HP Spectre x360
recenze

HP Spectre x360

Luxus samozřejmostí
11

V první polovině minulého roku představila společnost HP zařízení Spectre x360 – konvertibilní notebook, který se honosí především kvalitními materiály a špičkovým zpracováním. Ani výkon ale nestojí stranou a s novými procesory Intel Skylake se z něj stává ještě lépe vybavený krasavec. Jak dopadl v našem testu a vyplatí se do něj investovat?

HP Spectre x360 je na trhu už nějakou dobu a slaví vcelku úspěch. Zařízení, která okouzlí elegantním designem, kvalitními materiály a skvělým výkonem, je pomálu. Pokud na takové narazíte, výrobce si za tento koktejl nechá pořádně zaplatit. Spectre x360 je ale výjimkou a HP dokazuje, že kvalita je samozřejmostí a nemusíte za ni dávat tříměsíční výplatu. Navíc notebook upgradovalo o nové procesory Intel Core Skylake.

Oficiální snímky

Technické parametry HP Spectre 13 x360 13-4105nc

Kompletní specifikace
Konstrukce325 × 218 × 15,4 mm, 1 510 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (1 920 × 1 080 px)
ChipsetIntel Core i5 6200U, CPU: 2×2,3 GHz, GPU: Intel HD Graphics 520
PaměťRAM: 8 GB, disk: 256 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory3× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 10
Akumulátor56 Wh, udávaná výdrž: ? hodin
DostupnostQ1 2015, 36 000 Kč

HP Spectre x360 – videopohled

Varianta, kterou jsme dostali k otestování, nabídne 13,3palcový dotykový Full HD displej, který, jak již z názvu vyplývá, můžete otáčet o 360 stupňů. Ve výbavě nechybí procesor Intel Core i5 Skylake, který doplňuje 8 GB RAM. Kapacita úložiště typu SSD se zastavila na hodnotě 256 GB. Za tuto variantu si zaplatíte přibližně 32 000 Kč. Na trhu ale nechybí ani varianta se silnějším procesorem Intel Core i7, která vás přijde na 36 000 Kč, nebo naopak se starším Core i5 Broadwell za rovných 30 000 Kč.

Obsah balení: už jen to je rozdíl

I balením HP dokazuje, že se jedná o model, který si míní hýčkat. Balení samotné je velmi elegantní, ale to hlavní čeká uvnitř. Mimo samotného zařízení a napájecího adaptéru HP přidalo i černé, neoprenové pouzdro pro ochranu zařízení. Před pády na zem sice notebook úplně neochrání, ale před škrábanci a oděrkami určitě ano. Za balení tedy HP chválím, protože na něm dnes výrobce šetří i u mnohem dražších zařízení, kdy bývá balení povětšinou velmi chudé.

Design a konstrukce: krasavec v kovu

Po konstrukční stránce nemůžu HP vytknout nic zásadního. Celohliníková konstrukce je perfektně zpracovaná a vrzání nepřipadá v úvahu. Lesklé kovové panty příjemně doplňují kartáčovaný hliník a dodávají zařízení na pocitu výjimečnosti. Zúžení celého šasi směrem k uživateli ubírá na tloušťce, která je příjemných 15,4 mm.

HP Spectre 13 x360

Ani hmotnost 1,51 kg není na zařízení s celokovovým tělem společně s výkonnými komponenty přehnaná. Rozměry jsou pak 325 × 218 mm. Na 13palcové zařízení je to vyšší hodnota, za kterou mohou především širší rámečky okolo displeje. Konkrétně nejširší je v dolní části, což zbytečně ubírá notebooku na eleganci. Rámečky by mohly být užší i za cenu menšího touchpadu. Displej lze otočit až tak, že se jeho záda dotýkají základny, takže lze z notebooku jednoduše vytvořit tablet, kdy se však projeví nevhodnost nesymetrických tvarů u takovýchto zařízení – na rozdíl od zavřeného stavu v tomto režimu základna s víkem nelícují a vzniká mezi nimi nepěkná mezera. V tomto ohledu nabízí Asus se svým Transformer Bookem nebo Dell s řadou 11z a 13z Touch lepší řešení. Samozřejmostí je pak i režim stojanu a stanu, kde by však přišlo vhod pogumování hran, které zase nabízí Yoga. Vytknou musím i nedostatečnou tuhost kloubů. Displej sice otevřete jednou rukou, ale na úkor toho se v režimu stojanu displej překlápí dozadu, a to se jej ani nemusíte dotýkat nijak silně. Navíc, pokud prudčeji zvednete notebook ze stolu nebo pracujete v dopravním prostředku, který s cestujícími hází, víko s displejem samovolně mění svojí původní pozici, což je na pováženou.

Klávesnice je rozměrově prostorná, a tak velmi pohodlná. Díky lehce tužšímu stisku nehrozí překlepnutí. Zdvih je nízký, a tak se budete při psaní cítit pohodlně. Jak je u 13palcových notebooků zvykem, chybí numerický blok. Podsvícení je pak samozřejmostí, bohužel jej ale nelze regulovat. Nicméně podsvícení je alespoň rovnoměrné. Horní řadu si pro sebe uzmuly klávesy měnící nastavení a k funkčním tlačítkům F1 až F12 se dostanete pomocí jejich kombinace s klávesou Fn.

Na první pohled zaujme touchpad, který je extrémně veliký. Díky skvěle fungujícímu ignorování dotyků zápěstí (funkce palm-rejection) se nemusíte bát, že při psaní nechtěně pohnete kurzorem – touchpad reaguje jen na bříško prstu. Velká plocha touchpadu zajistí dostatek prostoru pro gesta, která jsou díky Windows 10 podporována v plném rozsahu. Krytý je pak mléčným sklem, takže je velmi příjemný na dotyk. Chválím HP za jeho rychlost a přesnost, nicméně doporučuji vždy touchpad nejdříve vyzkoušet, protože každý má naprosto jiné požadavky. Dvě integrovaná tlačítka jsou stisknutelná přibližně od poloviny a síla potřebná pro jejich aktivaci by mohla být nižší.

Ještě se podíváme na boky zařízení, které skrývají tlačítkovou a portovou výbavu. Většinu levého boku zaujímá výdech chlazení, ale mimo něj si zde našel své místo i napájecí konektor společně s diodou indikující stav baterie a nabíjení. Také je k dispozici jedno USB 3.0 a tlačítko vypínání. To je usazeno poměrně hluboko v těle zařízení a tiskne se velmi nejistě. Navíc je poměrně tuhé. Nesmíme zapomenout ani na zdířku pro micro SDXC karty.

Druhá strana hostí zbylá dvě USB 3.0 a HDMI pro připojení k monitoru či televizi. Nesmí chybět ani 3,5mm jack, který je však samozřejmostí. Lehce netradiční je přítomný Mini DisplayPort. Zbylá dvě tlačítka slouží pro též samozřejmou regulaci hlasitosti a nechybí zde ani tlačítko Windows, které využijete v tabletovém režimu.

Líbilo se nám:

  • kvalita zpracování
  • dobré materiály
  • pohodlná klávesnice

Nelíbilo se nám:

  • chybějící LAN port
  • tuhé tlačítko vypínání/zapínání
  • příliš volné klouby držící displej
Diskuze ke článku
Petr
Budouci majitele necht si daji pozor na upgrade SSD na 512GB varianty Samsungu. 950 Pro to nedetekuje ani na verzi s i7 ci i5. 951 se nekterym uzivatelum podarila rozjet. Viz. hp forum podpory.
Petr
Jeste je dobre zminit nemoznost upgradu RAM. To vidim jako velkou nevyhodu v kombinaci s i7 verzi.
Marek
Luxus samozřejmostí? Ano, hlavně v tom rozlišení obrazovky, za cenu 36.000 :-D S full hd by mě firma oslovila tak před 10 lety, ne dnes.
pazzy
Na takovou velikost displeje je FullHD více než dostačující. Mě v recenzi chybí info o tom, zda je Win10 Pro či Home. Samozřejmě to můžu vybingovat, ale když už to čtu, možnost připojení do domény je pro mě důležitá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze