Podrobné první dojmy ze Samsungu Galaxy S8: plná nálož v kompaktním balení

31
Podrobné první dojmy ze Samsungu Galaxy S8: plná nálož v kompaktním balení
  • V redakci testujeme špičkový Samsung Galaxy S8
  • Obrovský displej se vešel do smartphonu s rozumnými rozměry
  • Funkční výbava nabízí téměř vše, někde ale vyvstávají otázky

V redakci testujeme špičkový Samsung Galaxy S8, který jsme poprvé spatřili ještě před oficiální premiérou v Londýně. Nyní vám už ale přinášíme podrobné první dojmy. Hned na úvod můžeme prozradit, že Samsung nepochybně nastavil laťku velmi vysoko a funkční výbava uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Jak už to tak ale bývá, nic není tak dokonalé, jak to na první pohled může vypadat a i na nedostatky se v dnešním přehledu zaměříme podrobněji.

Samsung Galaxy S8 – videopohled

Design a konstrukce: nová éra je tu

Co vás upoutá na novém telefonu jako první? Samozřejmě, že design a použité materiály. Zde se Samsung oprostil od tradicionalismu a dal novince nový kabátek při zachování jen základní designové linky.

Samsung Galaxy S8

Přední plochu vyplňuje z 83,6 % displej. Samsung zachoval jen tenké (a symetricky řešené) rámečky pod a nad displejem, kam vměstnal to nejdůležitější. Ve vrchní části nalezneme jen senzory (duální senzor jasu, senzor přiblížení, sekundární kamera a infračervené světlo) a tenký průchod reproduktoru. K množství senzorů v naddisplejové části se váže i další novinka – Galaxy S8 již nekoupíte se světlým předkem, přední část je totiž vždy tmavá. Samsung se tím snaží kamuflovat nevzhledná „okénka“, i když i v pozdějších fázích testování prototypů měl varianty, které bílou/světlou přední stranu měly. Pod displejem se tentokrát nenachází vůbec nic, ani kapacitní/hardwarové tlačítka či logo společnosti.

Samsung upustil od standardního rozložení ovládacích prvků po dlouhých 7 letech, tedy poprvé od představení první generace Galaxy S v roce 2010. Naopak kde tlačítka přibyla, je levý bok. Zde kromě tlačítka pro regulaci hlasitosti nalezneme i klávesu pro hlasového asistenta Bixby.

Pokud se zaměříme na detaily a další odlišnosti, pozorné oko si všimne, že hliníkový rámeček je lesklý a tónově odpovídá barvě zadního krytu. Samsung s tónováním bočnic experimentoval již v modelové řadě Galaxy S7, zde se však nový odstín týká všech barevných variant. Co z toho plyne? Pokud si budete chtít změnit barvu zadního krytu, můžete. Kovový rámeček však již nebude odpovídat barevnosti zadní části. Lesklé provedení hodnotíme spíše negativně. I když na sebe novinka okamžitě upoutá náležitou pozornost, pocitově lesklé provedení působí spíše plastovým (chromovým) dojmem, což je možná trochu škoda. Původní řešení se nám líbilo více. Galaxy S8 se bude prodávat v černé, modré (jen u vybraných prodejců), šedo-fialové a stříbrné.

Samsung nehrál na notu extrémní tenkosti, Galaxy S8 v pase měří 8 milimetrů. Proč jej Samsung trochu neztenčil? Primární důvody jsou dva – obava před utlačováním baterie a integrovaná cívka pro bezdrátové nabíjení. Obavy ale nejsou na místě – do rukou padne Galaxy S8 velmi dobře a také se nemusíte obávat ohnutí.

A kam se přestěhovala čtečka otisků prstů? I když Samsung koketoval s umístěním pod sklo displeje, technologické problémy nakonec tento způsob umístění zavrhly. Čtečka se přestěhovala na zadní stranu – na místo, kde se původně nacházel senzor tepové frekvence. Ten však nezmizel, jen je po levém boku čočky fotoaparátu. Samotné umístění čtečky je ale velmi nešťastné, i když chápeme, že Samsung neměl příliš na výběr. Prst na čtečku nesklouzne zcela intuitivně a ohraničení je téměř neznatelné, zpočátku budete často sahat po skle čočky fotoaparátu, který je rovněž orámován jen nepatrně. Skvělá zpráva je to pro majitele Galaxy S6, kde čočka vystupovala opravdu markantně, na druhou stranu to bylo tím, že Galaxy S6 je o poznání tenčí.

Výhodou čtečky je snad jen to, že je (po vzoru čínských konkurentů) v neustálé pohotovosti, prst tedy stačí jen přiložit a displej se automaticky odemkne. Bohužel ale Samsung nezapracoval na rychlosti, odemknutí je tedy otázkou zhruba dvou vteřin. Zde je konkurence mnohem dále, a to ve všech aspektech řešení.

Vrátíme se ještě k senzoru tepové frekvence. Ten je nově zcela bez ohraničení a jeho nahmatání poslepu je jednoduše nemožné. Před každým měřením je tedy nutné zkontrolovat umístění ukazováčku. Navíc úspěšnost měření je velmi špatná. Buď na senzor tlačíte moc, nebo naopak málo. Často je problémem i umístění, protože senzor je nutné mít uprostřed bříška prstu. Nad senzorem je však ještě přisvětlovací LED dioda, která orientaci středu senzoru ještě znesnadňuje. Celkově vzato, ze zajímavého pomocníka se stal spíše smutný pozůstatek zářivé minulosti.

Samsung Galaxy S8

Velkou pochvalu si Samsung zaslouží za to, že zachoval odolnost vůči vodě a prachu dle certifikaci IP68. Pád do vany tedy novince neublíží, stejně tak ani pohození telefonu na pláži. Ideálně však pískové, odolnost vůči nárazům Samsung negarantuje.

Domovské tlačítko? Nezmizelo, schovalo se

Záměrně jsme přeskočili domovské tlačítko. I když se schovalo na displej, tedy do samotného prostředí, částečně je i pod ním, aby se zachovala zpětná odezva. Displej Galaxy S8 je totiž v místě domovského tlačítka citlivý na tlak, podobně jako jsou iPhony citlivé po celé ploše. Proč Samsung sáhl k takovému řešení? Vysvětlení je jednoduché. I když zrovna přehráváte videoklip a virtuální tlačítka se schovají, není nutné je opětovně zobrazit, stačí silněji stisknout spodní část displeje a telefon zareaguje stejně, jako kdybyste jej ovládali pomocí standardního hardwarového tlačítka. Intenzitu přítlaku jde nastavit, podobně jako u iPhonů, v několika stupních.

Samsung Galaxy S8

A jak to celé funguje? Bez přímého srovnání s iPhony dobře a spolehlivě. V případě přímého srovnání však lehce narazíte, stisk doprovází „lepivý“ pocit a vibrace nejsou natolik přesvědčivé. Při většině stisků máte pocit, jako kdyby se displej na okamžik přilepil na vibrační motorek a následně se zase odlepil. Vysvětlit to jde jen stěží, před nákupem to však doporučujeme vyzkoušet. Abychom však nekončili negativně, Samsung chválíme, že se nespoléhal jen na virtuální tlačítka, která nemusí vyhovovat každému. Benefit je i to, že uživatel může změnit rozložení virtuálních kláves, respektive prohodit šipku zpět s kontextovou klávesou.

Displej: fantastický, dle očekávání

Zřejmě největší chválu Samsung sklízí díky zakřivenému displeji. Ten je nově ještě zaoblený, a to výrazněji než v případě Mi MIX od Xiaomi, a opravdu rozměrný, kdy nabízí úhlopříčku 5,8 palců. Displej je v poměru 18,5:9, což značí, že je tenčí na šířku, ale zato o poznání vyšší. Díky tomu se panel mohl vejít do kompaktního těla a tento poměr stran. Displej lze navíc snadno rozdělit na dvě čtvercové části pro opravdu pohodlný multitasking.

Samsung Galaxy S8

Na 5,8palcové úhlopříčce se vyjímá WQHD+ rozlišení (2 960 × 1 440 px) s jemností 570 pixelů na palec. V základu však Samsung nastavil obsah v rozlišení 2 220 × 1 080 pixelů. Skvělý je rovněž maximální jas obrazovky, jenž dosahuje 1 020 nitů. Pro srovnání, iPhone 7 Plus nabízí jen 625 nitů. Displej je tak skvěle čitelný i na přímém ostrém letním slunci, naopak minimální hodnota je ideální pro pohodlné čtení i za naprosté tmy. Samsung zachoval technologii Super AMOLED včetně možnosti přizpůsobení sytosti barev a navíc s možností aktivace filtru modrého světla pro pohodlnou práci i večer. Zachována zůstala i technologie Always On, která neustále zobrazuje čas a zmeškané události, i na pohaslé obrazovce.

Vzhledem k tomu, že obě varianty Galaxy S8 nabízejí zakřivený displej, nechybí ani funkce „Okraj obrazovky“ kam lze umisťovat rychlé zástupce, widgety a další. Displej samotný je krytý odolným sklem Gorilla Glass 5. To je odolné vůči prasknutí více než původní generace. I tak jsme však za dobu testování jeden škrábanec displeji uštědřili. Ochranné sklo proto jednoznačně doporučujeme.

Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Opravte si část o skeneru očí, skenuje duhovku, nikoli sítnici.
dunco
Tlacitko preprogramovat nejde,Samsung to novou aktualizaci zablokoval.
DeX.DC
Na to jak je to super mobil a evolucni revoluce, tak minusu je tam pozehnane. Klady jsou vycet krom skenru oci toho co ma S7. S8/S8+ a G6 to trochu s tim pomerem 18:9 prehnaly. Jako k cemu met super ultra nej displej, kdyz mam fotky 4:3 a video mam oriznute kdyz je v pomeru 16:9 + k tomu ten nesmysl v podani zakriveneho displeje, aplikace a hry se daji roztahnout na celou obrazovku, ale funkcni klavesy mohou byt orezany. Uzitecna vec ten pomer stran. Pro levaka je ctecka otisku nepouzitelna, tlacitka se nedaji preprogramovat jeliko Bixby ma podporu jen castecne v USA a jinde ji met bude tak nikdy, jazyk Bixby jen jeden a to ještě ne pro všechny. Pokud ten mobil lezi jen tak na stojanku v prodejne, tak je krasny, ale jak se s nim ma něco delat tak ta nudle u S8 a nebo ta 6,2“ uhlopricka u S8+ je mimo dle me. Velka uhlopricka ANO ale nechat 5,1“ a telo udelat treba 4,7“. Pocesor taky nenadchnul jelikoz iPhone 7 je dle všech testu vykonejsi a i testy na youtu*e ukazuju ze iPhone vede ve speed testech. Jedine co se me libi je DEX, u nej je skoda, ze nema podporu S7. Prijde me, ze S8/S8+ je neco jako S6 a tim myslim to, ze Samsung zkousi co lide vydrzi a S9 zase bude super jako S7
Jakub
Jak jsou dnes na tom telefony s ovládáním v rukavicích? A kdy budete mít k testu LG G6 a nějaké srovnání s S8...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze