Android 14 nejspíše nabídne podporu satelitního připojení

1
Android 14 nejspíše nabídne podporu satelitního připojení
Fotografie: NASA
  • Starlink s americkým T-Mobilem chystají satelitní připojení
  • Podobná schopnost by se mohla objevit v iPhonech
  • Nyní příchod této schopnosti potvrdil i Google pro Android 14

Satelitní připojení Starlink představuje zásadní přelom v přístupu na internet, tedy alespoň pro místa, kde je problém klasické připojení. Po nedávném razantním snížení cen už dokáže konkurovat dokonce i českým mobilním operátorům. Ale to není zdaleka vše, co tento systém časem nabídne. Namísto velkých a nemotorných terminálů by mělo příští rok být možné použít obyčejné telefony. Alespoň ty od amerického T-Mobilu.

Test bude spuštěn až ke konci roku 2023, a tak zatím nejsou známé podrobnosti. Nutnost mít velkou anténu na telefonu nahradí nová generace satelitů s až 6metrovou anténou. Ta by měla vysílat v jednom pásmu 5G kolem 2 GHz. Uživatelům v klasicky nepokrytých oblastech by to zprostředkovalo alespoň hovory a textovou komunikaci, časem možná i pomalé připojení k internetu.

Aby mělo něco něco takového smysl, nejspíše nezůstane u jednoho operátora. Už delší dobu se spekuluje, že by mohly jednou iPhony nabídnout funkci pro připojení k satelitní síti. Konkurence nechce zůstat pozadu, a tak jeden z vysoce postavených lidí v Googlu sdílel tweet, v němž slibuje satelitní připojení jakou součást nadcházejícího Androidu 14.


O podobných schopnostech se také spekuluje z hardwarového hlediska, Qualcomm má mít údajně v přípravě modem s podobnými vlastnostmi. Vypadá to tedy, že se brzy rozběhnou nové závody o to, kdo dokáže svým zákazníkům zprostředkovat satelitní připojení. Z hlediska evropského uživatele jsou naprosto nepokrytá místa spíše jen nepříjemnou výjimkou. Naproti tomu v Severní i Jižní Americe nebo Austrálii najdeme stále obrovská nepokrytá místa. Satelitní volání s běžně dostupným mobilem a přiměřeně drahým ceníkem by zde mohla být dlouho očekávaná „další velká věc“.

Související články
Diskuze ke článku
Pc Wifi
Pc Wifi
stale vidim nerealne ze bezny mobil uvysila vykonem signal tam nahoru... to bude fail jak noha :o)))

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze