Retro: Nokia 2600 – jedna z nejprodávanějších

1
Retro: Nokia 2600 – jedna z nejprodávanějších

Když se řekne finská Nokia, téměř každý si vybaví minimálně dva až tři telefony, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Nokia však měla legendárních telefonů nespočet a patří mezi ně třeba i dnešní model 2600. Základní model sice neuchvátil výbavou ani vzhledem, nicméně se zařadil mezi ty vůbec nejprodávanější mobilní telefony celé historie.

Dnes vzpomínaná Nokia 2600 byla světu oficiálně představena v prvním letním měsíci roku 2004, jakožto zástupce levných modelů finského výrobce. Základní výbava se měla skloubit s co nejsnadnějším ovládáním. To se výrobci skutečně povedlo a krásně se potvrdilo, že v jednoduchosti se skrývá síla.

Krátké představení

Nokia 2600 na první pohled nepůsobí nijak úchvatně. Lehce netradiční tvar, kdy je telefon nahoře širší než dole a lacině vypadající plasty nevylepšila ani barevná paleta, kterou lze označit spíše za mdlou. Díky příjemným rozměrům, zaoblené konstrukci a hmotnosti pod hranicí 100 gramů se však telefon skvěle držel v ruce. Celoplastové tělo navíc dovolovalo méně šetrné zacházení. Nějaké pády na zem zůstaly zcela bez újmy. V nejhorším případě se telefon rozpadl na tři kousky: zadní kryt, baterii a zbytek zařízení. Kompletace a opětovné nastartování bylo otázkou okamžiku.

Retro: Nokia 2600

Jelikož se nacházíme již v roce 2004, na čelní straně se nachází 1,5palcový displej, který byl především barevný. Oku lahodící podívanou by však čekal málokdo. Maximem byla možnost zobrazit 4 096 různých barevných odstínů a vše ještě mírně degradovala pasivní technologie displeje, kdy se například animace pomaleji překreslovaly. Nokia však i tyto displeje uměla a uživatel si málokdy něčeho všiml. Vše zachraňovalo na svou dobu poměrně jemné rozlišení.

Pod displejem si můžete povšimnout tlačítka, které se nemusíme bát označit legendárním. Ano, na Nokii 2600 se nachází tradiční klávesa Navi Key. Jedno tlačítko, jehož funkce se mění dle aktuální potřeby. Tlačítko, které naučilo ovládat mobilní telefony celou řadu uživatelů. Na druhou stranu je již nutné dodat, že u barevné Nokie 2600 si výrobce nevystačil se dvěma šipkami, ale jejich počet musel zdvojnásobit. Korekční klávesu C pak ještě doplnilo tlačítko k vypnutí a zapnutí, které se poměrně netradičně, s ohledem na Nokii, nachází na čelní straně.

Na další klávesy zbyl dostatek místa a ovládání tak nečinilo žádný velký problém. Po těle telefonu toho dále moc nenajdeme, a zastavíme se proto pouze na spodní hraně. Zde našly svůj domov dva konektory. Klasický nabíjecí od Nokie a dále ještě audio výstup pro handsfree. Jakýkoliv datový konektor chybí, což však cílovým uživatelům jistě nijak zásadně nevadilo.

Výbava

Veškerá základní výbava Nokie 2600 stála na jednoduchém prostředí Series S30. Hlavní obrazovka se nijak nelišila od mnohých starších modelů, menu pak bylo přehledné, vždy s velkým popiskem a pěkně zpracovanou ikonkou. Nokia 2600 zvládala polyfonní vyzvánění či obrázkové zprávy. Zde však doplňme, že s multimediálními zprávami si nerozuměla.

Nechyběla paměť pro telefonní čísla či zprávy a dostalo se také na základní organizační funkce. Dlouhou chvíli vám mohla ukrátit jedna ze tří her, což byl počáteční i konečný počet. Levný model totiž rozšíření aplikací v podobě podpory Javy nenabízel.

Závěr

Nokia 2600 se na českém trhu objevil v posledním čtvrtletí roku 2004 a rázem se stala vyhledávanou, za což mohla i velice příznivá cena kolem 3,5 tisíc korun. Popularitu si získala po celém světě, o čemž svědčí opravdu obrovské prodeje. Ty přesáhly hranici 130 miliónů kusů.

Technické parametry Nokia 2600

Kompletní specifikace
Konstrukce108 × 46 × 21 mm, 96 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejCSTN, 1,5" (128 × 128 px)
Fotoaparát
Chipset, GPU: ano
Paměťvnitřní paměť: 4 MB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: ne, NFC: ne
Operační systémNokia S30
Akumulátor900 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
DostupnostQ4 2004, 3 500 Kč