Zatímco na sklonku loňského roku se o kompaktní verzi Xperie XZ4 spekulovalo poměrně čile, lednový rozhovor na digitaltrends.com s šéfem marketingu pro Severní Ameriku přinesl ledovou sprchu. Podle něj není poptávka po malých telefonech tak vysoká, takže se bude firma soustředit na větší úhlopříčky, což se nakonec potvrdilo. Lidé se v diskusích sice mohou ještě dohadovat, jak byl výrok myšlen a jestli to třeba neznamená jen delší pauzy mezi uváděním nových Compactů, ale prozatím je všechno jasné. Je konec.
Překvapení to ale není. I Compacty od Sony se pomalu zvětšovaly a poslední představený model XZ2 Compact byl podle mnohých fandů malý telefon už pouze formálně.
Kategorii „malých“ telefonů nově definuje Samsung Galaxy S10e s úhlopříčkou 5,8 palce a výškou 142 milimetrů. Pamatuji si, když jsem před pěti lety začínal psát pro mobilenet, v redakci se živě diskutovalo o tom, jak říkat kategorii přerostlých telefonů: jestli tabletofon, nebo phablet. Hádka to byla naprosto zbytečná, protože dnes už obě dvě slova nikdo nepoužívá. Jsou to zkrátka telefony, i když mají skoro sedm palců.
Nejhorší je, že telefony pod pět palců vymřely ve všech cenových kategoriích. U vlajkových lodí se dá zvětšování ještě pochopit, protože někam se musí vejít stále se zvětšující počet fotoaparátů a další nezbytnosti. Proč ale třeba i telefony za tři tisíce musejí mít šest palců? Nad tím zůstává rozum stát.
Kdo za to může?
Samozřejmě existuje mnoho teorií, proč jsme se dopracovali až do této situace. Je snadné ukázat prstem na Čínu a Indii, což jsou nyní ty důležité trhy a lidé tam mají obvykle jeden telefon na všechno. Nejenom místo počítače, ale taky místo televize, a to je pak každý pixel navíc znát. Je snadné ukázat prstem na „post-PC“ generaci, která si ten počítač nebo televizi dovolit může, ale z pohodlnosti dělá všechno na mobilu. A je také snadné ukázat na Apple, který stále udává směr a který z nějakého důvodu malé telefony také dělat nechce.
Daleko obtížnější je ukázat sami na sebe. Když se vás číšník zeptá, jestli chcete řízek za stovku, nebo dva za 120, asi dlouho přemýšlet nebudete. Málokdo bude přemýšlet nad tím, jestli ho skutečně potřebuje, nebo jestli mu po něm nebude třeba i špatně. Víc je prostě víc. Víc jader, víc paměti, víc pixelů, víc megapixelů i víc fotoaparátů.
Málokdo přemýšlí nad tím, jestli skutečně potřebuje víc.
Jako dobrý příměr poslouží osobní vozy kategorie SUV a od nich odvozené. Kdekdo si takové auto koupí a vidí u toho jen pozitiva, která mu prodejce a masivní marketing vnutí. A pak si majitel takového „mazlíka“ všude stěžuje, jak neschopní architekti navrhují parkovací místa podle třicet let starých norem. A to se netýká jen SUV. Kupříkladu dnešní VW Polo je větší než původní Golf a takových příkladů bychom našli víc napříč všemi odvětvími lidské činnosti.
Jakákoli parafráze se vždy stáčí ke stejnému závěru: současný systém vyžaduje neustálý růst. Ale v podmínkách omezených zdrojů. Lidem se nezvětší ruce ani se nezvětší současné ulice. Jak to celé skončí není příliš veselé pomyšlení.
Tak kde je to porno?
Pojďme ale skončit trochu veseleji. Mnoho z vás je zde určitě jenom kvůli magickému slůvku v nadpisu, tak už déle nebudeme napínat jejich zájem. Hledal jsem ke článku nějakou infografiku, která by ukázala, jak markantní je nárůst rozměrů telefonů v poslední době. Něco takového:
Ovšem najít čistou verzi tohoto obrázku byl nepoměrně větší problém, než najít tuto karikaturu, která ukazuje, že někdy v době příchodu prvních smartphonů s barevným displejem lidem došlo, že by se daly použít i ke sledování porna:
Zní to jako vtip, ale jak ukazují statistiky serveru pornhub.com, přes mobil k němu přistupuje 70 % sledujících, zatímco desktopy mají pouhou pětinu. Zbylých deset procent jsou také mobilní zařízení, a to tablety. Podíl PC navíc neustále klesá.
Takže máme svého viníka? Možná ano. Stížnosti feministek na rozměry nových iPhonů tak hned dostávají nový a pikantní rozměr. Na velikosti totiž skutečně záleží.
výrobcovia tak to všetko niekam musia napchať.