Apple iPhone 11 Pro
recenze

Apple iPhone 11 Pro

Stále svůj, znovu nejvýkonnější
18

Rok se s rokem sešel a Apple nás, jako již tradičně, obšťastnil mobilními novinkami. Dnes testovaný iPhone 11 Pro je přímým nástupcem dva roky starého iPhonu X a rok starého Xs, od kterých přebírá nejenom jejich původní cenu, ale také vizuál přední strany. Kde jsou ale inovace? Apple tentokrát zapracoval primárně na fotoaparátech, což reflektuje i jejich výrazný modul na zadní straně. Jestli se Applu opět povedlo trefit do černého prozradí naše recenze.

Displej: panečku, ten září!

I když je displej iPhonu 11 Pro na první pohled stejný jako u iPhonu Xs, není tomu tak. Apple opět vylepšoval a ač se jedná o OLED HDR panel se stejnou úhlopříčkou 5,8 palce a rozlišením 2 436 × 1 125 pixelů, zlepšil se kontrastní poměr (2 000 000 : 1 vs 1 000 000 : 1) a výrazně lepší je také svítivost, z 625 nitů u iPhonů Xs a X povyskočila na aktuálních 800 nitů, při sledování HDR obsahu (HDR fotky a HDR10 videa) dokonce na 1 200 nitů. To zaručuje, že i na přímém poledním slunci je displej skvěle čitelný. A právě čitelnost jsme museli v případě iPhonů Xs a X kritizovat, protože konkurence na tom již tehdy byla daleko lépe. Aby Apple na novinky náležitě upozornil, změnil také označení displeje. Nově mu kvůli jeho říká Super Retina XDR (eXtreme Dynamic Range) a ano, podle nás jej už komplikovaněji označit ani nešlo.

Apple iPhone 11 Pro

Displej dále disponuje technologií True Tone, která upravuje barvy na základě okolních podmínek, aby tak šetřila vaše oči. Je tu bohužel jedna věc, se kterou se majitelé nejnovějších iPhonů musí rozloučit. Jde o funkci 3D Touch, která byla kompletně nahrazena hmatovou odezvou (Haptic Touch). Displej tak již nevnímá tlak na jeho povrchu, vše je založené na délce přítlaku, přičemž iPhone dle toho pozná, zda a jakou máte v plánu akci. V přímém srovnání je 3D Touch pochopitelně rychlejší a také pocitově přesnější než Haptic Touch, Apple se však posledními aktualizacemi snaží zážitek co nejvíce zpříjemnit a 3D Touch připodobnit.

Hmatová odezva ale prostě neumí nahradit vše. Pokud jste například byli zvyklí pomocí 3D Touch ovládat kurzor v textovém editoru tak, že jste přidrželi prst kdekoli na klávesnici, nově musíte vždy stisknout konkrétně jen „mezerník“, který vyvolá režim touchpadu. Následně se již můžete po virtuálním touchpadu pohybovat dle libosti, v tomto ohledu hmatová odezva žádné limity nemá. Hráče by mohla zklamat nízká obnovovací frekvence 60 Hz, tady to konkurence umí lépe.

Apple iPhone 11 Pro
3D Touch byl definitivně nahrazen hmatovou zpětnou vazbou.

Displej jako takový je však stále perfektní a díky vyšší svítivosti i mnohem lépe použitelný při každodenní práci na cestách. Jedinou překážkou je tak stále výřez, který se bohužel mezigeneračně nijak nezmenšil. Je pravděpodobné, že příští rok se již Apple k nějakému kroku odhodlá, dokonce i na stránkách Applu je výřez maskován, jak jen to jde.

Líbilo se nám
 • nárůst svítivosti
 • dostatečné rozlišení
 • špičkové barevné podání
Nelíbilo se nám
 • odstranění funkce 3D Touch

Zvuk: stereo a s Dolby Atmos

Dva reproduktory u iPhonu 11 Pro nejsou žádnou novinkou, hlavní se nachází na spodní hraně pod mřížkou, druhý je ve sluchátku. Apple se v rámci prezentace nejvíce chlubil prostorovým audiem a certifikací Dolby Atmos a musíme přiznat, že společnost skutečně na kvalitě zvuku zapracovala. I když se nejedná o nejhlasitější smartphone, zvuk je velmi čistý a i při vysoké hlasitosti velmi stálý, bohatý. Apple znovu zapracoval na sekundárním, tedy vrchním reproduktoru. Ten sám o sobě již nehraje vůbec špatně, chybí mu samozřejmě výraznější basy, které dodává jeho spodní kolega. Jde však o dobrého parťáka, který celkový dojem rozhodně nekazí.

Apple iPhone 11 Pro

Pokud hudbu plánujete poslouchat skrze přiložená sluchátka EarPods, vězte, že jejich výstup je jen lehce nadprůměrný, avšak mezi konkurencí jsou to stále „ta lepší“ sluchátka. O trochu lépe jsou na tom AirPods, nově navíc můžete připojit i dvoje AirPods k jednomu iPhonu a užívat si jedné hudební linky v páru. Pokud to však s poslechem myslíte opravdu vážně, investujete zřejmě do kvalitnějších sluchátek, případně už nějaká máte. Zde je třeba myslet na to, že pokud mají 3,5mm jack, musíte použít adaptér, který navíc v balení chybí, stejně jako vloni.

Líbilo se nám
 • certifikace Dolby Atmos
 • stereo reproduktory
 • vyváženost a plnost zvuku
 • poměrně hlasitý přednes
Nelíbilo se nám
 • chybí 3,5mm jack

Výkon: opět ten nejrychlejší

Netřeba chodit okolo horké kaše, iPhone 11 Pro je opět tím nejvýkonnějším iPhonem, za což vděčí procesoru Apple A13 Bionic. To, že má novinka při běžných činnostech výkonu na rozdávání, je holý fakt, Apple však vysoký výkon zkrátka potřebuje, například už kvůli skvěle fungujícímu propojení fotoaparátů, o tom však až později. Apple vylepšil také Neural Engine se strojovým učením, který je zde v nové generaci. Pokud chcete parametry, i nový iPhone 11 Pro má 4GB RAM, k povýšení na 6 GB tedy nedošlo. V praxi však jde vidět, že Apple mezigeneračně opět zapracoval na práci s pamětí a v přímém srovnání se tak dočkáte toho, že iPhone zavírá aplikace na pozadí spíše jen zřídka a po delší době. To že iPhone kraluje i v AnTuTu není velkým překvapením.

Výsledky benchmark testů

Základní paměťová varianta přináší 64 GB prostoru, připlatit si můžete za 256, respektive 512GB. Slot pro paměťové karty pochopitelně chybí, paměť si můžete rozšířit skrze on-line úložiště iCloud, avšak samozřejmě za další peníze. Samotný systém s předinstalovanými aplikacemi ukousne v základní paměťové variantě asi 10,5 GB.

Líbilo se nám
 • výkonný procesor A13 Bionic
 • třetí generace Neural Engine
Nelíbilo se nám
 • základem je malá 64GB paměťová varianta
 • RAM by mohla být i vyšší

Výdrž: tak takhle ano

Stýskali jsme si po absenci 3D Touch, ale odstranění vrstvy v displeji a nasazení úspornějšího a menšího procesoru umožnila Applu něco, po čem zřejmě přestanete po 3D Touch tesknit. Pochopitelně mluvíme o baterii, iPhone 11 Pro si mezigeneračně oproti iPhonu Xs polepšil na 3 046 mAh. Kromě toho nové iPhony 11 Pro (Max) podporují rychlé 18W nabíjení, které by mělo zaručit dobití 50 % za zhruba půl hodinu. K dispozici je samozřejmě i bezdrátové nabíjení, zde je však rychlost omezena na 7,5 W a u některých podložek dokonce na 5 W. Zvěsti ohledně přítomnosti reverzního nabíjení, například pro doplnění energie AirPods, se nakonec nepotvrdily, i když rozborky iPhonů prozradily, že potřebný hardware by se uvnitř nacházet měl. Apple však tyto informace dementoval s tím, že se jedná o hardware pro řízení výkonu baterie.

Kapacita baterie
Apple iPhone Xs 2 658 mAh
Apple iPhone Xs Max 3 174 mAh
Apple iPhone 11 Pro 3 046 mAh
Apple iPhone 11 Pro Max 3 969 mAh

Přibalená nabíječka doplňuje energii opravdu rychle a u iPhonu 11 Pro se za 30 minut běžně dostanete na zhruba 56 % kapacity, nabití do 100 % však zabere cca 105 minut. Po prvních přibližně 60 % se nabíjení tedy výrazněji zpomalí, ovšem stále je výrazně rychlejší než u předchozí generace. Pro srovnání, pokud byste chtěli dobít 50 % kapacity baterie bezdrátovou nabíječkou, počkáte si asi 1 hodinu a 30 minut, kompletní dobití pak zabere i více než 4 hodiny. Bezdrátové nabíjení tak má smysl buď přes noc, nebo jako doplněk v kanceláři.

iPhone 11 Pro se za 30 minut dostane zhruba na 56 % kapacity.

To hlavní je ovšem výdrž samotná. I přesto, že jsme iPhonu dávali v průběhu testování opravdu do těla, standardem byl den a půl, v některých případech i dva dny v kuse, pokud jsme omezili práci se 4K videem a hraní náročnějších her. To je výsledek, který byl donedávna výsadou jen řad Plus/Max, Apple si tedy zaslouží velkou pochvalu, stejně jako za zrychlení nabíjení.

Líbilo se nám
 • velmi slušná výdrž
 • rychlé 18W nabíjení
 • bezdrátové nabíjení
Nelíbilo se nám
 • absence reverzního nabíjení
 • bezdrátové doplnění energie je stále pomalé
Diskuze ke článku
Pepe
Chlapi.. Asi nemám odvahu číst dál, než ten úvod, kde dáváte jako plus rychlejší adaptér. U telefonu za 20+ tisíc je ostuda, že tam není minimálně 18W!!! Nebo už vás Apple zlomil a prostě porovnáváte jen v rámci Applu?? Dřív to bylo na exkrement, teď už je to lepší exkrement, tak chválíme? Omg...
Pepe
Překlep, mělo být 28W.
Jirka
Všude na webu( už i na novinkách) už jsou články o zastavení možnosti doinstalace google služeb na Huawei mate 30 pro, a na serveru mobilenet.cz., zaměřeném na smartphony ani ťuk. Číňan asi dobře cáluje za inkognito....
Ing. Anton
The future is here...now.
- desktop class CPU performance
- graphics chip on the level with xbox one or PS4
- excelent video recording
- photography on par with entry level but still profi camera
- iOS 13 is snappy and well designed

Dont wait for futere...just live it.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze