1. Pevné linky a záznamníky
Je to běžný výjev ve filmech z konce minulého století. Člověk přijde domů, zmáčkne tlačítko Play, načež poslouchá namluvené vzkazy od lidí, kteří volali na jeho domácí číslo během dne. Pro scénáristy je to velice jednoduchá metoda, jak člověka a jeho vztahy rychle a jednoduše přiblížit divákovi.
Dnes už je něco takového nemyslitelné. Na mobilu se řeší všechno okamžitě, kdo má zájem, může mít virtuální hlasovou schránku u operátora nebo jako aplikaci v telefonu. A scénáristé se musejí učit nové fígle, třeba to, když se člověku vznáší u hlavy jeho textovky.
2. Telefonní budky
A pevné linky ještě jednou. Kdyby stát jejich provozování nepodporoval zákony a dotacemi, pak by tato ozdoba ulic už nejspíše zcela zmizela. A když už jsme u těch filmových příměrů, nemůžeme v této souvislosti zmínit skvělý thriller Telefonní budka z roku 2002, který pracuje právě s tou myšlenkou, že můžete volat jen z jednoho určeného místa. Z dnešního hlediska je to takový film pro pamětníky, který musíte mladší generaci složitě vysvětlovat.
V dobách, kdy bylo sluchátko ještě pevně uvázáno na kabelu, byli lidé svobodní. Sotva však telefon od kabelu osvobodili, stali se nesvobodnými.
3. Skenery
Na úsvitu věku počítačů jsme měli mnoho dokumentů pouze v papírové podobě, kterou bylo potřeba nějak dostat do digitálního světa. Proto se na mnoha stolech zabydlel skener. V něm jste na skleněnou desku položili dokument a pohyblivá lišta pak vyfotila řádek po řádku a poslala do počítače.
Postupně však papíru pomalu ubývalo a skenování přežívalo spíše jako součást multifunkčních zařízení. Pak se ale fotoaparáty v mobilních telefonech naučily zaostřovat a rázem nebyl problém si pořídit kopii i hustě popsané stránky A4. Scannery tak najdeme jen na specializovaných pracovištích, která se zabývají digitalizací starého obsahu.
4. Kamery a kompaktní fotoaparáty
Jaký je ten nejlepší fotoaparát? No přeci ten, který máte právě u sebe. Fotoaparát v mobilu je pro mnohé jeho nedůležitější funkcí a když si pročítáte některé diskuze, vypadá to, že lidé spíše shánějí foťák. Výrobci to dobře vědí, a proto se snaží v dané oblasti neustále pracovat a něco zdokonalovat, i když neúprosná fyzika hraje proti nim.
Nejlevnější jednoúčelové kamery a fotoaparáty se tak staly ohroženým druhem. Situaci zachraňují dražší přístroje, které si pořád pořizují profesionálové, lidé s vyššími ambicemi nebo prostě jen ti, kteří výrobcům mobilů nebaští jejich marketing.
5. Budíky
Otravné tikání a ještě horší řinčivý zvuk – to patřilo neodmyslitelně po desetiletí ke koloritu mnoha ložnic. V devadesátých letech přišly na řadu radiobudíky, ale i ty začínají pomalu mizet.Kruh se tak uzavřel. Mobil je mnohdy ta poslední věc, kterou držíme večer před spaním v ruce a zase ta první, kterou do ní vezmeme.
6. Diktafony
Neodmyslitelný společník každého novináře z druhé poloviny dvacátého století. Vzpomínáte si ještě někdo na takové ty malinkaté kazety? Diktafony přežily i nástup digitální éry, ale už brzy bylo jasné, že když má něco mikrofon, displej, tlačítka i paměťové úložiště, tak zbude místo jen pro někoho.
7. Hudební přehrávače
Zůstaneme ještě chvíli u zvuku. Walkmany, discmany, iPody i různé bezejmenné MP3 přehrávače – to byla neodmyslitelná výbava nejenom mladých ještě v době zhruba před dvaceti lety. V roce 2001 ale přišel Siemens SL45, který jako první nabídl možnost přehrávat skladby ve formátu MP3. To byla stále minoritní možnost, tedy až do doby, kdy Apple zkřížil iPod a telefony, a vznikl tak iPhone.
8. Kalkulačky
Kdy jste naposledy viděli jednoúčelovou kalkulačku? Možná v nějaké zastrčené venkovské prodejně, ale už i tam dorazilo EET, které vyžaduje mnohem vyšší výpočetní sílu. Na to vám už nebude stačit ani vědecká kalkulačka.
9. Jednoúčelové navigace
Těsně před tím, než se prosadila navigace prostřednictvím telefonů, se na trhu začaly objevovat jednoúčelové navigace – malé krabičky s dotykovým displejem, které se přidělaly přísavkou na sklo a zapojily do cigaretového zapalovače. Jenže brzy je vytlačily jak telefony s nabídkou navigování zadarmo, tak i snižující se ceny vestavěných navigací.
Pokud vám doma zůstal nějaký TomTom nebo Garmin, tak ho nevyhazujte. Jednou to bude určitě vzácnost určená do muzea.
10. Stolní PC
Mohlo by se zdát, že stolním a jiným počítačům zatím vyhynutí nehrozí. Asi nikdy nezmizí úplně, ale postupem času se stanou minoritními zařízeními, které si koupí jen ti, kteří vědí, jak je využít – počítačoví hráči, střihači videa, konstruktéři, programátoři a tak dále.
Funkce stolního počítače se totiž snaží nahradit kde co – laptopy, tablety, chytré televize, herní konzole a hlavně chytré telefony, které nenáročnému uživateli dokáží zastoupit prakticky všechny funkce počítače.