a její patenty zůstanou dobře zamčené v šuplíku, pak to bude velká ztráta pro nás pro všechny, kteří bereme mobilní telefon jako něco víc než nástroj pro komunikaci.
Dumpingovým cenám čínské státní společnosti Huawei se prostě dlouhodobě velmi obtížně konkuruje, pokud výrobce nepoužívá v telefonu alespoň z poloviny součástky vlastní výroby, jako Samsung.