Zdá se, že po éře uvolňování se začíná kyvadlo v Twitteru vychylovat na druhou stranu. Vše odstartoval spíše osobní spor mezi Elonem Muskem a Jackem Sweeneym. Druhý zmiňovaný naprogramoval aplikaci, která z veřejných zdrojů sestavuje informace o pohybu Muskova letadla a sdílí je na sociální síti. Ještě než byl tento účet uzavřen, začaly se šířit informace o tom, kde je možné jej sledovat i nadále. Kromě Facebooku je to například i sociální síť Mastodon.
Criticizing me all day long is totally fine, but doxxing my real-time location and endangering my family is not
— Elon Musk (@elonmusk) December 16, 2022
Elon Musk vysvětluje svůj postup tím, že se obává o bezpečnost sebe a své rodiny. Jak si ale povšimli redaktoři techcrunch.com, společně s tím přestávají fungovat i odkazy na sociální síť Mastodon. Ta existuje už od roku 2016, ale na popularitě začala nabírat až po převzetí Twitteru. Její hlavní výhodou je kromě otevřeného zdrojového kódu i decentralizovaná povaha. Servery Mastodonu jsou oddělené, ale otevřené instance sociální sítě. Jsou řízeny jednotlivci, kteří mohou nastavovat pravidla, ale uživatelé mohou také přejít na jiný server, pokud s těmito rozhodnutími nesouhlasí. Zjednodušeně řečeno se tak nemůže stát, že by jeden člověk mohl určovat pravidla pro celou platformu.
To se právě teď děje v Twitteru. Musk počátkem tohoto měsíce obnovil profily zastánců nadřazenosti bílé rasy, ale zamítl „milost“ pro konspiračního teoretika Alexe Jonese, který nechvalně proslul zvláště tvrzením, že masakr na základní škole v Sandy Hook se nikdy nestal. Musk se odvolal na své osobní zkušenosti s otcovstvím.
Společně se zákazem odkazů na konkurenční sociální síť Musk rozdal i řadu dočasných zákazů pro prominentní žurnalisty z deníků The New York Times, The Washington Post nebo televizní stanice CNN. U všech bylo důvodem právě sdílení informací o účtu spojeném s letadlem, nicméně řada z nich se počínání Muska věnuje dlouhodobě a rozhodně u toho nešetří kritikou.