Zabiják Apple a jeho nohsledi

Zabiják Apple a jeho nohsledi
27

Je to už každoroční podzimní tradice, skoro jako padání listí ze stromu. Součástí představení nových iPhonů je rozloučení se s nějakou starou technologií. Mnoho ostatních značek pak stráví následující měsíce jenom tím, že se tuto změnu snaží napodobit. A tak pořád dokola.

Jenom malé ohlédnutí pro dokreslení situace: V roce 2016 přistoupil Apple k radikálnímu kroku a odstranil klasický konektor pro sluchátka. I když bylo z libovolné diskuze na internetu jasné, že se jedná o rozporuplný krok i pro samotné fandy, od té doby znamená představení telefonu s 3,5mm jackem velké faux pas, skoro tak velké, jako kdyby generální ředitel ve velkém zneužíval stážistky.

O rok později přišli někteří menší výrobci s myšlenkou, že displej nemusí být striktně obdélníkový. Kdyby se podobného nápadu nechytli i v Cupertinu, nejspíše by zapadl, ale od té doby se výrobci předhánějí, kdo se zakousne lépe a více.

Abyste tomu dobře rozuměli, tohle není další „hejt“ na Apple. Ten si naopak zaslouží alespoň uznání za to, že se někam snaží posouvat vývoj, na rozdíl od zástupu víceméně bezejmenných firem, které se jenom snaží napodobit loňský iPhone. Je jich ale tolik, že kroky Apple v podstatě povyšují na normu celého průmyslu.

Letošní ročník iPhonů nám předestírá dva trendy, na které se můžeme těšit. Nebo se jich bát – záleží na vašem osobním přístupu. První z nich se skrývá pod nenápadnou zkratkou eSIM a nejspíše se jej brzy dočkáme i u nás. Na papíře to vypadá jako každá nová technologie dobře: v telefonu se ušetří místo, v zařízení můžete mít nahraných více SIMek atd. Jenomže až praxe ukáže, že zde budou nějaké háčky.

Co když se vám například zařízení s eSIM rozbije? Dnes stačilo vytáhnout SIMku, opatřit ji redukcí a vložit do starého telefonu. U modernějšího řešení to tak jednoduché nebude, tak jako tak ztratíme kousek kontroly a svobody nad tím, jakým způsobem zařízení používáme. A nebyli bychom na „specifickém trhu“, kdyby se čeští operátoři nepokusili vymyslet nějaké „specifické řešení pro zpoplatnění“. Ale to předbíháme.

Další problém je zde delší dobu a je o mnoho palčivější. Malé telefony, které se dají bez problému ovládat jednou rukou, jsou mrtvé. Upozornění na tento fakt přišlo z nečekané strany: od amerických feministek, které si stěžují na to, že je velikost úhlopříček diskriminuje kvůli velikosti ženských rukou. A nejenom je – nárůst velikostí iPhonů za poslední dekádu udělalo z iPhonů iPady.

Tomuto trendu podléhají i ostatní výrobci. Jejich kompaktní verze se plíživě zvětšují, nebo kompakty nenabízejí pro jistotu vůbec. A když už, tak je poslepují z několik let starých komponentů jako telefony pro děti a nemajetné.

Situace dospěla tak daleko, že sami výrobci přišli s bizarním řešením. Mobil necháte většinu času v tašce a budete jej ovládat skrze připojené hodinky. Místo jednoho zařízení si tak musíte koupit dvě, a o to tady jde především. Nebo ne?

Diskuze ke článku
JK
S tou lehce jízlivě povrchní poznámkou k hodinkám na konci vlastně souhlasím. Chytré hodinky nejsou prakticky ničím víc, než útrata navíc. Původní ideologie "smartphonu" je co nejvíce věcí v jednom zařízení. Nicméně trh se nasytil, tak se hledají nové cesty, jak prodávat a i když se výrobci snaží seč mohou, tak hodinky nejsou dlouhodobě řešením. Prakticky totiž popírají ideál jednoho zařízení a samy toto zařízení nezastanou.
Mr. Fucker
Mě neustále udivuje jak se o tom píše a jak se to vychvaluje a jak zapomínáte na ty problémy co se opět objevili už po 2 týdnech. Banality který by si telefon za 30 tisíc a víc nemůže dovolit. Problém se signálem sítě i WiFi a teď do toho ještě to nabíjení. Ano možná to vyřeší aktualizace, za pár dní nebo týdnů, ale koho to zajímá po vybalení s krabice za ty peníze to musí fungovat. Jako kdyby začal Apple napodobovat Xiaomi. Taky si koupíte telefon za zlomek ceny předraženého iPhonu a půlka základních věcí na tom nefunguje. Systém prolezlý balastem a reklamou a všichni si to strašně chválí jak mají skvělý mobil a nedají na něj dopustit. Šašci všichni.
G.
Momentálne používam 6,4" smartphone bez výrezu a veľkosť mi pripadá akurát. Neviem si predstaviť, že by som používal menší ako 6". Na produktivitu je jednoducho veľký displej ideálny. Tam, kde som potreboval kedysi vyťahovať laptop, mi teraz stačí smartphone a tam, kde som kedysi potreboval stolný PC, mi teraz stačí laptop. Telefonovať z 6,4" sa dá bez problémov, ale pohodlnejšie sú Gear IconX resp. AirPods. A hodinky sú zase vhodné ako notifikácia a na sledovanie biometrických údajov - tep, tlak, kvalita spánku, športový výkon, po novom čoskoro EKG. Prepnem si na nich ďalšiu skladbu, prijmem hovor, ktorý pokračuje v slúchadlách. Jednoducho každé zariadenie má svoj vlastný účel, ktorý nedokáže 100% zastúpiť iné. Takže písať, že hodinky sú tu len preto, že používame veľké smartphony, vidím ako hlúposť.
Offečka Jablečna
O Apple by měl především psát někdo, kdo tomu rozumí. Samozřejmě je to všechno dobře naplánované. iPhony se zvětšují jen pomalu a postupně a tak se ruce uživatelů stihnout evolučně přizpůsobit. To by ale redaktor musel dělat svoji práci a nejenom plivat špínu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze