Společnost Vodafone se dlouhodobě zaměřuje na ekologičtější přístup v mnoha oblastech, což nyní bude doslova hmatatelné i pro její zákazníky. Od jara budou mít k dispozici poloviční plastový nosič SIM karty, který navíc dostanou i v polovičním papírovém obalu. Tímto krokem se jen v České republice za rok ušetří bezmála 3 tuny plastu a 2,25 tun papíru, což je dohromady ekvivalentem 223 tun emisí oxidu uhličitého. Pro představu – stejné množství emisí zbyde po spálení 111 tun uhlí nebo je za rok vyprodukuje 50 automobilů. Vodafone jde ovšem ve svých plánech ještě dál a postupně míří k plně virtuální eSIM.
Dlouhodobě se zaměřujeme na ekologičtější přístup v podnikání.🌱 Dalším krokem k zelenější planetě je přechod na poloviční velikost SIM karty, díky tomu ušetříme asi 3 tuny plastu a 2,25 tuny papíru.🌍
— Vodafone ČR (@Vodafone_CZ) March 26, 2021
👉Více se dočtete na https://t.co/8ezIJCj0sl pic.twitter.com/vcCa0rO8cf
Přechodem na poloviční nosič SIM karty Vodafone v České republice navazuje na iniciativu nadnárodní Vodafone Group, která začala na vybraných evropských trzích nabízet zmenšený plastový nosič koncem roku 2019. Globálně tak dojde k úspoře zhruba 340 tun plastu ročně, což je například hmotnost tří plejtváků obrovských. Při výrobě a přepravě jedné tuny plastu se navíc vyprodukuje až 15 tun oxidu uhličitého. Celková globální úspora plastů Vodafonu tedy zároveň přinese i snížení produkce oxidu uhličitého o více než 5 000 tun za rok. To je stejné množství emisí, které za rok a čtvrt vyprodukuje uhelná elektrárna.
„Dlouhodobě podporujeme řešení šetrná k přírodě. Snížení množství produkovaných plastů a papíru u SIM je navíc hmatatelné pro naše zákazníky, i když se pro ně z praktického hlediska nic nemění, protože velikost samotné karty zůstává stejná. Poloviční nosič SIM karty v novém hávu se jim dostane do rukou už od jara letošního roku,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.
Vodafone plánuje pokračovat v nastoleném trendu a množství plastu a papíru bude redukovat dál. Lze očekávat, že stále více uživatelů bude využívat virtuální SIM kartu, takzvanou eSIM, kterou Vodafone už nyní nabízí. Pro její aktivaci je potřeba pouze QR kód, který zákazník získá v prodejně, může si ho objednat přes aplikaci Můj Vodafone, v e-shopu nebo na zákaznické lince. „Na konci roku 2020 jsme evidovali v naší síti zhruba 20 000 zákazníků s eSIM, současně došlo i k výraznému nárůstu prodejů eSIM smartphonů. Jejich podíl na celkových prodejích telefonů činil téměř 20 %. S ohledem na vývoj trhu s eSIM zařízeními a plánovaným aktivitám Vodafonu věříme, že čísla budou dále narůstat,“ dodává Jana Bálková, produktová specialistka Vodafonu.
Menší nosič SIM karty v menší obálce. Drobnost. Ale za rok jsou to ve @Vodafone_CZ 3 tuny plastu a 2,25 tun papíru, což znamená 223 tun emisí. A to znamená spálit - a nebo nespálit - 111 tun uhlí. A nebo taky jezdit - a nebo nejezdit - celý rok 50 auty.https://t.co/njH6Zzhk6f pic.twitter.com/gBxrn9VrKg
— Zuzana Holá (@ZuzanaHola) March 26, 2021
Peníze z recyklace na dobrou věc
SIM karta ovšem není jediným plastem, který se v telefonech nachází. Z nepoužívaného mobilu je možné recyklovat až 95 % materiálu, a získat tak důležité suroviny pro další výrobu, kromě plastu třeba měď, stříbro a zlato. Vodafone proto umožňuje svým zákazníkům na všech prodejnách nepotřebná elektrozařízení vracet a prostřednictvím partnerů zajišťuje další recyklaci. „Se zvýšenou spotřebou roste také naše odpovědnost a zaměření na udržitelný rozvoj a recyklaci. V každé prodejně mohou zákazníci vrátit svůj starý nepoužívaný telefon, nabíječku nebo modem. Utržené peníze z recyklace následně zamíří na podporu projektů Nadace Vodafone s pozitivním sociálním dopadem,“ vysvětluje Zuzana Holá.
Vodafone dlouhodobě ukazuje na českém trhu směr v udržitelnosti. Nakupuje 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů a postupně snižuje emise skleníkových plynů nejen ze svého vlastního provozu, ale prostřednictvím řešení Internetu věcí i u svých zákazníků. Firma také zavedla povinná kritéria, která nyní hodnotí dodavatele i z hlediska jejich přístupu k udržitelnosti a odpovědnému podnikání. Díky těmto krokům chce Vodafone dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality, o čemž si můžete více přečíst v tomto článku.