Nemluvíme spolu
Google pravidelně zveřejňoval podrobné statistiky týkající se operačního systému Android. Byly určené hlavně pro vývojáře, kteří si tak mohli udělat představu, do jakých verzí svých produktů mají investovat nejvíce energie, či jaké je obvyklé rozlišení cílové obrazovky. Jenže se tohoto přehledu brzy chopili novináři, pro které byla každá nová statistika vítanou záminkou, jak si rýpnout do fragmentace Androidu nebo pomalého nasazování nových verzí.
Teď mají novináři i vývojáři smůlu. Zmíněná stránka už půl roku nevykazuje žádnou aktivitu. Může se samozřejmě jednat o opomenutí, kdy společnost například opustil zodpovědný pracovník a jeho agendu nikdo nepřebral. Anebo jen Google nechce nabíjet kanón, který je namířený proti němu a který se za ty roky rozrostl do obřích rozměrů.
Už nechci tvoje jméno
Takzvaný „rebranding“ je obvyklou kratochvílí znuděných marketingových oddělení napříč všemi sektory podnikání. Změna obchodního jména celé firmy nebo jeho produktu také umožňuje snáze zanechat daleko za sebou případnou negativní publicitu. Nelze si nevšimnout, jak z produktů internetového giganta pomalu mizí odkazy na Android.
Android Wear se změnil na Wear OS, Android Pay zase na Google Pay. Samozřejmě se nabízí i logické vysvětlení: hodinky mají nově pracovat bez ohledu na připojený telefon a s Googlem zaplatíte i jinde než z telefonu. Zároveň ale není rozumné dávat do jednoho názvu „peníze“ a název operačního systému, který je zatíženou dlouhou řadou bezpečnostních skandálů.
Sprosté slovo od „A“
Když byste měli čas a podívali se na loňské představování telefonů Pixel, mohli byste si povšimnout jedné zajímavé věci – prakticky zde nezazní slovíčko Android. Konkurenční Chrome OS zde dostane mnohem více prostoru a když chce někdo říci, že podporuje i aplikace pro Android, raději použije šroubovanou definici „aplikace z Google Play“.
Něco takového už není náhoda a tým scénáristů se hodně nadřel, aby představil telefon, ale zároveň nezmínil název jeho operačního systému. To je jako by se v Microsoftu nesmělo říkat Windows...
Už mám náhradu a ne jednu
V Googlu určitě myslí dopředu a připravují se na dobu, kdy tu s námi Android už nebude. Kromě zmiňovaného Chrome OS je tu také záhadná Fuchsia, která by jednoho dne mohla nahradit oba dva systémy. Bude si pak dlouho a složitě budovat pozici až do chvíle, kdy ji Google z rozmaru hodí přes palubu, jako to udělal už desítkám svých projektů. A tak pořád dokola.
Je to obráceně.
Android se stydí za Google, co za prasárny dělá na mobilním trhu.