Apple iPhone 11 Pro
recenze

Apple iPhone 11 Pro

Stále svůj, znovu nejvýkonnější
18

Rok se s rokem sešel a Apple nás, jako již tradičně, obšťastnil mobilními novinkami. Dnes testovaný iPhone 11 Pro je přímým nástupcem dva roky starého iPhonu X a rok starého Xs, od kterých přebírá nejenom jejich původní cenu, ale také vizuál přední strany. Kde jsou ale inovace? Apple tentokrát zapracoval primárně na fotoaparátech, což reflektuje i jejich výrazný modul na zadní straně. Jestli se Applu opět povedlo trefit do černého prozradí naše recenze.

Září je vždy netrpělivě vyhlíženo jak fanoušky Applu, tak i jeho kritiky a konkurencí. Proč? Applu se již několik dlouhých let po sobě daří to, po čem většina jen touží, tedy představit produkt, který sice nepřináší velkou revoluci, ale i tak jej všichni chtějí, a to téměř bez ohledu na cenu.

iPhony z letošního září nemají odlišný vizuál přední strany, ten sdílí s dva roky starým iPhonem X, zapracovalo se však na fotoaparátech. Když k tomu přidáme opět lepší procesor, svítivější displej a logo přesunuté do symetrického středu zadní strany, máme tu dle Applu recept na další bestseller. Nebo je snad všechno jinak? Vaše otázky zodpoví tato recenze.

Apple iPhone 11 Pro – videorecenze

Technické parametry Apple iPhone 11 Pro 64 GB

Konstrukce144 × 71,4 × 8,1 mm, 188 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68
DisplejOLED, 5,8" (2 436 × 1 125 px)
Fotoaparát12 Mpx, LED dioda, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetApple A13 Bionic,
PaměťRAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ano, LTE: 2 000 / 300 Mb/s, Wi-Fi: Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémiOS 13
Akumulátor3 046 mAh, bezdrátové nabíjení: ano
Dostupnostzáří 2019,
Za zapůjčení Apple iPhonu 11 Pro děkujeme společnosti Alza.cz a.s., provozující internetový obchod Alza.cz, kde si smartphone můžete i zakoupit.

Obsah balení: konečně změna k lepšímu

Černá krabička? Opravdu? Ano, Apple se po dlouhé době vrátil zpět k černé (alespoň u „Pro“ variant) a nám se to líbí. Samozřejmě nejde o krabičku, ale hlavně o to, co je uvnitř. Kromě samotného telefonu, který na nás vykoukne zády napřed, se dostalo i na základní manuál pro první spuštění v několika jazycích, samolepky, sluchátka EarPods s konektorem Lightning, datový kabel USB-C–Lightning a výkonnější 18W napájecí adaptér.

Apple iPhone 11 Pro

Ano, světe div se, Apple konečně pochopil, že telefon se startovní cenovkou 29 990 Kč by si zasloužil výkonnější adaptér, než je základní 5W. Pokud byste chtěli, 18W adaptér prodává Apple i separátně, a to za 890 Kč. Pozitivně nahlížíme také na USB kabel, konečně bude možné moderní iPhony připojit k moderním Macbookům bez redukce. Dodáme, že v balení nesmí chybět ani samolepky Applu, co zde naopak není, je redukce na 3,5mm jack.

Jeden vtípek na závěr? 5W adaptér od Applu stojí aktuálně na webu stejnou částku jako 12W, tedy 490 Kč.

Líbilo se nám
 • rychlejší adaptér v balení
 • povedený design prodejního balení
Nelíbilo se nám
 • chybí adaptér na 3,5mm jack

Konstrukční zpracování: naživo působí lépe

To, jak by mohl nový iPhone 11 vypadat, se začalo řešit krátce po představení iPhonů Xs (Max), rendery se objevovaly dlouhé měsíce. Čím více se blížilo oficiální odhalení novinek, tím jasnější bylo, že nejdiskutovanějším prvkem budou moduly fotoaparátů na zadní straně. Proč? Jednoduše proto, že předek se nijak nezměnil. Apple i tentokrát použil „tvář“ dva roky starého iPhonu X.

Apple iPhone 11 Pro

Reakce na to byly více než rozporuplné i v den, kdy Apple novinky oficiálně odhalil a šance, že by vše bylo nakonec jinak se rozplynula. Avšak jedna věc je, jak iPhone vypadá na oficiálních renderech a druhá, jak působí ve skutečnosti, když jej poprvé vybalíte. Možná trochu záměrně je v ní telefon zády napřed, aby vynikla největší novinka, tedy rozmístění tří fotoaparátů. My ovšem začneme standardně, tedy zepředu.

Zřejmě málokdo má tak vytrénované oko, aby na první pohled zjistil, že iPhone 11 Pro je o trochu větší, širší i tlustší než iPhone Xs. Rozdíly jsou nepatrné, nejvíce může zarazit nárůst tloušťky, protože zde se počítá každá desetina milimetru. Pro větší přehlednost se můžete podívat na následující tabulku.

iPhone 11 Pro iPhone Xs iPhone X
Rozměry 144 × 71,4 × 8,1 mm 143,6 × 70,9 × 7,7 mm 143,6 × 70,9 × 7,7 mm
Hmotnost 188 gramů 177 gramů 174 gramů
Rámeček ocelový ocelový ocelový
Certifikace odolnosti IP68 (až 4 metry, 30 minut) IP68 (až 2 metry, 30 minut) IP67 (až 1 metr, 30 minut)
Materiál zad matné tvrzené sklo tvrzené sklo tvrzené sklo

Mimo tloušťky zaujme i nárůst hmotnosti, to především z důvodu, že Apple tentokrát zvětšil kapacitu baterie. 11 gramů lze odpustit, ovšem nebudeme vám nic nalhávat, téměř 190 gramů zkrátka ucítíte. Při přímém srovnání s loňskou generací si ale nárůstu hmotnosti všimne málokdo.

Čelní strana na první pohled nepřináší nic nového. Stále tu máme znatelné rámečky okolo displeje, které jsou však symetrické po stranách i pod zobrazovačem. Zachován zůstal i mnohými nenáviděný výřez, a to bez nějaké snahy o zmenšení. Ve výřezu se nachází nezbytné senzory, sluchátko pro hovory (které slouží i jako sekundární reproduktor) a samozřejmě i „Dot projector“ a infračervená kamera, tedy dvojice nezbytná pro 3D skenování Face ID. Potěšit může alespoň fakt, že Face ID nově rozpoznává rychleji, na nových iPhonech i z více úhlů a z větší dálky. Stále však není možné odemknout iPhone třeba vzhůru nohama, nebo pokud je položený na stole.

Změn nedoznaly ani boky, které jsou i tentokrát ocelové a barevně korespondují s provedením telefonu. To chválíme, hliník je slušný materiál, ovšem mnohem náchylnější na poškození. Ocelový rámeček se sice snadno umaže, celé zařízení však dokonale zpevňuje a novinka díky tomu působí v ruce jako opravdu kvalitní kus techniky. Rozmístění ovládacích prvků je shodné s iPhonem Xs, na levém boku se tedy nachází oddělená tlačítka pro regulaci hlasitosti a přepínač tichého režimu, na pravém boku je pak vypínací tlačítko a šuplíček pro nanoSIM kartu. Reproduktor, Lightning konektor a mikrofon jsou přesně v tomto pořadí na spodní hraně. Ano, i když jde o iPhone s přídomkem Pro, Apple si stále trvá na proprietárním konektoru, i přesto, že iPad i MacBooky s přídomky „Pro“ již mají USB-C. Škoda.

iPhone 11 vs. iPhone 11 Pro
Matné sklo působí opravdu skvěle.

Zadní strana je dle zvyklostí opět skleněná, tím však podobnost s předchozí generací končí. Apple se chlubí, že jde o nejodolnější sklo na mobilním telefonu. Je od Corningu, který má na svědomí Gorilla Glass. Apple tentokrát vsadil na matné sklo, což naživo působí opravdu skvěle a neokoukaně. Nejenže již není magnetem na otisky prstů a tolik neprokluzuje, ale také dobře vypadá. Samotný modul fotoaparátů, který se nachází vlevo nahoře, je součástí skleněné desky, což působí efektně. Na zadní straně nalezneme pouze dvě lesklé části. Tou první je samotný modul fotoaparátu, na který Apple zkrátka chtěl nasměřovat pozornost. Možná proto, že „pod svícnem je největší tma“ chtěl Apple nenápadně odlákat pozornost od toho, že nad okolní povrch nevystupuje pouze samotný modul, ale i jednotlivé čočky. Ano, při položení na rovnou plochu dělá modul problémy, ovšem kývání ze strany na stranu se obávat nemusíte.

Lesklé je i logo Apple, které se navíc přemístilo do symetrického středu zadní části. I když je na povrchu skla, což poznáte přejetím prstem, působí plastickým dojmem a jako kdyby bylo zalité vrchní vrstvou skla, což vytváří zajímavý 3D efekt. Pozorní z vás si jistě všimli i toho, že ze zadní strany zmizelo textové označení „iPhone“ a informace o tom, kde byl telefon navržen a vyroben (Designed by Apple in California, Assembled in China), znaky CE a přeškrtnuté popelnice však zůstaly. Naštěstí se pod vrstvou matného skla poměrně ztratí a vidět je můžete jen při dobrém světle.

iPhone 11 Pro se stejně jako iPhone 11 Pro Max nabízí ve 4 barevných variantách, kromě obligátní zlaté, stříbrné a vesmírně šedé je k dispozici také nová půlnočně zelená, která právě dorazila na test i nám.

Apple iPhone 11 Pro
Apple jako obvykle zapracoval na detailech.

Je tedy iPhone 11 Pro tím nejméně přitažlivým iPhonem vůbec? Nemyslíme si. Apple jako obvykle zapracoval na detailech a snažil se, jak mohl, aby vzhled zadní strany modulem fotoaparátů zcela nezničil. Líbí se nám matná záda, sklo z jednoho bloku, pevný ocelový rámeček a vlastně i celkové rozměry, díky kterým telefon padne do ruky skvěle. Pokud jste navíc spíše konzervativní, přesto se chcete odlišit, Apple nabízí opravdu povedenou půlnočně zelenou variantu, která mně osobně padla do oka nejvíce.

Líbilo se nám
 • bytelná konstrukce s ocelovým rámečkem
 • vylepšená odolnost IP68
 • matné sklo na zadní straně
 • velmi dobře padne do ruky
 • přijatelné rozměry
 • líbivé barevné varianty
Nelíbilo se nám
 • nárůst hmotnosti a tloušťky
 • identická přední část už od roku 2017
 • výřez by mohl být menší
Diskuze ke článku
Pepe
Chlapi.. Asi nemám odvahu číst dál, než ten úvod, kde dáváte jako plus rychlejší adaptér. U telefonu za 20+ tisíc je ostuda, že tam není minimálně 18W!!! Nebo už vás Apple zlomil a prostě porovnáváte jen v rámci Applu?? Dřív to bylo na exkrement, teď už je to lepší exkrement, tak chválíme? Omg...
Pepe
Překlep, mělo být 28W.
Jirka
Všude na webu( už i na novinkách) už jsou články o zastavení možnosti doinstalace google služeb na Huawei mate 30 pro, a na serveru mobilenet.cz., zaměřeném na smartphony ani ťuk. Číňan asi dobře cáluje za inkognito....
Ing. Anton
The future is here...now.
- desktop class CPU performance
- graphics chip on the level with xbox one or PS4
- excelent video recording
- photography on par with entry level but still profi camera
- iOS 13 is snappy and well designed

Dont wait for futere...just live it.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze