Trh EU je specifický nejen svou rozlohou, složením a kulturními rozdíly, ale také relativně přísnými nařízeními zákonodárců ve srovnání například s USA. Důkazem budiž oblast moderních technologií, kde společnosti jako Google, Meta či Apple velmi často dostávají vysoké pokuty. To je mimo jiné pravděpodobně i hlavní důvod, proč Apple otálí s integrací Apple Intelligence do iPhonů v EU, které bychom se měli dočkat až v dubnu příštího roku. Přístup EU k Applu by se však možná mohl částečně změnit s nástupem znovuzvoleného Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. K jeho zvolení mu poblahopřál kromě jeho velkého podporovatele Elona Muska a mnoha dalších důležitých osobností také sám Tim Cook na síti X.
Congratulations President Trump on your victory! We look forward to engaging with you and your administration to help make sure the United States continues to lead with and be fueled by ingenuity, innovation, and creativity.
— Tim Cook (@tim_cook) November 6, 2024
Mnohem zajímavější je však zmínka ze strany Trumpa, který se v minulém měsíci nechal slyšet, že mu Tim Cook zavolal, aby si postěžoval na přísnou regulaci a různá nařízení ze strany EU. Podle Trumpa, který se o tuto informaci podělil v průběhu nahrávání podcastu PBD Podcast s Patrickem Bet-Davidem dostupného na YouTube, mu Tim Cook údajně řekl: „Rád bych s tebou o něčem mluvil. Evropská unie nám právě udělila pokutu 15 miliard dolarů.“ Trump mu později v reakci odpověděl: „Nejdřív musím být zvolen. Ale nedovolím jim, aby zneužívaly naše firmy.“
Z výše uvedeného lze předpokládat, že by se Trump mohl více angažovat v této konkrétní oblasti a pro americké společnosti vyjednat nějaký druh výjimky či jiné „úlevy,“ například výměnou za ústupek ze strany USA ve prospěch EU. Další možností je zavést nějakou formu recipročního opatření, pokud by americké společnosti dostávaly astronomické pokuty od EU, třebaže oprávněně. V souvislosti se zvolením Trumpa do prezidentského úřadu se také diskutovalo o vztazích USA a Číny, podle názorů mnoha odborníků by však měly zůstat stejné, a to navzdory tomu, že Trump v roce 2018 rozpoutal „obchodní válku“ mezi USA a Čínou.