Nutnost zcela odložit na několik desítek minut mobilní telefon, tablet či hudební přehrávač před startem, v jeho průběhu a také před přistáním, byla pro řadu lidí omezující. Nebylo možno pracovat ani poslouchat hudbu, číst e-knihy nebo si jinak krátit dlouhou chvíli. Tato pravidla se ale naštěstí v posledních měsících uvolnila díky novým, mírnějším předpisům amerického a evropského regulačního úřadu pro letectví. Už minulý rok tak mohli cestující některých amerických aerolinek, které zareagovaly nejrychleji, po celou dobu letu včetně startu a přistání používat drobnou mobilní elektroniku, tedy telefony, tablety, přehrávače a další.
Jak jsme vás již informovali, stejná volnější pravidla vydala koncem loňského roku také Evropská agentura pro bezpečnost letectví.
„Jedná se o významný krok v rozšiřování svobody využívání osobních elektronických zařízení na palubách letadel bez kompromisů v oblasti bezpečnosti“, uvedl v tiskové zprávě Patrick Ky, výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví. Záleží ale vždy na konkrétní letecké společnosti, zda a jak rychle tuto možnost zavede pro své cestující, nebo využívání přístrojů při vzletu a přistání ponechá zakázané.K prvním evropským aerolinkám, mezi které patří například British Airways, která nově elektroniku povoluje i během startu a přistání, se nyní připojil také český národní letecký přepravce. Na palubách letadel ČSA od 30. 3. 2014 mohou lidé na palubě letadel používat drobnou elektroniku ve flight módu i při startu a přistání. Větší elektronika, jako jsou například přenosné počítače, musí zůstat i nadále při startu a přistání vypnuta. Nadále také platí, že nelze vůbec používat bezdrátové funkce a servisní stolek musí zůstat ve svislé poloze.
Rano jsem letel s CSA a opet pri startu i klesani jsem musel iPad odlozit (tj stewardka trvala na tom, ze displej nesmi byt zapnuty).