iPhony řady Pro se údajně budou poprvé vyrábět v Indii

iPhony řady Pro se údajně budou poprvé vyrábět v Indii
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • iPhony 16 Pro a Pro Max by měly konkrétně vznikat v továrně firmy Foxconn India v Tamilnádu
  • Očekává se, že už za tři roky by mohla Indie produkovat polovinu všech iPhonů

Server gsmarena.com upozornil na zprávu agentury Bloomberg, díky níž se dozvídáme, že se chystaná řada iPhone 16 Pro bude údajně vyrábět v Indii. Zajímavé je to zejména s ohledem na to, že půjde o první případ výroby iPhonů řady Pro mimo Čínu. Foxconn India má začít vyrábět chystané iPhony 16 Pro a 16 Pro Max několik týdnů po jejich uvedení na trh v továrně v Tamilnádu, svazovém státě v jihovýchodní Indii, který má sám o sobě přes 60 milionů obyvatel.

Apple přitom iPhony v Indii montuje už několik let a prvním iPhonem „Made in India“ se stal iPhone SE vyrobený společností Foxconn v roce 2017, podle dřívějších dat se přitom Indie podílí na celkové výrobě iPhonů cca 14 %. Nicméně dá se očekávat, že s výrobou iPhonů 16 Pro a Pro Max vzroste toto číslo v příštím roce až na 25 % a v roce 2027 by mohla až polovina produkce iPhonů pocházet právě z Indie. iPhony 16 Pro a Pro Max vyrobené v Indii se přitom mají prodávat nejen na tamním trhu, ale očekává se jejich vývoz i do Evropy, Spojených států amerických a na Blízký východ. Indičtí partneři, jako je Tata, by pak mohli mít podle Times of India na starost výrobu „základních“ verzí, tedy iPhonů 16.

Rozšiřující se výroba iPhonů v Indii je jistě dobrou zprávou pro iniciativu indického premiéra Naréndry Módího „Make in India“, jejímž cílem je přesvědčit světové značky elektroniky, aby zvážily Indii jako alternativu k Číně pro výrobu produktů a diverzifikaci své výrobní základny. Už dříve jsme vás informovali také o tom, že do Indie chce přesunout část výroby Pixelů také Google.

A pokud se budeme bavit o ještě vzdálenější budoucnosti, Apple prý plánuje vyrábět iPhony řady 17 výhradně v Indii. Je evidentní, že americká firma se sídlem v Cupertinu nechce příliš spoléhat čistě na čínské dodavatele, jejichž podnikání mohou významně ovlivňovat americké sankce i tamní komunistická vláda, a raději diverzifikuje výrobu. Pokud vás zajímá, jak vypadá výroba v podobných továrnách, můžeme vám doporučit náš dřívější článek, kvůli kterému jsme se vydali do brazilské továrny Motoroly.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze