10 přístrojů, které vyhubily mobily

10 přístrojů, které vyhubily mobily
47

Určitý druh přístrojů přestane existovat, protože jeho funkci převezmou jiná zařízení. Mobilní telefon toho dokázal asimilovat mnoho.

1. Pevné linky a záznamníky

Je to běžný výjev ve filmech z konce minulého století. Člověk přijde domů, zmáčkne tlačítko Play, načež poslouchá namluvené vzkazy od lidí, kteří volali na jeho domácí číslo během dne. Pro scénáristy je to velice jednoduchá metoda, jak člověka a jeho vztahy rychle a jednoduše přiblížit divákovi.

Pevná linka

Dnes už je něco takového nemyslitelné. Na mobilu se řeší všechno okamžitě, kdo má zájem, může mít virtuální hlasovou schránku u operátora nebo jako aplikaci v telefonu. A scénáristé se musejí učit nové fígle, třeba to, když se člověku vznáší u hlavy jeho textovky.

2. Telefonní budky

A pevné linky ještě jednou. Kdyby stát jejich provozování nepodporoval zákony a dotacemi, pak by tato ozdoba ulic už nejspíše zcela zmizela. A když už jsme u těch filmových příměrů, nemůžeme v této souvislosti zmínit skvělý thriller Telefonní budka z roku 2002, který pracuje právě s tou myšlenkou, že můžete volat jen z jednoho určeného místa. Z dnešního hlediska je to takový film pro pamětníky, který musíte mladší generaci složitě vysvětlovat.

Telefonní budky

V dobách, kdy bylo sluchátko ještě pevně uvázáno na kabelu, byli lidé svobodní. Sotva však telefon od kabelu osvobodili, stali se nesvobodnými.

3. Skenery

Na úsvitu věku počítačů jsme měli mnoho dokumentů pouze v papírové podobě, kterou bylo potřeba nějak dostat do digitálního světa. Proto se na mnoha stolech zabydlel skener. V něm jste na skleněnou desku položili dokument a pohyblivá lišta pak vyfotila řádek po řádku a poslala do počítače.

Postupně však papíru pomalu ubývalo a skenování přežívalo spíše jako součást multifunkčních zařízení. Pak se ale fotoaparáty v mobilních telefonech naučily zaostřovat a rázem nebyl problém si pořídit kopii i hustě popsané stránky A4. Scannery tak najdeme jen na specializovaných pracovištích, která se zabývají digitalizací starého obsahu.

4. Kamery a kompaktní fotoaparáty

Jaký je ten nejlepší fotoaparát? No přeci ten, který máte právě u sebe. Fotoaparát v mobilu je pro mnohé jeho nedůležitější funkcí a když si pročítáte některé diskuze, vypadá to, že lidé spíše shánějí foťák. Výrobci to dobře vědí, a proto se snaží v dané oblasti neustále pracovat a něco zdokonalovat, i když neúprosná fyzika hraje proti nim.

Videokamera

Nejlevnější jednoúčelové kamery a fotoaparáty se tak staly ohroženým druhem. Situaci zachraňují dražší přístroje, které si pořád pořizují profesionálové, lidé s vyššími ambicemi nebo prostě jen ti, kteří výrobcům mobilů nebaští jejich marketing.

5. Budíky

Otravné tikání a ještě horší řinčivý zvuk – to patřilo neodmyslitelně po desetiletí ke koloritu mnoha ložnic. V devadesátých letech přišly na řadu radiobudíky, ale i ty začínají pomalu mizet.

Budík

Kruh se tak uzavřel. Mobil je mnohdy ta poslední věc, kterou držíme večer před spaním v ruce a zase ta první, kterou do ní vezmeme.

6. Diktafony

Neodmyslitelný společník každého novináře z druhé poloviny dvacátého století. Vzpomínáte si ještě někdo na takové ty malinkaté kazety? Diktafony přežily i nástup digitální éry, ale už brzy bylo jasné, že když má něco mikrofon, displej, tlačítka i paměťové úložiště, tak zbude místo jen pro někoho.

Diktafon

7. Hudební přehrávače

Zůstaneme ještě chvíli u zvuku. Walkmany, discmany, iPody i různé bezejmenné MP3 přehrávače – to byla neodmyslitelná výbava nejenom mladých ještě v době zhruba před dvaceti lety. V roce 2001 ale přišel Siemens SL45, který jako první nabídl možnost přehrávat skladby ve formátu MP3. To byla stále minoritní možnost, tedy až do doby, kdy Apple zkřížil iPod a telefony, a vznikl tak iPhone.

8. Kalkulačky

Kdy jste naposledy viděli jednoúčelovou kalkulačku? Možná v nějaké zastrčené venkovské prodejně, ale už i tam dorazilo EET, které vyžaduje mnohem vyšší výpočetní sílu. Na to vám už nebude stačit ani vědecká kalkulačka.

Kalkulačka

9. Jednoúčelové navigace

Těsně před tím, než se prosadila navigace prostřednictvím telefonů, se na trhu začaly objevovat jednoúčelové navigace – malé krabičky s dotykovým displejem, které se přidělaly přísavkou na sklo a zapojily do cigaretového zapalovače. Jenže brzy je vytlačily jak telefony s nabídkou navigování zadarmo, tak i snižující se ceny vestavěných navigací.

Pokud vám doma zůstal nějaký TomTom nebo Garmin, tak ho nevyhazujte. Jednou to bude určitě vzácnost určená do muzea.

10. Stolní PC

Mohlo by se zdát, že stolním a jiným počítačům zatím vyhynutí nehrozí. Asi nikdy nezmizí úplně, ale postupem času se stanou minoritními zařízeními, které si koupí jen ti, kteří vědí, jak je využít – počítačoví hráči, střihači videa, konstruktéři, programátoři a tak dále.

Funkce stolního počítače se totiž snaží nahradit kde co – laptopy, tablety, chytré televize, herní konzole a hlavně chytré telefony, které nenáročnému uživateli dokáží zastoupit prakticky všechny funkce počítače.

Diskuze ke článku
Vladimír Petija
Vladimír Petija
Somariny. Vsetko az na telefonne budky a budiky sa nadalej poutiva. A s tym skenerom ste ma dostali. Ako moze niekto, kto studoval zurnalistiku, nieco take napisat? Ved na zo, aby ste dobre odfotili dokument mobilom, treba kopec svetla, diodky na mobiloch su nepouzitelne. A tie zasumene zabery , ktore este treba priblitovat... Fotka ako dokument v pracovnej sfere neobstoji.
XYZ
Samozřejmě že smartphony nahradily velkou kupu zařízení, ale stejně bych s některými položkami úplně nesouhlasil. Ve firmách se dál používá polovina těchto věcí a i v domácnostech tak třetina. Třeba pevné linky. Skenery - jasně, taky si často něco už jen vyfotím, ale pokud ten dokument chcete někomu poslat ke zpracování, tak se bez skeneru neobejdete. Kalkulačka - no je to sice záležitost spíš studentů a vědeckých kalkulaček, ale i v lecjaké účtárně je pořád jednodušší to tam rychle poslepu namlátit, než šmátrat mastnými prsty po displaji. Já osobně mám radši teda ručičkový budík než v polospánku ráno hledat, kde jsem nechal mobil. Kvalitní mp3 přehrávač s 3,5 mm jackem má v dnešní usb-C/bluetooth pomatené době taky něco do sebe. Mobilní video se rapidně vylepšuje, ale pokročilé kompakty typu Sony RX100 s externím mikrofonem nebo akční GoPro kamery, mají stále co říct (mobil má výhodu samozřejmě v tom, že je stále po ruce). Takže mrtvé jsou jen telefonní budky, diktafony a víceméně i jednoúčelové navigace.
Adam
Velmi laický článek, taková nadšená slátanina mladého pubescenta s láskou k elektronice. Ale bez přehledu a naprosto nereálný. Někdy opravdu žasnu co lze veřejně vydat. Nesouhlasím ani s jednou položkou vyjma telefonní budky a budíku, jinak ke každému dalšímu lze přihodit X důvodů proč tomu tak zdaleka není. A s tím skenerem to jste se opravdu pomátli. Diktafon .... zařízení v rukou novináře zcela nezbytné, ukažte mi novináře s telefonem boha jeho :-D Souhlasil bych kdyby článek byl uveden jako VIZE budoucnosti, ne jako současnost. Stolní PC .... koupí si jen ti, kteří vědí jak jej využít ... achjo :-D
Areon
Nedovedu si představit, že by jsem místo skeneru v práci používal mobil. Zkoušel jsem to a je to humus velebnosti, kvalitativní úroveň nulová. Poslat mobilem oskenovanou smlouvu zákazníkovi bych se propadl hambou, nehledě na to, že to mobilem déle trvá, aby to bylo rovně a nebyl tam žádný okolní podklad. I skener za pár korun funguje lépe.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze