Nadpis recenze věnované nejnovějšímu vlajkovému Samsungu říká, že přináší „malé inovace na povrchu, velké uvnitř“. S tím se lze naprosto ztotožnit. A některé z těchto inovací jsou ukryty tak hluboko v menu, že se k nim dostanete až po delší době. A přitom řeší problém, který u smartphonů pociťujeme snad všichni: slabou výdrž na nabití.
Je s podivem, že se při oficiální prezentaci Samsung na tuto oblast nijak nezaměřuje. Jeho představení (stejně tak jako často u Applu) ukazuje jakousi nepravděpodobnou situaci, kdy někdo s telefonem natáčí ve sklepení artový film. Jako by už dnes lidé nechodili do přírody nebo do hospody, ale hned po práci spěchali do sklepa, kde by natáčeli videa – a samozřejmě podle manifestu Dogma 95 by se tak dělo jen za přirozeného osvětlení.
Samsung do detailu vysvětluje zpracování obrazu a různé funkce fotoaparátu, zatímco u nastavení baterie zde máte nejrůznější volby, o jejichž významu se musíte domýšlet nebo pátrat na internetu. Konkrétně u Galaxy S23 najdete:
- Adaptivní baterie
- Úsporný režim
- Limity využití na pozadí
- Adaptivní úsporný režim
- Omezení aplikací a Domovské obrazovky
- Profil výkonu
První zmiňované je jakési „voodoo“ neboli AI, jak se moderně říká, kdy se telefon naučí váš způsob užívání a přizpůsobí se mu, což zní zajímavě, ale s neměřitelným efektem. Následující body jsou pak klasickou snahou o šetření tak, že z chytrého telefonu uděláte hloupý. Alespoň máte aspoň nějakou kontrolu nad tím, jak to probíhá. Ale to, co mě nejvíce nadchlo, to je poslední bod, konkrétně Lehký profil výkonu.
Yeah I know higher frequency and higher benchmark scores make you feel great.
— Golden Reviewer (@Golden_Reviewer) February 9, 2023
But in reality it's a mere gimmick.
Light perfromance mode is the best feature recently added to OneUI.
Give up 10% speed, get -40% power consumption and +50% efficiency, why not?#GalaxyS23Ultra pic.twitter.com/nYep1oQDK7
Ten zajistí to, že telefon trochu ořízne brutální výkon nejnovějšího čipsetu výměnou za lepší provozní vlastnosti, jako je spotřeba energie. Uživatel Golden Reviewer si dal tu práci a změřil konkrétní čísla. Když se vzdáte 10 % rychlosti, což nemáte šanci u tak rychlého telefonu ani poznat, ušetříte až 40 % energie, což naopak poznat je.
A skutečně, i když záleží na tom, co s telefonem děláte, hlavně s vypnutým displejem je znatelná úspora energie, která je i v základním stavu příjemně nízká. Po zhruba dekádě s Androidem tak mám konečně pocit, že nemusím mít strach, že mi během dne dojde baterie a obsesivně se zásobovat powerbankami. A to u telefonu, který vypadá normálně, ne jako by na zádech měl přilepenou baterii navíc. Takový pocit jsem měl naposledy v době, kdy jsem ještě používal telefony se Symbianem.
Samsung Galaxy S23 256+8 GB
Rozměry | 146,3 × 70,9 × 7,6 mm, 168 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 50 Mpx, video: 7 680 × 4 320 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 1×3,2 GHz + 4×2,8 GHz + 3×2 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, ne |
Akumulátor | 3 900 mAh |
"Rychlost zpracování " 》" Optimalizováno"
(Nejvyšší možnost pro většinu situací. Vyvažuje rychlost s efektivním využitím baterie a chlazení.)
Mám to zapnuté, ale výsledek neodhadnu.
Ale jinak můžu potvrdit, že i na standardu má ten telefon top výdrž. Ještě sem se za den nedostal pod 50%. I se 4-5h SoT. Zkoušel sem víc dnů a druhý den večer sem měl ještě 25% a přes 6h SoT s AlwaysOn samozřejmě. Takže i v nečinnosti minimální odběr. A to mám od 7-21h AlwaysOn na 75%. Takže v mém případě si to ani zapínat asi nebudu.