Obrovský problém pro Qualcomm? ARM mu vypověděl licenci

Obrovský problém pro Qualcomm? ARM mu vypověděl licenci
Fotografie: Qualcomm
  • Pro Qualcomm a jeho partnery by to v krajním případě znamenalo stopku v prodávání zařízení s procesory využívajícími jádra ARM
  • Je však pravděpodobné, že se firmy dohodnou na mimosoudním vyrovnání

Světová média v čele s agenturou Bloomberg dnes informovala o tom, že britská firma ARM Holdings vypověděla licenční smlouvu o architektuře, která umožňuje Qualcommu používat duševní vlastnictví Britů k návrhu čipů.


Jak dodává agentura Reuters, akcie obou firem na to zareagovaly zatím mírným poklesem. ARM každopádně dal Qualcommu povinnou 60denní výpověď licenční smlouvy. Výpověď smlouvy se přitom váže ke staršímu sporu z roku 2022, kdy se ARMu nelíbilo, že si Qualcomm po převzetí společnosti Nuvia, jež mimochodem vyvinula jádra Oryon, která využívá například nejnovější Snapdragon 8 Elite, nevyjednal novou licenci, jež by byla samozřejmě pro ARM výhodnější.

Ze strany společnosti ARM jde o další podobný krok – další nepodložené výhrůžky, jejichž cílem je zastrašit dlouholetého partnera, zasahovat do našich špičkových procesorů a zvyšovat licenční poplatky bez ohledu na široká práva vyplývající z naší licence na architekturu,“ uvedl ke kauze mluvčí společnosti Qualcomm. „Vzhledem k tomu, že se blížící prosincové soudní řízení, je zoufalý trik společnosti ARM zřejmě pokusem o narušení soudního procesu a její požadavek na ukončení smlouvy je zcela neopodstatněný. Jsme přesvědčeni, že práva společnosti Qualcomm vyplývající z její dohody se společností ARM budou potvrzena. Protisoutěžní jednání společnosti ARM nebude tolerováno,“ dodal, zatímco ARM se prozatím odmítl vyjádřit.

Mluvčí Qualcommu přitom odkazuje na chystaný spor, jenž má již brzy začít u federálního soudu v americkém Delaware. Kdyby v něm přitom ARM dosáhl vítězství, mohlo by to v krajním případě donutit Qualcomm a jeho zhruba 20 partnerů, včetně Microsoftu, k zastavení dodávek zařízení, jež využívají procesory Qualcomm na architektuře ARM, kterých budou ročně stovky milionů. Jak však dodávají experti, s největší pravděpodobností se obě firmy dohodnou ještě před zahájením sporu mimosoudně.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze