Jenom malé ohlédnutí pro dokreslení situace: V roce 2016 přistoupil Apple k radikálnímu kroku a odstranil klasický konektor pro sluchátka. I když bylo z libovolné diskuze na internetu jasné, že se jedná o rozporuplný krok i pro samotné fandy, od té doby znamená představení telefonu s 3,5mm jackem velké faux pas, skoro tak velké, jako kdyby generální ředitel ve velkém zneužíval stážistky.
O rok později přišli někteří menší výrobci s myšlenkou, že displej nemusí být striktně obdélníkový. Kdyby se podobného nápadu nechytli i v Cupertinu, nejspíše by zapadl, ale od té doby se výrobci předhánějí, kdo se zakousne lépe a více.
Abyste tomu dobře rozuměli, tohle není další „hejt“ na Apple. Ten si naopak zaslouží alespoň uznání za to, že se někam snaží posouvat vývoj, na rozdíl od zástupu víceméně bezejmenných firem, které se jenom snaží napodobit loňský iPhone. Je jich ale tolik, že kroky Apple v podstatě povyšují na normu celého průmyslu.
Letošní ročník iPhonů nám předestírá dva trendy, na které se můžeme těšit. Nebo se jich bát – záleží na vašem osobním přístupu. První z nich se skrývá pod nenápadnou zkratkou eSIM a nejspíše se jej brzy dočkáme i u nás. Na papíře to vypadá jako každá nová technologie dobře: v telefonu se ušetří místo, v zařízení můžete mít nahraných více SIMek atd. Jenomže až praxe ukáže, že zde budou nějaké háčky.
Co když se vám například zařízení s eSIM rozbije? Dnes stačilo vytáhnout SIMku, opatřit ji redukcí a vložit do starého telefonu. U modernějšího řešení to tak jednoduché nebude, tak jako tak ztratíme kousek kontroly a svobody nad tím, jakým způsobem zařízení používáme. A nebyli bychom na „specifickém trhu“, kdyby se čeští operátoři nepokusili vymyslet nějaké „specifické řešení pro zpoplatnění“. Ale to předbíháme.
Další problém je zde delší dobu a je o mnoho palčivější. Malé telefony, které se dají bez problému ovládat jednou rukou, jsou mrtvé. Upozornění na tento fakt přišlo z nečekané strany: od amerických feministek, které si stěžují na to, že je velikost úhlopříček diskriminuje kvůli velikosti ženských rukou. A nejenom je – nárůst velikostí iPhonů za poslední dekádu udělalo z iPhonů iPady.
Tomuto trendu podléhají i ostatní výrobci. Jejich kompaktní verze se plíživě zvětšují, nebo kompakty nenabízejí pro jistotu vůbec. A když už, tak je poslepují z několik let starých komponentů jako telefony pro děti a nemajetné.
Situace dospěla tak daleko, že sami výrobci přišli s bizarním řešením. Mobil necháte většinu času v tašce a budete jej ovládat skrze připojené hodinky. Místo jednoho zařízení si tak musíte koupit dvě, a o to tady jde především. Nebo ne?