😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Fyzikální „opáčko“. Udělejte si pořádek ve veličinách pro nabíjení

Fyzikální „opáčko“. Udělejte si pořádek ve veličinách pro nabíjení
Fotografie: Jeswin Thomas, unsplash.com
  • Kapacity akumulátorů neustále rostou
  • Stejně tak stoupají i nabíjecí výkony
  • Víte, jak tyto dvě veličiny správně porovnat?

Vypadá to, že navzdory záplavě slibů na nás nějaká revoluce ohledně akumulátorů v nejbližší době nečeká. I hardware dá většinou přednost výkonu před úsporností, a tak je každodenní nabíjení telefonu prakticky nutnost. A to jen za cenu toho, že rozměry telefonů plíživě rostou a zvětšují se kapacity akumulátorů. Proto se v poslední době dostává do popředí i otázka nabíjecího výkonu. Firmy spolu soupeří a padá přitom jeden rekord za druhým. Samozřejmě lze zaujmout jednoduchý přístup „čím víc, tím líp“, ale neuškodí si zopakovat, jak spolu výkon nabíjení a kapacita akumulátoru souvisí. Pro pravidelné čtenáře to nebude nic nového, ostatně jedná se o učivo ze závěru základní školní docházky. Ruku na srdce, někteří ho mají ještě před sebou, jiní už jej zase dávno zapomněli. A málokdo si před pár desítkami let dokázal představit, jak tehdy nudné watty, volty a ampéry budou ovlivňovat jeho každodenní život.

Jako první krok je potřeba převést kapacitu baterie z mAh na Wh. Potřebujeme k tomu znát její napětí. Vězte, že u drobné elektroniky, jako jsou mobily a powerbanky, to je 3,7 V, pokud výrobce neuvádí něco jiného. Původní kapacitu tak vydělte tisícem a vynásobte 3,7. Jinými slovy, obvyklých 10 000 mAh je 37 Wh.

vzorec

Poznámka na okraj: Rozhodně by ničemu neuškodilo, kdyby výrobci uváděli kapacity baterií ve Wh rovnou. Mnoho další elektroniky (například notebooky, fotoaparáty...) používají jiné napětí, což méně znalé uživatele mate. Prodejci v elektru pak stráví zbytečně moc času vysvětlováním, jak je možné, že si tyčový vysavač vystačí s „menším" akumulátorem než smartphone.

Jakmile máme údaj ve Wh, jeho vydělením nabíjecím výkonem ve wattech získáme předpokládaný čas nabíjení. Není to naprosto přesné číslo, něco padne na ztráty a nabíjení není vždy lineární, zhruba od 80 % je výrazně pomalejší kvůli ochraně baterie. Můžete si ale udělat zhruba řádovou představu, jaký bude mít přínos například zakoupení rychlejší nabíječky.

Slovní úloha

A k čemu je to dobré? S těmito znalostmi minimálně nenaletíte při koupi produktů, které některý z těchto parametrů ošidily. Vezměme si třeba příklad, kdy vidíte powerbanku se skvělou kapacitou 20 000 mAh. Výrobce však šetřil a nevybavil ji žádným standardem rychlého nabíjení. To ve specifikacích maskuje tak, že jako hodnoty nabíjení uvádí 5 V a 1 A. Jak dlouho se bude taková powerbanka nabíjet z 0 na 100 %?

Další užitečný vzoreček zní, že součinem napětí ve voltech a proudu v ampérech získáme výkon ve wattech. Zde to znamená obvyklou hodnotu 5 W. Vzhledem ke kapacitě 74 Wh to znamená dobu nabíjení skoro 15 hodin. Čili něco, co vylučuje obvyklé scénáře, jako je „nabíjení přes noc“. A nedivte se, občas na něco takového (nejen) v čínských e-shopech narazíte.

Pár tipů na závěr

  • Uvedené počty můžete použít i pro bezdrátové nabíjení, byť jsou zde vyšší ztráty. Pokud zařízení standardu Qi neudává žádné jiné číslo, pak pracuje s výkonem 5 W.
  • U drátového nabíjení není důležitý samotný výkon, ale i rychlonabíjecí standard (QuickCharge, Power Delivery...), který musí být na obou koncích stejný nebo aspoň kompatibilní. S jeho pomocí si pak zařízení domluví vyšší napětí, případně proud a tím i vyšší výkon.
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze