Apple iPhone 14 Pro Max
recenze

Apple iPhone 14 Pro Max

Pro nejlepší podívanou a maximální výdrž
4

Největší a dá se říct, že svým způsobem i nejlépe vybavený letošní iPhone 14 je tradičně ten s přídomkem Pro Max. A protože jste si už možná přečetli mou recenzi iPhonu 14 Pro, který je v mnoha ohledech pouze menší kopií, zaměřím se v této recenzi především na rozdíly v oblasti výdrže.

iPhone 14 Pro Max zaujme 6,7" obrazovkou, ale také vylepšenou fotovýbavou či zajímavými funkcemi, jako je satelitní konektivita, detekce autonehod či zbrusu nový Dynamic Island. Jak si vedl v testu a komu bych jej doporučil?

Za zapůjčení Apple iPhone 14 Pro Max děkujeme iWant.cz, kde si telefon můžete rovněž zakoupit.

Apple iPhone 14 Pro Max – videorecenze

Technické parametry Apple iPhone 14 Pro Max 1 TB

Kompletní specifikace
Konstrukce160,7 × 77,6 × 7,9 mm, 240 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68
DisplejOLED, 6,7" (2 796 × 1 290 px)
Fotoaparát48 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetApple A16 Bionic,
PaměťRAM: 6 GB, vnitřní paměť: 1 000 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ano, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.3, NFC: ano
Operační systémiOS 16
Akumulátor4 323 mAh, bezdrátové nabíjení: ano
Dostupnostzáří 2022, 53 490 Kč

Obsah balení: malá krabička, velký telefon

Obsah balení zůstává naprosto identický s předchozí generací, uvnitř se tak dočkáte jen USB-C/Lightning kabelu, nástroje pro vytažení SIM slotu, povinných příruček a jediné nálepky s logem výrobce. Krabičku je nutné rozbalit odtržením papírové „pojistky“, která zároveň indikuje, že balení už někdo otevřel. Vzhledem k tomu, že je iPhone 14 Pro Max největším iPhonem z portfolia, je také krabička největší, na poměry ostatních výrobců je však stále relativně malá.

Líbilo se nám
 • balení neobsahuje plasty

Konstrukční zpracování: opravdový velikán

Stokrát nic umořilo vola, říká se, a opisovat design iPhonu 14 Pro Max je tak vzhledem k mým předešlým výstupům tak trochu zbytečné. Pokud navštívíte recenzi menšího iPhonu 14 Pro, dozvíte se vše o vzhledu a zpracování iPhonu 14 Pro Max. V podstatě se jedná pouze o rozměrové větší, jinak však identický, smartphone, který se honosí ochranou Ceramic Shield či certifikací IP68, ale také nepraktickými lesklými rámečky. Ty jsou na rozdíl od základních iPhonů 14 vyrobeny z prémiové nerezové oceli, zatímco záda jsou matná a ze skla.

iPhony mají také jako takřka jediné smartphony na trhu rovněž velmi praktický posuvný ovladač zvukových profilů na boku, který je oproti softwarovému tlačítku na displeji zkrátka praktičtější. Z dalších klíčových prvků stojí za vyzdvihnutí haptická odezva a v případě 14 Pro Max také hmotnost 240 gramů (což je oproti iPhonu 14 Pro o 34 gramů víc). Jedná se tak již s rozměry 160,7 × 77,6 × 7,9 milimetrů o relativně velký a těžký smartphone, který se v ruce, ale třeba i v kapse saka, umí pronést.

Líbilo se nám
 • prémiové materiály, pocit luxusu
 • odolná skla Ceramic Shield
 • voděodolnost až do 6 metrů po dobu 30 minut
 • matná záda
 • praktický posuvný ovladač na boku
Nelíbilo se nám
 • lesklé rámečky se velmi rychle ušpiní
 • opět bez USB-C

Displej: iPhone 14 Pro s větší uhlopříčkou

Apple už v minulém roce nasadil u iPhonů 13 Pro dlouho očekávaný 120Hz LTPO displej, a tak mnoho prostoru pro inovace z hlediska technologie použitého panelu letos nezůstalo. To přitom stejně jako pro iPhone 14 platí i pro iPhone 14 Pro Max, který nabídne 6,7" uhlopříčku. Stále se totiž jedná o špičkovou obrazovku té nejvyšší kvality, která nabídne maximální jas (i když jen chvilkově) až neuvěřitelných 2 000 nitů.

Nejvíc patrné je to u nového režimu Always-On, který si rozhodně zaslouží pozornost, přestože jej Nokia představila u zařízení s TFT displejem už v roce 2008 a Samsung jej poprvé nasadil u Galaxy S7 v roce 2016. Ten si totiž můžete zkrátka jen zapnout, nebo nechat vypnutý, žádné další možnosti, nic navíc.

Zpracování Always-On režimu je také podstatně jiné oproti tomu, na co jsme zvyklí na telefonech s Androidem. Svítí totiž v podstatě celá obrazovka, a to třeba i v oblasti Dynamic Islandu, který je tak zvýrazněn. Pokud by byl Apple první, kdo Always-On představí a stihl by to před Androidem, myslím si, že nějak takto by vypadaly dnešní Always-On obrazovky běžně.

Apple iPhone 14 Pro a Samsung Galaxy S22
Srovnání průstřelu s Galaxy S22

Vizuálně se mi zpracování líbí, stejně jako fakt, že se Always-On automaticky chytře deaktivuje, pokud máte s iPhonem spárované Apple Watch a vzdálíte se (s hodinkami na zápěstí) od telefonu. To je chytrá funkce, které jsem si u žádného smartphonu s Androidem v propojení s hodinkami nevšiml. Navíc běží Always-On pouze na 1Hz obnovovací frekvenci a také velmi přehledně zobrazuje informace o přehrávané hudbě či notifikacích.

Apple iPhone 14 Pro

A na notifikace jako takové se letos Apple hodně zaměřil a v souvislosti s tím představil už zmiňovaný Dynamic Island. Pilulkovitý průstřel, který se snaží uživatelé smartphonů s Androidem napodobit pomocí nejrůznějších aplikací, způsobil opravdu velkou senzaci a na několik dní se stal jedním z nejdiskutovanějších témat na internetu.

Nehledě na to, že s něčím velmi podobným přišlo v minulosti už inovátorské LG, budiž mu země lehká, se jedná o zajímavé, ale v tuto chvíli podle mě trochu nedotažené řešení. Samotné ovládání Dynamic Island notifikací totiž působí zkrátka trochu zvláštně.

Dynamic Island využívá speciální API, které má být brzy zpřístupněné v podstatě všem iOS vývojářům, ovšem už nyní existuje samozřejmě celá řada aplikací, které dokážou s tímto dynamickým průstřelem spolupracovat. Typicky se samozřejmě jedná přímo o aplikace od Applu, jako jsou Mapy, Diktafon, Face ID či Hovory, ale také několik dalších aplikací třetích stran – třeba Spotify nebo Disney+. Samotné animace okolo průstřelu Dynamic Island přitom působí opravdu velmi pěkně, ovládání je však nedomyšlené.

Apple iPhone 14 Pro

Krátkým stisknutím totiž otevřete celé okno aplikace a dlouhým podržením zvětšíte oblast s informacemi okolo Dynamic Island. To bohužel působí hodně anti-intuitivně, tedy přesně naopak, než bych si to já (i mnozí další) představoval a moc bych si přál, aby Apple uživatelům alespoň nabídl možnost toto nastavení prohodit. Samotné animace se pak točí nejen kolem jedné, ale dokonce až dvou aplikací, kdy se pak od hlavní oblasti oddělí další bublina reprezentující druhou aplikaci, což vypadá moc hezky a minimálně zpočátku tomu budete věnovat pozornost (viz video). Do oblasti Dynamic Islandu se navíc nově přestěhoval i ukazatel zapnutého mikrofonu, kamery, ale třeba také indikátor připojení jiného zařízení k vašemu hotspotu.

Líbilo se nám
 • adaptivní 120Hz obnovovací frekvence
 • vysoký maximální (a nízký minimální) jas
 • velmi jemné rozlišení
 • Always-On
 • Dynamic Island
Nelíbilo se nám
 • ovládání průstřelu Dynamic Island je nedotažené
 • Always-On nemá žádné možnosti nastavení

Zvuk: parádní stereo

iPhony mají dlouhodobě jedny z nejlepších reproduktorů, které si můžete u smartphonů poslechnout. Jinak tomu není ani u iPhonu 14 Pro Max se stereo zvukem, který zní zkrátka špičkově a při bližším zkoumání jsem si nevšiml žádného rozdílu oproti iPhonu 14 Pro. Při poslechu nechybí výraznější basy, pěkně podané výšky i středy a také velmi vysoká maximální hlasitost. iPhone 14 Pro tak v případě nouze klidně nahradí i méně výkonný přenosný reproduktor. Na velmi vysoké úrovni je rovněž kvalita audio záznamu při natáčení videí, pořizování hlasových poznámek či v průběhu klasických hovorů.

Líbilo se nám
 • špičkový stereo zvuk
 • kvalita záznamu audia

Výkon hardwaru: Apple A16 Bionic

Apple během letošní keynote nevěnoval příliš mnoho času novému procesoru Apple A16 Bionic, což naznačuje, že ani pro Apple není nijak zvlášť „revoluční“. Nový čipset je každopádně zase o něco našlapanější než předchůdce, ale žádného extra velkého skokového zlepšení jsme se nedočkali. To na druhou stranu vůbec nevadí, protože je jasné, že tento telefon bude mít po hardwarové stránce dostatek výkonu ke komfortnímu používání klidně i za 5 let či déle. Skvěle je na tom iPhone také z hlediska tepelného managementu, kdy ani při dlouhodobějším natáčení 4K videí či hraní her nedochází k výraznému zahřívání. Kromě 6GB RAM lze novinku osadit až nadstandardním 1TB úložištěm, každý si tak přijde na své a snad ani fanatičtí vyznavači podpory paměťových karet u smartphonů si tak nemohou stěžovat na nedostatek úložného prostoru. Níže můžete porovnat výsledky naměřené na iPhonu 14 Pro Max oproti iPhonu 14 Pro a iPhonu 13 Pro.

Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 13 Pro
Líbilo se nám
 • brutální výkon na roky dopředu
 • dobrý tepelný management

Výdrž baterie: vypadá to slibně

V souvislosti s Always On rozhodně stojí za zmínku, jaké výdrže můžete vlastně s iPhonem 14 Pro Max dosáhnout, přestože má překvapivě mezigeneračně mírně menší baterii. Navzdory ne úplně ideálně optimalizovanému iOS 16, který mi ukázal i několik nepěkných trhaných animací, se mi standardně podařilo zvládnout na jedno plné nabití dva dny používání s Always-On. Výdrž tak není vůbec špatná. Jakmile navíc dojde k nějaké optimalizaci iOS, na čemž Apple již jistě pracuje, bude pravděpodobně ještě o něco lepší a v klidnějším režimu by tak teoreticky mohla padnout i meta třídenní.

Reverzní bezdrátové nabíjení iPhony stále neumí.

Pokud je pro vás u nového iPhonu výdrž hlavní kritérium, je Pro Max jasnou volbou, tedy minimálně do té doby, než si budeme moci otestovat iPhone 14 Plus, který má podle Applu nabídnout nejdelší výdrž ze všech iPhonů 14. Na druhou stranu má ale také pouze 60Hz displej a omezenou fotovýbavu, s čímž se v případě Pro Max potýkat nebudete.

Dvě věci nicméně podle mého názoru iPhonu 14 Pro Max stále chybí. Opravdu rychlé nabíjení by se totiž popravdě občas hodilo i navzdory velmi dlouhé výdrži. Nedávno jsem testoval Motorolu Edge 30 Ultra a mít možnost nabít telefon z 0 na 100 % do 25 minut je zkrátka fajn, i když ji třeba nebudete využívat každý den. V tomto případě se zhruba za půl hodiny dostanete teprve na 50 % a poté se nabíjení ještě zpomalí, takže to z 0 do 100 % trvá zhruba hodinku a čtvrt. Bezdrátově pak bude nabíjení logicky ještě delší, neboť pouze v kombinaci s MagSafe se umí iPhony nabíjet výkonem 15 W a na obyčejné bezdrátové podložce pak pouze výkonem 7,5 W.

Druhá věc se týká absence reverzního bezdrátového nabíjení. Také se nejedná o funkci, kterou bych často používal, ale domnívám se, že by ji Apple už konečně mohl přidat. Letos představil nová AirPods Pro, což byla podle mě ideální příležitost tuto „revoluční“ funkci představit.

Líbilo se nám
 • dlouhá výdrž na nabití
 • relativně rychlé nabíjení
Nelíbilo se nám
 • na nejrychleji se nabíjející smartphony ztrácí
 • výkon pouze 7,5 W u běžného bezdrátového nabíjení
 • chybí podpora reverzního bezdrátového nabíjení

Konektivita: chytré 5G a detailní vyhledávání díky UWB

iPhonu 14 Pro Max nechybí klasická výbava v podobě podpory 5G, UWB či lokalizačních služeb GPS, GLONASS, Galileo, BDS a QZSSZ. Za zajímavou novinku považuji také oznámení satelitní konektivity, která však u nás minimálně zpočátku nebude dostupná. A pokud má sloužit pouze k tomu, co Apple prezentoval, tedy přivolání si pomoci někde v divočině, kde není signál, myslím si, že u nás nemusí být dostupná nikdy, jelikož tady máme na rozdíl od USA o dost lepší pokrytí a dovolat se záchranným složkám lze téměř odkudkoliv.

Další novinkou je autodetekce vážné nehody, což rovněž není nic moc nového, neboť tuto funkci představil již Google u Pixelů, i když pravděpodobně ne na tak pokročilé úrovni. Dobrou zprávou je, že pokud byste chtěli mít tuto funkci k dispozici, nemusíte si pořizovat některý z nových iPhonů 14, neboť detekovat autonehodu umí také všechny nově představené Apple Watch včetně SE a Apple Watch 8, na jejichž recenzi se nezapomeňte podívat.

Líbilo se nám
 • špičková konektivita
 • zajímavé satelitní připojení

Fotoaparát: doháníme rozlišení

Když už jsme u inovací, chtělo by se říct, že velkou změnou prošla i fotovýbava. Hlavní snímač má nově 48 Mpx a skládá čtyři pixely do jednoho „superpixelu“ kvůli lepším výsledkům. Věřím, že spousta zákazníků na čtyřnásobný počet megapixelů uslyší a bude to pro ně důvod upgradovat na nový iPhone, ale ve skutečnosti to není zase až taková revoluce.

Hlavní snímač Ultraširokoúhlý objektiv 3× teleobjektiv
Rozlišení 48 Mpx 12 Mpx 12 Mpx
Světelnost objektivu f/1.78 f/2.2 f/2.8
Ohnisková délka 24 mm 13 mm 77 mm
Zaostření Dual Pixel PDAF PDAF PDAF

Fotografie z nového snímače jsou bezesporu velmi povedené a nechybí jim nic, co mají uživatelé na snímcích z iPhonu rádi, tedy líbivé barevné podání nebo správně nastavený kontrast a slušně fungující HDR, i když má občas slabší chvilky. Těšit se mohou také na velké množství detailů, s čímž se ale pojí také místy trochu zbytečné digitální doostřování. Na displejích mobilních telefonů budou každopádně snímky vypadat fantasticky a nějakých menších neduhů si všimnete až na monitoru. Ovšem pravým důvodem, proč by neměli majitelé předešlých iPhonů možná zase až tak spěchat s obměnou, je fakt, že například oproti iPhonům 12 Pro (Max) či 13 Pro nevypadají snímky zase až tak odlišně. Apple nově upravil technologii Deep Fusion, která by měla pomoci zachytit lepší snímky za zhoršeného osvětlení, které doopravdy vypadají skvěle, a částečně se zkrátila i doba závěrky při focení tmavých scén.

Ultraširokoúhlý objektiv, který je mimochodem také nový z hlediska senzoru, má pak stále velmi široký rozsah a do záběru se vleze opravdu mnoho. Efekt rybího oka přitom umí vcelku obstojně zkrotit a díky přítomnosti duálního fázového ostření s nízkou ostřící vzdáleností umí zachytit také skvělé makro snímky nebo třeba i makro videa.

Makro a portrétní režim

Trojnásobný teleobjektiv je pak podle mě příjemným kompromisem mezi kvalitou pořízeného snímku a praktickou úrovní optického zoomu. Snímky jsou opět hezky barevné, dostatečně ostré s velkým množstvím detailů a správně nastaveným kontrastem. A kromě trojnásobného zoomu je díky 48 Mpx hlavního snímače k dispozici i tlačítko pro dvojnásobné přiblížení jako mezikrok.

Tím však vylepšení stále nekončí, neboť se Apple rozhodl nově nasadit selfie kamerku s optickou stabilizací, což se může hodit při natáčení videí, a samozřejmě také s autofokusem. Stále také platí, že tento iPhone umí bez problémů natáčet 4K video při 60 FPS na všechny fotoaparáty, o čemž si třeba nová Motorola Edge 30 Ultra s 200Mpx fotoaparátem může jen nechat zdát.

Líbilo se nám
 • nové senzory zadních fotoaparátů
 • ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením
 • špičkové video
 • rychlá fotoaplikace

Software: iOS 16 se vším všudy

V souvislosti s iOS 16 jsem již zmínil některé novinky výhradně pro řadu iPhonů 14 Pro, dostane se však také na uživatele ostatních iPhonů, kteří budou moci například editovat odeslané zprávy během následujících 15 minut, těšit se z redesignu aplikace Domácnost či možnosti přidávat podrobnější záznamy o lécích, které berou. To, že iOS 16 ještě potřebuje doladit, potvrzuje i několik drobných zaseknutí systému, na která jsem během používání narazil, jinak se však ale jedná o klasický iPhone s klasickými funkcemi. Za velmi užitečnou považuji například možnost spustit vybranou funkci poklepáním na záda mobilu, což není novinka, ale je to funkce, která zkrátka přijde vhod. Velkou „novinkou“ je pak možnost zobrazit ukazatel procentuálního nabití v ikoně baterie.

Líbilo se nám
 • systém velmi podrobně informuje uživatele o oprávněních, o která si aplikace žádají
 • velmi svižný chod celého prostředí
 • možnost vyhledat i vypnutý/vybitý iPhone
 • nově i ukazatel procentuálního stavu nabití baterie v ikonce
Nelíbilo se nám
 • iOS 16 ještě potřebuje odladit

Zhodnocení

Apple iPhone 14 Pro Max nabízí výměnou za vyšší hmotnost a větší rozměry delší výdrž než iPhone 14 Pro a logicky také může být zajímavější pro uživatele, kteří na telefonu často a rádi hrají hry, sledují videa či zkrátka konzumují multimédia. Spolu s novinkou v podobě Dynamic Island, Always-On či dalších vychytávek mě napadá jen málo věcí, které by bylo možné „Maxovi“ vytknout. V každém případě jsem zvědavý na iPhone 14 Plus, jenž by měl Pro Max v oblasti výdrže trumfnout, tak se nechme překvapit.

Konkurence

Za konkurenci lze označit Galaxy S22 Ultra, a to jak velikostí, tak výbavou. Rival z dílny Samsungu nabídne rovněž špičkový displej i skvělou fotovýbavu, navíc má bezdrátové reverzní nabíjení.

Samsung Galaxy S22 Ultra 128+8 GB

Rozměry163,3 × 77,9 × 8,9 mm, 229 g
DisplejAMOLED, 6,8" (3 080 × 1 440 px)
Fotoaparát108 Mpx, video: 7 680 × 4 320 px, 24 FPS
ProcesorSamsung Exynos 2200,
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 128 GBne
Akumulátor5 000 mAh

Zajímavou výbavu nabídne i Google Pixel 6 Pro, který je navíc podstatně levnější, přesto přináší dlouhou softwarovou podporu, 120Hz OLED panel i skvělé fotoaparáty.

Google Pixel 6 Pro 512 GB

Rozměry163,9 × 75,9 × 8,9 mm, 210 g
DisplejOLED, 6,7" (3 120 × 1 440 px)
Fotoaparát50 Mpx, video: 3 840 × 2 410 px, 60 FPS
ProcesorGoogle Tensor,
PaměťRAM: 12 GB, úložiště: 512 GBne
Akumulátor5 003 mAh

Jako alternativa se nabízí také loňský iPhone 13 Pro Max, který sice nedisponuje průstřelem Dynamic Island ani Always-On, ale v mnoha ohledech poskytne uživatelům stejný zážitek jako iPhone 14 Pro Max, přitom je možné jej sehnat o několik tisíc korun levněji.

Apple iPhone 13 Pro Max 1 TB

Rozměry160,8 × 78,1 × 7,7 mm, 238 g
DisplejOLED, 6,7" (2 778 × 1 284 px)
Fotoaparát12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ProcesorApple A15 Bionic,
Paměťúložiště: 100 GBne
Akumulátor4 352 mAh

Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz.

apple-iphone-14-pro-maxFotomobil
Klady
 • velmi dlouhá výdrž na nabití
 • prémiový design i zpracování
 • špičkový LTPO OLED displej
 • zajímavě zpracovaný průstřel Dynamic Island
 • nově Always-On
 • špičkový výkon
 • skvělá haptická odezva
 • kvalitní fotovýbava
 • plná konektivita včetně té satelitní
Zápory
 • bez podpory reverzního bezdrátového nabíjení
 • na nejrychleji se nabíjející smartphony ztrácí
 • ovládání Dynamic Island není příliš intuitivní
Diskuze ke článku
Michal Kohlík
Michal Kohlík
S Dynamic Island to vidím trochu jinak. On nezpůsobil senzaci, píše se o něm všude, protože to je reálně to jediné, co se mezigeneračně pro běžného uživatele změnilo. Foťák fotí, procesor funguje, operační paměť u základní varianty moc lidí nebere, jaká je svítivost displeje netuší skoro nikdo.
Applu se musí nechat, že mají sympatický přístup k nedostatkům a limitům technologie. Zatímco ostatní výrobci se snaží jakéhokoli výřezu nebo průstřelu zbavit a bojují o každý kousek, Apple ho kvůli Face ID potřebuje asi tak čtyřnásobně velký a přemýšlí, co s ním, aby obhájili jeho existenci. Nakonec ho ještě uměle zvětší na naprosto zbytečnou velikost, navážou na to další funkce a marketingově zvládnou z nouze ctnost prodat jako dokonalou inovaci.
Pc Wifi
Pc Wifi
"dobrý tepelný management'

tepelny ? ne teplotní ? dobrá češťyn... :o)))

Uz zase genialni vydrz v testu, praxe po mesici dvou bude uplne jinde. Zboznuji tyto recenze na vydrz po par dnech. Samozrejme pro dobro uzivatelu jedine s predrazenym Apple prislusenstvim jako napr. MagSafe a jedine s nim 15W nabijeni. No proste ty lidi budou skubat az do skonani sveta. Umi se to aspon nabijet po kabelu rychle i s neorigo nabijeckama ? Nebo taky potreba koupit jablecny model za 6 kil nez OEM za 350 ?
Vojtěch Bučina
Vojtěch Bučina
Tak tohle je tak odporný, že to fakt nechci.. Ten jejich slavnej dynamic island je ještě horší než výřez.. Já to pořád nechápu, fakt oželím radši 4mm rámečku než tuhle obludnost
Jaroslav Hronek
Jaroslav Hronek
Jestli je ten dynamic island stejný, jako apka na Androidu, tak si to můžou strčit někam. Je to otřesný z každého úhlu pohledu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze