HP Pavilion x360 13
recenze

HP Pavilion x360 13

Poloviční Spectre cenou i výbavou
4

Třináctipalcový HP Pavilion x360 svým designem a konstrukcí vychází z luxusního modelu Spectre x360, ale díky použití plastu místo hliníku a lacinějších komponent se nabízí za poloviční cenu. Jestli to Hewlett-Packard s tím šetřením nepřehnal, na to odpoví naše recenze stříbrné verze s procesorem Core i3 Skylake a 4 GB RAM.

Strategie HP na poli konvertiblů by se dala popsat jako obléhání. Americký „inkoustový“ gigant to zkouší ve všech cenových segmentech a nejsou mu cizí všelijaké přetočitelné ani oddělovací konstrukce všech velikostí – stačí jmenovat modely EliteBook Revolve 810, Envy 15, Pavilion x2 nebo nedávno recenzovaný Spectre x2.

Technické parametry HP Pavilion x360 13 s105nc P7T32EA

Kompletní specifikace
Konstrukce333,2 × 228,7 × 22,4 mm, 1 770 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (1 920 × 1 080 px)
ChipsetIntel Core i3 6100U, CPU: 2×2,3 GHz, GPU: Intel HD Graphics 520
PaměťRAM: 4 GB, disk: 500 GB (hybridní), paměťové karty: SD
Konektory2× USB 3.0, 1× USB 2.0, video: HDMI, další: Ethernet (RJ-45)
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 10
Akumulátor48 Wh, udávaná výdrž: 6 hodin
Dostupnostkvěten 2015, ?

Dnes recenzovaný Pavilion x360 13 spadá do hlavního spotřebitelského proudu a po vzoru všech velkých konkurenčních výrobců jako Acer, Asus nebo Dell přebírá koncept dvojitého kloubu, který prosadilo Lenovo svou řadou multirežimových zařízení Yoga. Bližší produktové označení s105nc/P7T32EA v sobě skrývá nejen specifikaci barvy „Natural Silver“, tedy matnou stříbrnou, ale zejména nejnižší dostupnou hardwarovou konfiguraci v podobě procesoru Intel Core i3-6100U, 4 GB RAM a operačního systému Windows 10 Home.

HP Pavilion x360 13

Momentálně jsou u nás k dispozici i verze „Sunset Red“ s červenou barvou šasi a různou hardwarovou výbavou, přičemž společným jmenovatelem všech včetně té naší je IPS displej s Full HD rozlišením, 500GB hybridní pevný disk a integrovaný grafický čip. Obchody nabízí též méně výkonnou 11palcovou variantu.

Příslušenství a obsah balení: model žebrák

V nezajímavém balení nenajdete nic navíc. Vystačit si tedy budete muset s napájecím adaptérem o velikosti tyčinky Snickers, jehož jeden připevněný a jeden odpojitelný kabel v součtu dosahují délky 2,8 metrů, a horkými kandidáty na podpal v této sestavě: český a slovenský rychlý návod, leták s kontakty na technickou podporu a brožura se záručními podmínkami.

Design a konstrukce: pořád krasavec, tentokrát z plastu

Pokud jste četli naší recenzi modelu Spectre x360, na nějž odkazuje i náš titulek, při zběžném pohledu na vás Pavilion x360 bude působit velmi povědomě, v režimu stojanu možná dokonce identicky. Shodné jsou přiměřeně široké postranní rámečky lesklého displeje, stylový podpis výrobce uprostřed pod displejem nebo dvojitý kloub s profilem čísla 8. Na levém boku udeří do očí podobnost průduchu ventilátoru a zapínacího tlačítka poblíž.

Při bližším pohledu se však nelze ubránit dojmu, že jde spíše o chudšího příbuzného, a to zejména vlivem celkového ztloustnutí a náhrady hliníku za plast, z nějž je šasi tvořeno ze 100 procent. Nemůžeme bohužel jednoznačně určit, zda alespoň vnitřní mechanismus kloubů používá kovové prvky. Matné provedení stříbrných partií účinně eliminuje otisky prstů. Spatříte tak maximálně mlžné opary způsobené tělesným teplem, které krátce po ukončení styku šasi s vašima rukama zmizí. Ačkoliv se rozhodně nejedná o nejlacinější plast, i na našem takřka zánovním kusu již bylo možné, i přes maximální šetrnost při manipulaci, pozorovat miniaturní škrábance.

Prostor okolo klávesnice s touchpadem, kam při psaní spočinou vaše zápěstí a který se od vzhledu Spectre x360 zcela distancuje, má matný černý povrch z plastu, který imituje podélně broušený kov. Otisky zde již uvidíte, ale nijak patrně.

V zavřeném stavu přitahuje víko k základně magnet. Zřejmě stejný magnet přitahuje obě části též v opačné vzájemné poloze v režimu tabletu, avšak magnetismus zde natolik ztrácí na síle, že neplní svůj účel. Magnet tak alespoň nebrání rozevření jednou rukou, ale tuhost kloubu si při tomto úkonu žádá chvilkové zdvihnutí celého konvertiblu do vzduchu. Pohodlné používání v ostatních režimech každopádně ukázalo na fakt, že tuhost kloubu je nastavena s ohledem na všechny eventuální situace. Ptáte se, jestli se opakuje hrozba, že se vám v režimu notebooku bude při drobných otřesech sama sklápět obrazovka, jak tomu bylo u Spectre x360? U našeho kusu rozhodně ne, ale ze zkušenosti se zmíněným dražším příbuzným víme, že by totéž nemuselo platit u kusu jiného.

Mezi krycím „sklem“ displeje a rámem se nachází nad povrch vystupující stlačená guma, která brání kontaktu obrazovky s rovnou plochou, typicky klávesnicí při zavření. Toto řešení však bohužel znepříjemňuje provádění swipe-from-edge gest.

Konvertibilní konstrukce si žádá řadu ochranných prvků. Naprosto nulová ochrana hran mohla projít u kovového Spectre x360, ale u plastového Pavilionu, který škrábancům odolává podstatně hůře, již prominout nejde. Tato skutečnost je na překážku zejména v režimu stanu. Výrobce o něm sice v návodu alibisticky mlčí, avšak oficiální render tuto polohu avizuje. „Jazýček“ na víku nad webkamerou, který usnadňuje rozevírání, se sice tváří, že tomuto režimu také neprospěje, avšak praxe naše pochybnosti rozptýlila.

HP Pavilion x360 13

Jak tedy již nejspíš vyplynulo, na pocit luxusu můžete zapomenout, když jediný prvek, který by se dal označit za prémiový, je „zrcadlo“ ve tvaru loga HP na zádech víka, ale rozhodně jsme již byli svědky podstatně horšího konstrukčního zpracování.

Kapitolu zakončíme rozvržením prvků na bocích základny. Jak již zaznělo, výdech ventilátoru se nachází nalevo, což je oproti konkurenčním výrobkům poměrně netypické. V režimu stanu nebo stojánku sice nehrozí ucpání mřížky, avšak pokud chcete mít v tabletovém režimu „krajinka“ po ruce kolébku ovládání hlasitosti na tomtéž boku a hardwarové tlačítko Start na tom opačném, cirkulaci vzduchu znemožníte vlastní dlaní, kterou navíc bude permanentně atakovat procesorem emitované teplo. Zmíněná tlačítka mají stejnou fyzickou i zvukovou odezvu (na tužší charakter stisku si chvíli budete zvykat), ale zatímco ovladač hlasitosti nahmatáte snadno, protože vystupuje, Start je nelogicky zapuštěný. Zapuštění dává větší smysl u zapínacího tlačítka na levém boku. To po zapnutí zařízení bíle svítí, v režimu spánku poblikává a při stisku vydává tišší kliknutí. Na opačném konci tohoto boku bíle a oranžově svítí dioda indikující činnost pevného disku. Přesně tamtéž, kde leží zapínací tlačítko, ale tentokrát na opačném boku, se příhodně hned vedle napájecího portu nachází žlutě svítící indikátor nabíjení, který si při nízkém stavu baterie blikáním vynucuje připojení k elektrické zásuvce. Pokud jsem vám zamotal hlavu, odkáži vás s omluvou do kapitoly o konektivitě. Také máte k dispozici detailní fotografie v naší galerii.

Líbilo se nám
  • reprezentativní design
  • přiměřeně široké rámečky po stranách displeje
  • chvályhodná charakteristika kloubu
Nelíbilo se nám
  • chudý obsah balení
  • pouze plastové materiály
  • chybí ochrana hran
Diskuze ke článku
2x4b
HP si může o porušení záruky tvrdit co chce. Ale zákon je na straně spotřebitele. Museli by dokázat, že odšroubováním krytu došlo k poškození reklamované komponenty. Jakto, že to recenzente nevíš?
Wolf
Dokáže na YouTube přehrát 4K 60p video? nebo alespoň 4K 30p ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze