Aktualizováno 26. 5. 2025
K výhrůžce amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o uvalení 25% cel na iPhony prodávané na americkém trhu, se vyjádřil také uznávaný analytik Ming-Chi Kuo. Ten v minulosti odhalil nespočet zajímavých informací (nejen) ohledně cupertinské společnosti a chlubí se tím, že má přímé vazby na dodavatelský řetězec. Podle jeho názoru by se z hlediska ziskovosti Applu spíše vyplatilo vypořádat se s 25% cly u iPhonů prodávaných na americkém trhu, než přesouvat výrobu iPhonů do USA. Podle něj není možné zajistit stejnou výrobní efektivitu jako v případě výroby v Číně a Indii. Dodavatelské řetězce vznikaly v průběhu několika desítek let a aktuálně jsou vyladěny takřka k pomyslné dokonalosti s ohledem na optimalizaci nákladů.
In terms of profitability, it's way better for Apple to take the hit of a 25% tariff on iPhones sold in the US market than to move iPhone assembly lines back to US.https://t.co/ycTwPmQyEp pic.twitter.com/VPRRpj0caU
— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) May 23, 2025
Původní informace z 23. 5. 2025
Jak upozornil The Verge, Donald Trump opět po chvíli klidu rozvířil vody technologického světa. Tentokrát si na paškál bere samotný Apple a varuje ho, že pokud nezačne vyrábět iPhony na území Spojených států amerických, bude firma čelit clu ve výši 25 %. A zatímco Apple buduje nové továrny v Indii a diverzifikuje výrobu mimo Čínu, Trump má jasno – iPhone pro Američany má být americký.
Jak můžete vidět výše, Trump výrok sdílel na jeho síti Truth Social, kterou založil po odchodu z Bílého domu poté, co byl zablokován na Twitteru a dalších platformách, kde uvedl: „Dávno jsem Timu Cookovi řekl, že iPhony prodávané v USA musí být vyráběny v USA – ne v Indii, nebo jinde. Jinak zaplatí Apple clo alespoň 25 %. Děkuji za pozornost!“ Doplňme, že na Indii zatím platí cla pouze ve výši 10 %.
Výrok přitom přichází jen krátce poté, co světová média přinesla zprávy o novém investičním záměru Applu a jeho klíčového partnera Foxconnu, že v jižní Indii vybudují za 1,5 miliardy dolarů (cca 33 miliard korun) novou továrnu na výrobu displejů pro iPhony. Víme přitom, že Apple sází na Indii dlouhodobě – nejen kvůli levnější pracovní síle, ale využívá ji také jako pojistku proti napětí mezi Spojenými státy americkými a Čínou, kde donedávna vyráběl většinu zařízení.
Realitou každopádně je, že iPhone „Made in USA“ je spíš politický sen než výrobní plán. Analytici se totiž shodují na tom, že přesun kompletní výroby do Spojených států je prakticky nemožný – ať už kvůli nákladům, infrastruktuře, nebo chybějícím subdodavatelům.
Ačkoli tedy Apple slíbil ve Spojených státech amerických investovat půl bilionu dolarů během čtyř let a Tim Cook dokonce osobně přispěl do Trumpova inauguračního fondu, tlak z Washingtonu na Cupertino se nezmenšuje.
Navíc jsme již v minulosti slyšeli, že Apple už nyní pociťuje finanční tlak. Podle Tima Cooka firmu jen ve druhém čtvrtletí mohou globální cla stát až 900 milionů dolarů (zhruba 2 miliardy korun). A to i přestože se Apple snaží podle jeho vlastních slov dopady mírnit optimalizací dodavatelského řetězce a zásob.
Ale jejich věc. Bez jabka snad přežiju.