Aktualizováno 10. 7. 2022
Elon Musk, který s oblibou využívá Twitter jako svou hlavní komunikační platformu, se rozhodl vycouvat z nákupu této sociální sítě. Podle jeho právníků neposkytla společnost Twitter přístup k důležitým informacím a během vyjednávání uvedli její zástupci nepravdivé informace.
The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk and plans to pursue legal action to enforce the merger agreement. We are confident we will prevail in the Delaware Court of Chancery.
— Bret Taylor (@btaylor) July 8, 2022
Jinak však na celou situaci nahlíží představenstvo Twitteru, kteří žádné pochybení na jejich straně neshledávají a hodlají Muska pomocí soudů „dotlačit“ k ujednanému nákupu. Pravděpodobně tak brzy budeme svědky táhlého soudního sporu, který by mohlo vyřešit mimosoudní vyrovnání.
Původní informace z 8. 7. 2022
Měl to být obchod desetiletí. Snaha Miliardáře Elona Muska koupit za 44 miliard dolarů sociální síť Twitter poutala pozornost nejenom kvůli ceně transakce, ale také vyjádřením kontroverzního podnikatele, který podle svých slov chtěl testovat hranice svobody slova a plánoval mnoho změn.
Postupem času se však na povrch začaly vyplouvat nejrůznější překážky. První z nich spočívala ve shánění dostatečného kapitálu, ale nakonec se jako vážnější ukázalo Muskovo obvinění, že značnou část provozu na této sociální síti tvoří příspěvky a aktivita tzv. „botů“, tedy automatizovaných algoritmů. Zda se jednalo o vyjednávací taktiku ke snížení ceny, nebo faktickou připomínku, není jasné. Následoval spor o to, jakým způsobem vlastně počítat uživatele a také zásahy, které měly omezit aktivitu účtů určených k rozesílání spamu. Twitter jich podle svých slov zablokuje až půl milionu denně.
We suspend over half a million spam accounts every day, usually before any of you even see them on Twitter. We also lock millions of accounts each week that we suspect may be spam – if they can’t pass human verification challenges (captchas, phone verification, etc).
— Parag Agrawal (@paraga) May 16, 2022
Ale ani to nejspíše nepomohlo a The Washington Post přišel s informacemi, že se blíží „drastická změna v kurzu vyjednávání“. Podle dohody, kterou novináři získali, mají ještě obě dvě strany dostatek prostoru na jednání, protože finální dohoda by měla být uzavřena do 24. října 2022. Jednání však měla uvíznout na mrtvém bodě. Elon Musk má požadovat pro ověření informací o falešných účtech data a prostředky, které není možné bezpečně sdílet.
Další část dohody také říká, že pokud k obchodu nedojde, bude někdo někomu dlužit miliardu dolarů – taková je smluvní pokuta za neuskutečnění akvizice. Smlouva jasně vypočítává možnosti, za které „nikdo nemůže“, jako jsou zákonné překážky nebo zásah antimonopolních úřadů. Nicméně kdo by byl v současné situaci zodpovědný za krach jednání bude nejspíše předmětem dlouhých soudních sporů.