Tisková konference Samsungu na CESu byla dle očekávání spíše než na mobilní zařízení zaměřena na ostatní části jeho portfolia produktů spotřební elektroniky, jako jsou televize, počítače a další. Přece jen se ale jihokorejský výrobce nejperspektivnějšího odvětví dotknul. V průběhu CESu totiž představil zbrusu nový SoC řady Exynos.
Tip: přečtěte si také článek - Samsung ukázal Youm: ohebné a zakřivené displeje jsou za dveřmi
Samsung se s novým čipsetem nutně musel na CESu ukázat. Kdyby tak totiž neučinil, ztratil by krok s konkurencí. Zbrusu nové čipsety totiž už představila nVidia i Qualcomm. S úspornými a spíše méně výkonnými verzemi nových čipů se pochlubil také Intel a ST-Ericsson.
Spořílek i ďábel v jedné osobě
Nový čip spadá do řady mobilních SoC Samsung Exynos. Jeho celý název zní Exynos 5 Octa. Korejci oproti americké konkurenci zvolili trošku odlišnou taktiku. Nový SoC totiž disponuje hned osmi výpočetními jádry. Samsung ale má pro tak nezvykle vysoký počet "srdcí" svůj důvod. Procesor vyrobený 28nm výrobním procesem bude zjednodušeně řečeno rozdělen na dvě části. Samsung toto řešení nazval big.LITTLE.
První polovina čtyř jader bude určena pro běžnou práci, při které není potřeba vysoký výkon. Mají architekturu ARM Cortex-A7 a nižší taktovací frekvence 1,2 GHz. Pokud tedy tablety nebo smartphony budou používat tuto polovinu, bude se to výrazně pozitivně projevovat na spotřebě energie. Samsung údajně hovoří až o 70 % zlepšení oproti předchozím generacím. Toto číslo nám sice přijde přehnané, avšak i kdyby se spotřeba snížila o polovinu, jednalo by se o citelný bonus.
Druhá polovina procesorů se bude aktivovat například pokud spustíte nějakou moderní, výpočetně i graficky náročnou hru. Jádra mají architekturu ARM Cortex-A15 a frekvenci 1,8 GHz. Vylepšení se dočkal i grafický čip Mali-T604. Samsung slibuje dvojnásobný výkon při vykreslování 3D objektů oproti Galaxy S III.
Z výše uvedených údajů jsou jasné dvě věci. Samsung se bude držet nastoleného trendu a přinese nový čipset s vysokým výkonem. Současně ale díky úsporným jádrům zachová nízkou spotřebu, za což si zaslouží pochvalu. Už se opravdu těšíme na první porovnání všech tří nových vlajkových SoC "svaté trojice", tedy Nvidia Tegra 4, Qualcomm Snapdragon 800 a Exynos 5 Octa.
Co se týče prvních skutečných zařízení s novým Exynosem, nabízí se, že by jej Samsung mohl montovat do připravované vlajkové lodi Galaxy S IV, jejíž oficiální představení se plánuje podle zákulisních informací na letošní březen či duben. Čipset se také určitě objeví v mnoha tabletech, a to pochopitelně nejen s logem Samsungu.
– Jaký Samsung? Co zase Samsung? Samsung to ani nevymyslel ani nepojmenoval, pouze to vyrábí. Na svědomí to má ARM. Nehledě na to, že je to big.LITTLE...
"Tomu odpovídá i starší architektura ARM Cortex-A7."
– Takže architektura, která se na trh dostala až po A15 je podle vás starší? Děláte si srandu? 2 roky po Cortexu-A9? Jen pro Vaši informaci: A8 < A9 < A15, A5, A7
A BTW. sledujete aspoń AnandTech? Nedávno tam bylo srovnání výkonu/spotřeby Atom SoC, A15 SoC, Krait SoC a A9 SoC.