mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Jak se z iOS 10 vrátit zpět na iOS 9 (návod)

autor:
, vydáno:

Nový systém iOS 10 vydal Apple v ostré verzi již před měsícem. Někteří uživatelé si ale stále nemohou zvyknout na nový styl odemykání, který je značně závislý na dobré funkčnosti senzoru Touch ID. Pokud jste se s novým odemykáním nesžili ani vy, nejspíš vás bude zajímat návod, jak se vrátit zpět na předchozí verzi systému. Není to nic složitého.

Je tomu již měsíc, co vyšla nová verze mobilního operačního systému Applu s označením iOS 10. Aktualizace se dočkala poměrně dobrého přijetí, protože novinky v desáté velké verzi iOS jsou zajímavé a systém je velice stabilní i dobře optimalizovaný. Jedna kontroverzní novinka ale součástí nového iOS přeci jen je, a to nový styl odemykání, který nemusí vyhovovat každému.

Po letech, kdy byly iPhony i iPady odemykány známým gestem přetažení prstu po displeji (slide to unlock), Apple nyní přišel s odemykáním čistě skrze tlačítko Home, resp. senzor otisku prstu Touch ID, který je na tomto tlačítku umístěn. Toto řešení nemusí vyhovovat každému. Zvláště první generace Touch ID nefunguje stoprocentně a pokud má uživatel například vlhké či mastné prsty, senzor obvykle nereaguje. V takovém případě lze samozřejmě zadat číselný kód a čtečku tak obejít, jenže než se pole pro zadání kódu objeví, bohužel to nějakou tu chvilku trvá. Telefon musí nejprve vyhodnotit, že se do něj neúspěšně pokoušíte dostat přes Touch ID a až poté vám zadání kódu nabídne. Ještě v iOS 9 přitom stačilo přejet po displeji a kód bylo možné zadat okamžitě.

Touch ID

TIP:

Pokud jste si na nový styl odemykání dosud nezvykli a vadí vám natolik, že byste iOS 10 nejraději vyměnili za starší iOS 9, dobrou zprávou je, že to lze. Ještě před tím si zkuste odemykání alespoň částečně ulehčit dle našeho návodu, ale pokud vám nebude vyhovovat ani tak, přinášíme manuál, jak provést tzv. downgrade na iOS 9.

Důležitou informací je, že postup bude fungovat jen do té chvíle, než Apple přestane podepisovat verze iOS 9. Pak již bude iPhone instalační balíčky iOS 9 identifikovat jako nežádoucí a nainstalovat je nebude možné. Pokud jste se tedy pro odchod z iOS 10 rozhodli, neváhejte příliš dlouho.

Záloha

Nejprve je důležité, abyste své zařízení patřičně zazálohovali. Nejjednodušší je zálohovat do iCloudu, čehož dosáhnete spuštěním nabídky Nastavení –> iCloud –> Zálohování. Odtud můžete zálohu ručně spustit a na displeji již uvidíte její průběh. Proces obvykle trvá jen pár minut. Nezapomeňte, že k tomuto způsobu zálohování budete potřebovat připojení k Wi-Fi.

Zálohování iCloud

Zálohovat lze rovněž přes kabel, za pomoci počítače a softwaru iTunes. V takovém případě je nutné připojit zařízení přes Lightning kabel, spustit iTunes a na kartě s vaším zařízením vybrat možnost Zálohovat do iTunes.

Když proces zálohování proběhne, máte jistotu že o svá data nepřijdete. Problém ovšem je, že data ze zálohy lze vždy obnovit jen na zařízení se stejnou verzí operačního systému. Pokud se tedy budete vracet na iOS 9, zařízení obnovíte do původního stavu jen v případě, že máte v iTunes či v iCloudu dosud uloženou starší zálohu z doby, kdy vašem zařízení ještě běželo na iOS 9. Jestliže máte zapnuté automatické zálohování, jistě patřičnou zálohu najdete. Pokud ne, budete muset počítat s tím, že po downgradu bude iPhone ve stavu, v jakém jste ho koupili. Budete si tedy muset znovu nainstalovat všechny aplikace a systém si znovu přizpůsobit svým preferencím.

Stažení patřičného .ipsw souboru

K instalaci iOS 9 budete potřebovat speciální soubor ve formátu .ipsw, který můžete stáhnout například na tomto odkazu. Instalujte nejnovější verzi iOS 9 s označením 9.3.5. Pokud máte starší iPhone, u něhož Apple rozlišuje GSM a CMDA modely, stahujte verzi pro GSM. Verze pro iPad se pak liší v závislosti na model a vybavení SIM kartou. Pokud máte iPad, který má skrze SIM kartu přístup k mobilním datům, stahujte verzi označenou „Cellular“.

Režim zotavení a downgrade

Stažený .ipsw soubor mějte připravený a mezitím je nutné uvést své iOS zařízení do režimu zotavení. Nejprve v zařízení vypněte službu Hledat iPhone (Nastavení –> iCloud). Následně své zařízení vypněte a za stálého držení tlačítka Home ho připojte kabelem k počítači. Jakmile se na displeji zařízení objeví hláška „Připojit k iTunes“, tlačítko můžete uvolnit. V iTunes vám zároveň vyskočí upozornění, že se zařízení ocitlo v režimu zotavení.

Nyní již postačí využít klávesovou zkratku option+alt (na PC shift+alt), zároveň klepnout na možnost Obnovit a následně zvolit .ipsw soubor, který jste si v minulém kroku stáhli.

Obnova ze zálohy

Obnovení zálohy iCloud

Po několikaminutové instalaci vás již zařízení přivítá známou světlou obrazovkou s nápisem „Hello“. Postupně se tedy dostaňte až k obrazovce s možností obnovení ze zálohy a zvolte příslušnou zálohu. Obnovení je možné provést opět i skrze iTunes, přičemž stačí připojit iPhone či iPad k počítači a v iTunes zvolit danou možnost na kartě zařízení. Samotné obnovení může v závislosti na objemu souborů trvat i několik desítek minut. Pokud zálohu obnovujete z iTunes, zařízení v žádném případě neodpojujte.

Jak již bylo řečeno, pokud jste patřičnou zálohu pro iOS 9 neměli, bude nutné iPhone či iPad kompletně nastavit a všechny aplikace znovu stáhnout.

Tagy článku: ,

Související články

Nejnovější systém iOS 10 již běží na 76 % mobilních zařízení Applu | vydáno
4
iOS 10 je dle analýzy nejstabilnějším mobilním operačním systémem | vydáno
24
iOS 10 je na více než polovině zařízení (aktualizováno) | vydáno
4

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

pouzivate vobec tie iphony, ked sa vam nikdy ani nesekaju a nikdy sa ani nerestartuju? obcasny restart alebo lagovanie je uplne bezny jav tak na androide, ako aj na ios iphone
Od dnesneho dna uz nie je mozne vratit sa spat na predchadzajucu verziu. Ja som to stihol este vcera :) Vid: https://ipsw.me/#!/#iPhone52 iPhone 5
to Petr: nebudeš tomu věřit, ale meleš hlouposti Marek
Poradite nam vsetkym ako na iPhone 5 nastavime odomykanie na iOS 10 tak ako to bolo na iOS9? iPhone 5
Zkus ho napřed použít ty, možná ti dojde, že to prostě není možné, ne u všech zařízení....aha, že. Někomu to prostě rychleji píše, než myslí. Heft
No asi málo, nebo si neměl nic s čím bys to mohl porovnat. Dřív se iOS nesekal a nebyl problémový, ale dnes? děs a hrůza, nemusíš mě poučovat telefony prodávám a pokud se podle tebe iphony nesekají, tak konkurenční telefony jsou ultra rychlé. Iphony se nesekají když se po roce vyladí iOS, ale po vydání? to bylo použitelné naposled u iOS6 a těch dřívějších. Dnes se nová verze iOS rovná automaticky tuna problémů a bugů, historie mi dává za pravdu. Nejsi sám co si problémů nevšiml, to se děje u více majitelů iphonů. Petr
No iPhone jsem taky neviděl lagovat (iPhone5s co mám, tak proti 8.4.1 na 10 běželi opravdu trochu zadýchaně). iPad to je jiná a tam je to čím dále větší opruz. Takže za mě, já s iPhony a iPady končím a už se zaměřím jiným směrem. Těch restrikcí ze strany Apple, už za ty roky bylo více než dost a je to stále horší. Marek
Až na to že si iOS10 můžeš nastavit stejné odemykání jako u iOS9 - jen by to chtělo použit mozek. Petr
Nepovídej ještě sem neměl v ruce iPhone který by se sekal a že sem jich měl. Pokud někomu nevyhovují novinky muže si to nastavit jak to měl ve verzi iOS9 Petr
Nestačilo by odmítnout aktualizaci? kšeft

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 16 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenze2Recenze HTC U Ultra: ani tři trumfy nejsou spásou
vydáno |
Michal Pavlíček
| recenze
Tchajwanské HTC je výrobce, kterého se nebojíme nazvat nezmarem. Ačkoliv neprožívá zrovna vydařená léta, vždy se snaží přinést co nejlepší telefon. Je to případ i letošního roku a modelu U Ultra. Ten chce zaujmout stylovým vzhledem, dvěma displeji či důrazem na kvalitní zvuk. Navrch přihazuje výkonný hardware a nového asistenta.
16Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
11Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.