Ani samotný Apple nejspíše netušil, kolik rozruchu vyvolá zdánlivě nevinný přívěsek AirTag, který měl původně sloužit k hledání ztracených předmětů. Lidská vynalézavost společně s hustotou sítě Find My, ve které spolupracují už skoro dvě miliardy zařízení, dala vzniknout mnoha zajímavým situacím. AirTag například dokáže najít ukradené auto, stejně efektivně ale pomáhá zločincům.
Apple neustále tvrdí, že jde pouze o pomocníka pro hledání ztracených věcí, nikoli těch ukradených a už vůbec neslouží ke sledování lidí. I z toho důvodu přijímá průběžně nejrůznější opatření proti špehování. Jako poslední je to například schopnost hledat AirTagy i prostřednictvím Androidu. Pokud ale aktivně a tak trochu paranoidně nehledáte „nepřátelský přívěsek“, pak je poslední linií obrany pípání kousku, který se vzdálil od svého původního majitele.
Any item that works for the purpose of catching a thief in this manner is also a perfect tool for stalking. That is why Apple advertises them as tools for tracking lost items and not stolen ones.
— Eva (@evacide) February 2, 2022
Jak ale podotýká Eva Galperinová, ředitelka kyberbezpečnosti ve Eletronic Frontier Foundation, každé zařízení, které dokáže vypátrat zloděje, je také skvělým nástrojem pro špehování a stalking. Reaguje tak na diskuzi ohledně nabídky jednoho prodejce na portálu eBay, který nabízel AirTagy speciálně upravené na „ochranu majetku“. Jejich modifikace spočívala ve vyřazení reproduktoru, aby se pípající AirTag neprozradil. Ještě více znepokojující pak byla nabídka kompletně odstrojeného AirTagu – pouze nezbytnou elektroniku je ještě snadnější ukrýt například v peněžence nebo na jiném místě.
Asi není potřeba zdůrazňovat, že takové vlastnosti lze velice snadno zneužít. Není divu, že záhy po zveřejnění celá stránka z prodejního serveru zmizela. Rozhodně však není poslední, podobné zásahy údajně zvládne kdokoli jen trochu zručný. Je tak vysoce pravděpodobné, že se okolo AirTagu můžeme těšit na pořádnou dávku kontroverzí.