Roaming v EU končí. Na co si dát pozor a jaká nastanou omezení?

průvodce
11
Roaming v EU končí. Na co si dát pozor a jaká nastanou omezení?
 • Roamingové příplatky v EU končí 15. června
 • Operátoři si budou účtovat sazby mezi sebou, některé se však dotknou všech
 • V první fázi nastane období, kdy operátoři vyhodnotí provoz a podle toho upraví své podmínky

15. června končí účtování roamingových příplatků pro koncové uživatele v rámci Evropské unie a v pár dalších zemích. Operátoři se na příchod nových podmínek připravovali posledních několik měsíců, avšak pro běžného uživatele může nastat problém v tom, že se v přívalu nových a postupně uvolňovaných informací ztratí. Přinášíme vám proto průvodce, který souhrnně ukazuje, jak to s novým roamingem vlastně bude.

Kdy a kde?

Roamingové příplatky v kompletní formě (příchozí a odchozí hovory, SMS, MMS a data) se přestanou účtovat 15. června, což je termín, který musí splnit všichni operátoři (včetně těch virtuálních). Ne všichni však čekají na poslední den.

  T-Mobile

  • v případě nových tarifů z rodiny „Mobil“ skončilo účtování roamingových příplatků už 2. dubna. Od té doby mohou zákazníci volat, psát a datovat v zahraničí jako doma
  • uživatelé starších tarifů a předplacených karet se dočkají 11. června

  Vodafone

  • u všech nových i starých tarifů vypne Vodafone příplatky 11. června

  O2

  • O2 jako jediný operátor plánuje zavedení nových podmínek až v den začátku nařízení, tedy 15. června – to se týká jak tarifních zákazníků, tak i předplacených karet

  Virtuální operátoři

  • virtuální operátoři se ve většině případů podřídí svému „mateřskému“ operátorovi, v jehož síti působí
  • zákazníci Kaktusu a Mobil.cz (T-Mobile) se tedy dočkají 11. 6., SazkaMobil (Vodafone) 11. 6. a kupříkladu Tesco Mobile nebo Blesk Mobil (O2) 15. 6. – všechny termíny odpovídají termínům operátorů, v jejichž síti virtuální operátoři působí

  Kdy dojde k ukončení příplatků tedy již víme, ale jak je to s působností? Kromě zemí Evropské unie se do seznamu řadí také pár dalších států z Evropského hospodářského prostoru – jde o Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

  Upozornění: Je důležité nezaměňovat EU roaming a mezinárodní volání. Pokud bude účastník z České republiky s tuzemskou SIM kartou volat například do Německa, bude platit sazby v tzv. mezinárodním režimu, které budou fungovat dále. Pokud však ten stejný účastník opět s tuzemskou SIM kartou bude volat z Německa například do Norska, hovory budou zdarma (respektive se budou účtovat podle volných jednotek v tarifu), protože se pohybuje v roamingu. Pokud máte tedy známé na Slovensku a těšíte se na volání zdarma, musíme vás zklamat, takové hovory budou dále považovány za mezinárodní.

  Jaké jednotky budu moci využít v roamingu?

  Jak už víme, čím více se konec roamingu blíží, tím víc se objevuje zpráv, jak operátoři na nařízení vyzráli. Nedávno například Orange se svou novou tarifní nabídkou, případně Vodafone se svými čistě datovými tarify. Důležité je tedy i zkontrolovat si, co za jednotky vlastně váš tarif nabízí.

  Porovnat můžeme například dva tarify z původní nabídky společnosti O2: FREE O2 Plus za 499 Kč a FREE CZ za 749 Kč měsíčně. První tarif nabídne neomezené volání a SMS do O2, 120 min. do ostatních sítí a 200MB datový balíček. FREE CZ nabídne neomezené volání a SMS do všech sítí a 1,5 GB datový balíček k tomu.

  • V případě tarifu FREE O2 Plus může zákazník v roamingu vyčerpat 120 minut volání bez příplatku a 200MB datový balíček. Neomezené volání a SMS do sítě O2 využít nelze, tyto jednotky jsou zdarma pouze na území ČR, v roamingu se všechny hovory a SMS zprávy považují za hovory a SMS do cizí sítě. Každá SMS tedy bude účtována standardní sazbou 1,5 Kč a každá minuta po vyčerpání 120 minut vyjde na 3,5 Kč.
  • V případě tarifu FREE O2 CZ může účastník v roamingu čerpat neomezené volání i SMS zdarma, protože jednotky jsou platné i pro cizí sítě. Uživatel rovněž může vyčerpat i datový balíček s limitem 1,5 GB.

  Stejné podmínky lze aplikovat i na tarify dalších operátorů, přičemž podmínka zní jasně – volné jednotky musí splňovat to, že je lze využít pro volání/zasílání SMS do cizích sítí, balíčky s podmínkou volání/SMS zdarma ve vlastní síti v roamingu využít nelze.

  V případě předplacených karet operátorů platí stejné podmínky jako u tarifů – v zahraničí lze tedy čerpat pouze jednotky, které se vztahují ke spotřebě v ostatních sítích.

  • T-Mobile Twist Neomezené volání v síti: balíček za 100 Kč nabídne 100 MB dat a 100 minut pro volání do vlastních sítí. V EU roamingu lze využít 100 MB dat, 100 minut ne, protože není splněna podmínka možnosti volání do ostatních sítí (všechny hovory v EU roamingu se považují za volání do cizích sítí).
  • O2 PředplaDENka: za 20 Kč máte k dispozici neomezené volání do půlnoci a internet zdarma pro účely chatovacích aplikací. V EU roamingu lze využít jak neomezené volání v rámci EU, tak také internet pro chatování. V tomto případě se provoz v ČR a například na Slovensku (nebo jiné zemi v EU) neliší.
  • Vodafone Volání do všech sítí 100: balíček za 249 Kč nabídne neomezené volání v síti Vodafone a 100 minut volání do ostatních sítí. V EU roamingu lze využít pouze 100 minut pro volání kamkoli, neomezené volání do sítě Vodafone využít nelze.

  A jak je to s daty?

  Jak už jsme vás informovali v samostatném článku, není povinnost operátora, aby vám umožnil vyčerpat celý datový balíček v EU roamingu, tedy alespoň ne zcela zdarma. Co si pod tím představit?

  Pokud jste si u operátora nasmlouvali výhodný datový balíček, například 10 GB za 499 Kč, neznamená to, že data budete moci využít i v EU roamingu. Rovnice pro výpočet tzv. evropského roamingu je následující: cena balíčku/tarifu bez DPH × 10. V našem konkrétním příkladu by to znamenalo 412,4 × 10 = 4 124 MB, tedy asi 4 GB. Operátoři se zatím shodli na tom, že nebudou přistupovat k omezování a příplatkům a data bude moci uživatel vyčerpat v plné výši, avšak to není věc, na kterou se dá spolehnout z dlouhodobého hlediska. Žádná garance zkrátka neexistuje a jde jen o počáteční stav, který se může kdykoliv změnit (a operátor tím nijak neporuší podmínky, protože na takové účtování má výslovné právo).

  Operátoři budou v prvních pár měsících fungování roamingu monitorovat stav a své ztráty a pokud by došlo na nejhorší, příplatky začnou účtovat tak, jak uvádí příklad výše. Obávat by se tak měli především majitelé výhodných datových balíčků, pokud tedy nepochází od Vodafonu. Ten u čistě datových tarifů roaming vypne zcela.

  Příklad: za 799 Kč můžete mít u T-Mobile neomezený tarif Mobil M s 4GB balíčkem dat. Bez DPH tarif vychází na 660 Kč. Kolik tedy může uživatel vyčerpat dat? (660 : 0,2) × 2 (nebo 660 × 10) = 6 600 MB. Zákazník tedy může bez obav vyčerpat svůj datový limit 4 GB a za zbylých 2 600 MB bude platit stejně jako v České republice (ať už částkou za každý prosurfovaný 1 MB, či formou další obnovy dat). Od hranice 6 600 MB však operátor může účtovat příplatky, o kterých si ještě povíme.

Diskuze ke článku
pet
Tusite jak Plus4U? Psal jsem tam uz pred mesicem abych se ujistil ze se to na na vztahuje a oni ze ne..
Josef Vácha
Josef Vácha
Ví se už, jak to bude s Velkou Británii? Začne tam znovu roaming s jejím odchodem z EU?
Miki
To jsou zase kecy, operátoři se musí bránit? Čemu proboha? Konkurenci? Dnes je úplně jedno, zda je telefon v domácí síti nebo v jiné, data/hovory stejně jsou "stejnou" cestou, Internetem. Takže je úplně jedno, kde kdo je. Náklady zůstávají operátorovi stejné. To, že měly dovoleno nás okrádat (všichni operátoři v ČR mají obrovské zisky, viz. např. O2 2.5 miliardy ročně) a nyní se to malinkato mění, je věc jiná. V žádné případě se nedá ale říci, že operátoři se mají špatně, takže jakékoliv obhajování investic, že musí zdražit, je lež jak věž.
Guillemot
Jak je to prosím se zvednutím hovoru v zahraničí? Ten poplatek za přijetí hovoru se teda taky ruší? Děkuji

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze