Před více než dvěma lety Apple podle ověřených informací agentury Reuters vyrozuměl FBI o plánech zavést end-to-end šifrování úložiště iCloud. Poté, co se FBI vyjádřila proti, od těchto plánů Apple upustil.
Apple dropped plans for encrypting backups after the FBI complained. It shows how the tech giant has been willing to help U.S. law enforcement and intelligence agencies, despite taking a harder line in high-profile legal disputes with the government https://t.co/rnh0mRtET0 pic.twitter.com/3T25xS4ETi
— Reuters (@Reuters) January 21, 2020
Bývalý zaměstnanec Applu pro Reuters uvedl, že se Apple jednoduše chtěl vyhnout problémům se státními úřady, které by jej pravděpodobně obvinily z poskytování krytí potenciálním zločincům.
„Rozhodli se, že raději nebudou píchat do vosího hnízda,“ řekl bývalý zaměstnanec. Mimo jiné narážel také na případ z roku 2016, kdy Apple odmítl odemknout iPhone 5c, který patřil střelci ze San Bernardina. FBI musela nakonec přijít s alternativním způsobem odemknutí telefonu třetí stranou.
V současnosti Apple řeší podobný problém, kdy po něm FBI žádá poskytnutí přístupu ke dvěma starším iPhonům, které používal střelec z letecké základny Pensacola. Vzhledem k tomu, že jde o modely iPhone 5 a iPhone 7 je zřejmé, že by FBI mohla opět nechat tato zařízení odemknout zařízení soukromou společností. Spolu s prezidentem Donaldem Trumpem však vyvíjí tlak na Apple, jehož následkem by měl Apple připravit zadní vrátka, která by práci úřadů ulehčila.
To, že Apple odmítá telefony odemknout ovšem v žádném případě neznamená, že s úřady nespolupracuje. Podrobné informace o tom, jak poskytuje data svých uživatelů vládám, prozrazují, že byl udělen přístup k tisícům zařízení. Měl by podle vás Apple úřadům poskytnout přístup do svých zařízení, nebo by mělo být soukromí uživatelů na prvním místě?