Je to zpráva, která se díky své bizarnosti objevuje i mimo obvyklý okruh technologických webů. Čínský youtuber Handy Geng nebyl spokojen s kapacitou komerčně dostupných powerbank, a tak se pustil do domácí výroby té vlastní. A rozhodně se u toho nedržel při zdi. Pokud použijeme miliampérhodiny, ve kterých si velikosti poměřují běžní smrtelníci, pak je jich tu 27 000 000. Proto je vhodnější spíše označení 27 kAh. Stejně tak bohatá je i nabídka portů, kterých je celkem 60. Vedle desítek telefonů tak lze napájet i elektrický skútr nebo automatickou pračku.
Prvoplánově něco takového vyvolá pobavení. Podobné kutilské pokusy dovedené ad absurdum jsou vděčným tématem. Ale přiznejme si upřímně: každý máme doma nějakou tu powerbanku také, zbývá už jenom najít odpověď na otázku proč. Když lovím v paměti, prakticky celý život jsem se obešel bez externí zásobárny energie. Sem tam jsem dostal k nákupu nějaký malý váleček, který skončil na dně turistického batohu jako krabička poslední záchrany. Obvykle jsem totiž při výběru zařízení dbal na to, aby nabídla dostatečnou výdrž vzhledem ke svému nasazení.
Všechno se zlomilo, když jsem začal používat Cosmo Communicator. Kombinace jeho nenasytných komponent, způsobu použití a nesvědomitého dobíjení způsobila, že jsem musel začít brát problematiku powerbank poněkud vážněji. A nestačil jsem se divit tomu, že to rozhodně není triviální záležitost.
Najednou už Číňan se svářečkou v ruce nevypadá tak pošetile. K smíchu jsme spíše my všichni ostatní, kteří si necháme marketingem vnutit špičkový výkon ve velmi tenkém těle, abychom pak platili další extra peníze za to, že můžeme jít s mobilem dál než jen vynést odpadky.
Kdyby namísto čínského youtubera vyrobil takovýto kus příslušenství evropský umělec a umístil ho jako konceptuální umění v některé z proslulých galerií, pak bychom se mohli předhánět v rozborech, „co tím básník chtěl říci“. Dalo by se dlouze hovořit o „symbolu vzrůstající závislosti lidí na elektřině“ nebo „podvědomém strachu z jejího nedostatku“ a stejně skvěle je to nastavené zrcadlo všem, kteří si koupí přístroj, jenž v jednom ze základních parametrů nedostačuje jejich potřebám.
Handy Geng a jeho bizarně velký externí akumulátor přesně něco takového dokázal. Ve výsledku tak nevypadají hloupě oni dva, ale každý, kdo za nějakou powerbanku zaplatil.
Z tech top telefonu vydrzi snad uz kazdy jeden celej narocnej den. Takze to s tema odpadkama je opravdu k smichu... asi by si mel Pohl obcas ty recenze na Mobilenetu i precist... no polorecenze spis.