Vyzkoušeli jsme úchvatný Apple iPhone X: zde jsou naše dojmy a video

77
Vyzkoušeli jsme úchvatný Apple iPhone X: zde jsou naše dojmy a video
  • Apple iPhone X dorazil v první vlně do mnoha zemí, včetně České republiky
  • Je luxusně zpracovaný a má moderní prostředí, od FaceID jsme však čekali více
  • Za základní variantu zaplatíte 30 tisíc korun, příplatek za 256GB verzi činí 4,5 tisíce

Rámečky displeje jsou oproti všem původním generacím neznatelné a výřez na vrchní straně vzbuzoval rozporuplné emoce. Dnes vám prozradíme, jaký iPhone X doopravdy je a zda stojí za astronomickou částku 30 tisíc v základní 64GB variantě.

Apple iPhone X – první dojmy

Za zapůjčení Apple iPhonu X děkujeme iWant - Apple Premium Reseller, u kterého si iPhone můžete také zakoupit.

Design a konstrukce je luxus

V čem v Applu nezaváhali je kvalita zpracování a použité materiály. Zatímco doposud byly iPhony buď skleněné s hliníkovým rámečkem, nebo celokovové, nový iPhone X kombinuje odolné sklo na přední a zadní straně, které spojuje rám z nerezové oceli. V ruce působí iPhone X skvělým dojmem a vůbec nám nevadila ani vyšší hmotnost 174 gramů. Naopak díky ní máte pocit, že v ruce držíte opravdu poctivý kus elektroniky.

Apple iPhone X

Co možná trochu překvapí je větší tloušťka 7,7 milimetru. To, že Apple umí i tenčí telefony, ukázal již několikrát, avšak o žádnou tragédii se nejedná, navíc se Applu podařilo dosadit cívku pro bezdrátové nabíjení ve standardu Qi. Větší tloušťku navíc vyvažují zbylé rozměry, které činí příjemných 143,6 × 70,9 mm. Stále musíme mít na paměti, že je iPhone X osazen 5,8palcovým displejem a i přesto je podstatně menší než 5,5palcový iPhone 8 Plus a další „pluskové“ modely předchozích generací.

Pokud bychom měli něco designu vytknout, bude to vystouplá čočka duálního 12Mpx fotoaparátu. Kvůli ní se iPhone X položený na rovné podložce lehce kolébá. Čočka z těla vystupuje o trochu více než například u iPhonu 7 Plus, což může být překážkou. Apple alespoň potěšil tím, že snímač je oproti svým kolegům vylepšen, například světelnost teleobjektivu je lepší (f/2,4 vs. f/2,8 u iPhonu 8 Plus). Samozřejmě nechybí pokročilé hrátky s portrétním režimem, které však již známe z iPhonu 8 Plus.

Fotoaparát vystupuje nad okolní povrch

Po prvním shledání s iPhonem X nám v hlavě utkvěla ještě jedna věc, kterou je velikost odemykacího tlačítka. To je zhruba dvojnásobně velké oproti iPhonu 7 Plus. Zpětná vazba je skvělá a zdvih je optimální, takže v kapse tlačítko omylem nestisknete. Tlačítko nově slouží jak pro probuzení/uspání, tak i pro aktivaci hlasové asistentky Siri. Vypnutí telefonu musíte provést dvojhmatem, případně skrze Nastavení – Obecné – Vypnout. Tato možnost do prostředí iOS 11 přibyla právě kvůli iPhonu X. Jisté však je, že než si majitelé zvyknou na rozdílný způsob vypnutí, budou chvíli tápat a místo vypnutí telefonu budou aktivovat asistentku Siri (pokud ji tedy v nastavení nevypnou).

Nový iPhone X se dodává ve dvou barevných variantách – stříbrné a šedé (Space Gray). Oblíbené barvy, jakou je například zlatá či starorůžová, představené nebyly, možná se dočkáme časem. Je jisté, že Apple bude z designu iPhonu X těžit pár let (předzvěstí nám budiž design iPhonu 8, který nastolil již 3 roky starý iPhone 6), takže je pravděpodobné, že se v příštích letech dočkáme i dalších barevných variant. Doplníme, že i iPhone X je voděodolný a prachuvzdorný dle certifikace IP67.

Má větší rámečky, než jsme čekali

iPhone X je vnímán jako bezrámečkový, avšak není tomu tak zcela. Po stranách i pod displejem rámeček je, není ovšem tak patrný. Apple sází na zaoblený rám, který plynule přechází do skleněné plochy a trochu si dopomáhá černou mlhou po stranách displeje. Při bližším prozkoumání si lze povšimnout, že rámečky jsou poměrně výrazné, což je jasně patrné při přímém srovnání například s Essential Phonem.

Displej

Zobrazovač je povedený, Apple konečně vsadil na úsporný OLED panel, který novému iPhonu zkrátka sluší. Využívá technologii True Tone a 3D Touch. Problém je jinde – u světelnosti. Nový iPhone má zhruba poloviční maximální svítivost oproti Samsungu Galaxy Note8 a všimnout si toho lze okamžitě, i bez přímého srovnání. Na přímém denním světle je displej samozřejmě čitelný, avšak v jistých momentech jsme si říkali, že by jas chtěl ještě trochu zvýšit. Bohužel jsme ale už byli na maximální hodnotě.

Jemnost displeje je perfektních 463 PPI, na 5,8palcovém panelu se totiž rozprostírá rozlišení 2 436 × 1 125 pixelů, což je na poměry iPhonů unikum. Pro srovnání, nejvyšší rozlišení, které Apple do doby představení iPhonu X u telefonů nasazoval, je Full HD, tedy 1 920 × 1 080 pixelů.

iOS 11 dává ještě větší smysl

Kapitola sama pro sebe je prostředí. Samozřejmě i zde máme novou verzi iOS (11), která zde dává ještě větší smysl. Nový iPhone zcela využívá různých drobností, které iOS 11 přineslo.

Možná vás zajímá, jak se nový iPhone používá bez ikonického Home Buttonu pod displejem. Jednoduše skvěle. Po chvilce na nepřítomnost tlačítka pod displejem zapomenete a plně se ponoříte do ovládání pomocí gest. Pokud chcete aplikaci ukončit, stačí swipnout ze spodního okraje směrem nahoru, podobným gestem vyvoláte i multitaskingovou nabídku, jen stačí při swipnutí prst stočit směrem doleva (případně doprava). Dle toho se přeskupí karty s posledními zástupci, respektive s aplikacemi, které běží na pozadí.

Apple iPhone X

Chvíli možná budete tápat nad tím, kde se nachází Ovládací centrum. To tentokrát zobrazíte swipnutím z vrchní strany směrem dolů. Na to si uživatelé budou muset chvíli zvykat. Notifikační lištu a panel widgetů zobrazíte standardně, stačí prst pomalu posunout směrem shora dolů. Musíme uznat, že gesta jsou velice návyková a po pár minutách nám dělalo problém ovládat „standardní“ iPhone s Home Buttonem. Vlastně nám to ale problém tak úplně nedělalo, jen nás to tolik nebavilo. Vše je navíc díky použití moderního procesoru Apple A11 Bionic příkladně svižné, animace a přechody zvládá nový iPhone naprosto suverénně.

Prostředí využívá zaobleného displeje dosytosti, problém je s vrchním výřezem. Ne všichni vývojáři připravili své aplikace tak, aby s výřezem „komunikovaly“, zatím se plnohodnotného zobrazení dočkáme jen u předinstalovaných aplikací a například u Facebooku a jeho Messengeru. Aplikace jako Spotify, Google Mapy a mnohé další s výřezem ani spodním zaoblením nespolupracují a zobrazí dva velké černé pruhy, které displej opticky podstatně zmenší. Věříme, že hlavní vývojáři chybu napraví v horizontu několika dnů, maximálně týdnů.

FaceID funguje, ale chce to doladit

Jednou z velkých inovací je nasazení FaceID jako prostředku pro autorizaci, původní TouchID snímač zmizel spolu s ikonickým Home Buttonem. Nastavit FaceID je otázkou pár vteřin, průvodce vás nasměruje, jak se máte na iPhone podívat a „otisk“ vaší podoby se uloží do zašifrovaného souboru uvnitř iPhonu. A jak FaceID funguje? Rozpoznání je dobré, ale bohužel, zatím „jen“ dobré. Nad iPhone se vždy musíte naklonit, navíc ne všechny světelné podmínky se mu líbí. Například zářivky jsou celkem problém, dokáží totiž lehce odstínit senzory nad displejem, které jsou v neustálé pohotovosti. Za běžných podmínek je však úspěšnost 100%, o odemknutí vás informuje ikona zámku na vrchní straně obrazovky.

Apple iPhone X
FaceID bude potřebovat doladit

I přesto, že máte aktivní funkci „Raise to Wake“, musíte se na displej podívat, počkat na odemknutí a následně swipnout prstem směrem ze spodního okraje doprostřed. Tento mezikrok zbytečně zdržuje a asi bychom ocenili, aby se displej automaticky odblokoval a přesměroval nás rovnou do prostředí iOS 11. Odemknutí iPhonu pomocí FaceID je zatím podstatně pomalejší než tomu je u modelů s TouchID, zabere zhruba dvojnásobek času (nebýt mezikroku v podobě swipnutí, zabrala by autorizace jen asi o půl vteřiny déle). Na tom by Apple mohl ještě zapracovat. V nastavení sice FaceID nabízí možnost vypnutí přímé interakce se senzory (FaceID nevyžaduje přímý pohled na senzor), avšak po deaktivaci této funkce je iPhone mnohem snazší prolomit.

I nejlepší iPhone všech dob má malé mouchy

Pokud vás zajímá, jak se iPhone X dle našeho soudu povedl, odpověď se ponese v pozitivním duchu. Kvalitní zpracování, špičkové materiály, nádherný displej, povedené prostředí a další benefity dělají z nového iPhonu skvělý smartphone konkurenceschopný dnešní špičce od Samsungu, LG a dalších značek. Některé nedokonalosti však celkový dojem kazí.

Za zapůjčení Apple iPhonu X děkujeme iWant - Apple Premium Reseller, u kterého si iPhone můžete také zakoupit.

Představovali bychom si vyšší svítivost displeje, méně vyčnívající čočku duálního fotoaparátu a také svižnější FaceID. Některé věci se snad Applu podaří opravit s následujícími aktualizacemi, na některá vylepšení si zřejmě budeme muset počkat až do další generace.

Apple iPhone X zaujal

Jedno je však jisté: pokud vás netrápí cenovka, která je opravdu astronomická, nový iPhone X si zamilujete. Přináší totiž inovace, na které široká veřejnost již dlouhé roky netrpělivě čekala a většina z nich se povedla skvěle.

Technické parametry Apple iPhone X

Kompletní specifikace
Konstrukce143,6 × 70,9 × 7,7 mm, 174 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejPOLED, 5,8" (2 436 × 1 125 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 032 × 3 024), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetApple A11,
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 256 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ?, LTE: 450 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémiOS 12
Akumulátor2 716 mAh, bezdrátové nabíjení: ano, doba nabíjení: 2:39 hodin
Dostupnostlistopad 2017,
Diskuze ke článku
Dave
Ten telefon by nebyl špatný kdyby to nezabili tim rozlišením to to fakt nikomu nedochází? Hodně lidí tu nadávalo na letoštní vlajkové lodě které měli poměr displeje 18:9 ale todle má podle mého výpočtu poměr 19,5:9 nevím jak někoho napadlo dát rozlišení 1125 místo klasických 1080 to budou fotky, videa, aplikace vypadat úžasně až se to seřízne. Navíc u takhle drahýho přístroje dostat jen FullHD+ je zlodějna.
ANO
To je zas v diskuzi nablito ... tak je jasne, ze iphone x je nejlepsi smartphone soucasnosti. Da se polemizovat o 8+, ale ma horsi fotak, ale zas ma touchid, asi bych to chtel radeji nez ten faceid, ikdyz hadam, ze to bude asi tak 10x lepsi nez retina scanner, co mam v L950xl, coz je vlastne dnes jediny a posledni konkurent tomuto iphonu a to uz se ani neprodava. Takze nakonec kdo chce dnes novy smartphone, tak bud relativne levny SE nebo drahy 8+ (jine se asi ani nevyplati) a kdo chce uplnou spicku, tak Xko no. Jako dlouho jsem byl proti applu vyhraneny, ale co predvadi posledni konkurent applu microsoft v cele s indianem, tak to se uz fakt neda tolerovat .... apple si proste ted muze klidne rict o telefon 40 litru a nikdo nenadela nic, kdyz mu chybi jakakoliv konkurence, je to smutne, ale je to tak:( Ale je fakt, ze iOS je proste pekny a proste funguje, kde W10M aspon oproti iOS proste nefunguje, to je holt smutna pravda ... bohuzel 10 let po prvnim iphonu tu zbyl uz jen appli monopol ...
Michal
Stačí zapnout automatické zapínání displeje a celé odemčení v praxi funguje tak - chytnu telefon a swipnu prstem nahoru.
Rychle to je jak Touch ID
Mimochodem třeba Touch ID je s mokrou rukou k ničemu. Takže i to má své limity.
Je super ukazovat telefony s tencimi rámečky ale většina z nich má potom dole bradu jak něco - Samsung i nahoře.
Pěkně drahé, ale to už tak bývá, když někdo má nejlepší výrobek na trhu, který je 2 roky před zbytkem konkurence.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze