😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Z Prahy do Ostravy za 2,89 milisekundy, Vodafone otestoval novou technologii

1
Z Prahy do Ostravy za 2,89 milisekundy, Vodafone otestoval novou technologii
Fotografie: Vodafone
  • Vodafone otestoval technologii DWDM
  • Trasa začínala Prahou a přes Hradec Králové i Olomouc končila v Ostravě
  • Rychlost činila 400 gigabitů za sekundu

Na trase dlouhé 575 kilometrů, zahrnující regionální centra, Vodafone otestoval výkon i spolehlivost transportní technologie DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing, husté vlnové multiplexování) umožňující přenos dat po optické síti extrémně vysokou rychlostí. Trasa začínala Prahou a přes Hradec Králové i Olomouc končila v Ostravě. Rychlost činila 400 gigabitů za sekundu a latence pouze 2,89 milisekundy mezi oběma koncovými body, což znamená z Prahy do Ostravy za 0,0000481667 minuty.

Technologie DWDM totiž výrazně zvyšuje kapacitu optických sítí a umožní poskytovatelům služeb a datovým centrům efektivně zvládat rostoucí objem dat i požadavky na vysokorychlostní připojení. Tato technologie využívá pokročilé optické modulace a tzv. multiplexování, čímž zajišťuje vyšší výkon při nižší spotřebě energie na jeden přenesený GB dat.

Představte si internet jako obrovskou síť silnic, po kterých jezdí auta plná informací – třeba videa, zprávy, hovory nebo fotky. Aby všechno jezdilo rychle a bez zácpy, potřebujeme široké a rychlé dálnice. A právě technologie DWDM umožnuje vytvářet superrychlé dálnice pro přenos dat,“ vysvětluje Martin Krautwurst, ředitel pro kvalitu sítě společnosti Vodafone Czech Republic.

A kde je praktické využití technologie? Například pro páteřní připojení mezi městy nebo k propojení datových center, která uchovávají a zpracovávají data z celého světa. „Pokud už dnes dokážeme ne 100, ale 400 gigabitů za sekundu, znamená to, že síť Vodafonu je připravená na další dekádu růstu bez kompletní přestavby infrastruktury. Testování probíhalo za plného provozu, což potvrdilo, že naše optická síť nabízí vysoký výkon a spolehlivost i při různých datových zátěžích,“ dodává Martin Krautwurst.

Testovaná trasa byla dlouhá 575 kilometrů, začínala Prahou a přes Hradec Králové i Olomouc končila v Ostravě, přičemž latence mezi oběma koncovými body byla pouze 2,89 milisekundy, což je v přepočtu z Prahy do Ostravy za 0,0000481667 minuty. Linková rychlost kanálu v DWDM multiplexu byla 600 Gb/s, kde pro měření byl vytvořen ethernetový okruh s rychlostí 400 Gb/s.

Vodafone doplňuje, že úspěšný test otevírá cestu pro budoucí využití technologie s rychlostí 400 Gb/s namísto ethernetových okruhů s rychlostí 100 Gb/s, a to v páteřní infrastruktuře Vodafonu i v provozních sítích zákazníků. Není to přitom ani zdaleka jediná ze zajímavých technologií, které Vodafone testuje, zmínit se rozhodně sluší například satelitní připojení pro běžné telefony.

Diskuze ke článku
Vojtulee M.
„Představte si internet jako obrovskou síť silnic, po kterých jezdí auta plná informací – třeba videa, zprávy, hovory nebo fotky. Aby všechno jezdilo rychle a bez zácpy, potřebujeme široké a rychlé dálnice.“

Proboha. Toto je přesně to české myšlení, které nás jednou přivede do hrobu. Dopravní indukce pánovi asi nic neříká.

“Just one more lane bro. Please, just one more lane. I promise that’ll fix it”.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze