Zabezpečení smartphonů a oprávněnost přístupu k „zadním vrátkům“ ze strany úřadů je dlouhou diskutované téma, které oživil nedávný případ střelce z námořní letecké základny Pensacola, k níž se nezapomněl vyjádřit ani americký prezident Donald Trump. Namísto vyvíjení nátlaku na samotného výrobce (v tomto případě Applu), aby zařízení (potenciálních) zločinců odemkl, je rovněž možné využít služeb soukromých společností, které nabízejí specializovaná řešení, jak zabezpečení telefonů obejít. Jedním z příkladů je například izraelská firma Cellebrite, která se chlubí tím, že dokáže prolomit ochranu i u nejnovějších iPhonů.
Skotská policie, která od Cellebrite zakoupila speciálně upravený počítač s názvem „Cyber Kiosk“, připravila krátké, zato však naučné, video, jak toto zařízení využívá. Pomocí Cyber Kiosku dokáže doslova na pár kliknutí prolomit zabezpečení telefonu a extrahovat z něj data.
Video dále upozorňuje na to, že zástupci policie nepotřebují ve všech případech získat přístup ke všem datům, která se v telefonu nachází. Často pátrají pouze po některém konkrétním druhu dat, která přispějí k vyřešení případu. Cbyer Kiosk dbá také na bezpečnost a předchází případnému zneužití ze strany pracovníků – zaznamená například údaje o tom, kdo telefon odemkl a jaká data z něj extrahoval.