Milované Mapy Google slaví 20 let. Podívejte se, jak se vyvíjely v čase

1
Milované Mapy Google slaví 20 let. Podívejte se, jak se vyvíjely v čase
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Uživatelé počítačů se mohli poprvé setkat s Google Mapami 8. února 2005
  • Cílem map bylo pomoci uživatelům „dostat se z bodu A do bodu B“
  • V roce 2007 se zrodilo Street View, které dnes pokrývají více než 20 milionů kilometrů
  • Aktuálně vstoupily Mapy Google do éry Gemini

Před 20 lety, když se svět přesunul od papírových map k digitálním, změnily Mapy Google už navždy způsob, jakým přemýšlíme o cestování. Dnes se na ně každý měsíc spoléhají více než 2 miliardy uživatelů po celém světě. Pouze v loňském roce urazili lidé s navigací Map Google celkem 1 bilion kilometrů. Mapy Google jsou dnes něčím mnohem komplexnějším než jen mapou – jsou živou komunitou, která neustále sdílí a aktualizuje informace o světě kolem. Každý den přibývá přes 100 milionů aktualizací, tudíž jsou informace stále aktuální.

5 funkcí, o kterých možná nevíte

  1. Cestování časem se Street View: Vraťte se v čase s pomocí Street View – otevřete Mapy Google a zapněte Street View. Vyhledejte například svou adresu, klepněte na „Zobrazit více termínů“. Když si projdete snímky, uvidíte, jak se vaše okolí měnilo v průběhu času.
  2. Vyhněte se davům a frontám: Chcete vědět, jak rušno bude v obchodním centru nebo lékárně ještě předtím, než tam vyrazíte? Vyhledejte dané místo a posuňte se dolů k sekci „Oblíbené časy“. Uvidíte graf s typickou frekvencí návštěvnosti a dokonce i informaci o tom, jak rušno je tam právě teď.
  3. Vyhněte se přeplněným tramvajím, autobusům a vlakům: Nechcete se v dopravní špičce mačkat jako sardinky? Stačí si vyhledat trasu veřejnou dopravou a u vybraných spojů okamžitě uvidíte, jak moc bude váš vlak či autobus pravděpodobně plný. Data se zobrazují na základě předchozích jízd.
  4. Šetřete peníze, palivo a životní prostředí: Funkce „Úsporná trasa“ v Mapách využívá umělou inteligenci k zobrazení trasy, která je nejúspornější z hlediska spotřeby paliva nebo energie, pokud se nejedná o nejrychlejší trasu. Stačí se přepnout do režimu navigace pro osobní auto a vybrat si trasu se zeleným listem.
  5. Zkontrolujte kvalitu ovzduší ve vaší oblasti: Chcete snadno zkontrolovat index kvality ovzduší ve vaší lokalitě? Klepněte na ikonu vrstev, vyberte „Kvalita ovzduší“ a zobrazí se vám barevně odlišená mapa s úrovněmi AQI.

Příběh Map Google

2005: Začátek cesty


Uživatelé počítačů se mohli poprvé setkat s Google Mapami 8. února 2005. Cílem map bylo pomoci lidem „dostat se z bodu A do bodu B“. Zajímavost: jedním z prvních rozhodnutí vývojářského týmu bylo, kam umístit tlačítko „Tisk“.

2005: První krůčky k veřejné dopravě


První vlaštovka veřejné dopravy. V rámci tzv. 20% projektu spustila skupina inženýrů v Portlandu ve státě Oregon aplikaci Google Transit Trip Planner, která se později stala základem pro dnešní informace o veřejné dopravě v Google Mapách. Dnes spolupracujeme s více než 10 000 dopravními podniky a agenturami po celém světě.

2007: Aktuální dopravní informace


Spustili jsme informace o provozu ve více než 30 městech USA. Díky barevnému rozlišení – zelené, žluté a červené – mohli uživatelé v USA okamžitě zjistit hustotu provozu na své trase. Když se dnes podíváte na hustotu provozu na Mapách Google, uvidíte v reálném čase fungovat miliony algoritmicky poháněných predikcí.

2007: Zrod Street View


Larry Page přišel s nápadem projet ulice a zaznamenat jejich podobu – a tak se zrodilo Street View, které se stalo neodmyslitelnou součástí toho, jak mapujeme svět. Od té doby jsme nasbírali miliardy snímků a kamery jsme připevnili nejen na auta, ale i na sněžné skútry nebo velbloudy. Dnes máme pokrytí Street View o délce více než 20 milionů kilometrů – což odpovídá 500 cestám kolem světa.

2007: Mapy Google v mobilech


Mapy Google pro mobilní zařízení se objevily na telefonech Blackberry, Palm a Windows. O dva roky později, v roce 2009, jsme přidali navigaci s hlasovými pokyny, díky které se lidé mohli spolehnout, že se dostanou tam, kam potřebují – jen s mobilem v kapse.

2009: Začínáme tvořit vlastní mapy


Tento rok znamenal zásadní zlom – začali jsme vytvářet mapy od základu. Využili jsme data od místních úřadů, snímky ze Street View i satelitní fotografie. Spustili jsme také tlačítko „Nahlásit problém“, které uživatelům poprvé umožnilo navrhovat na Mapách změny.

2012: Mapa světa, i tam, kde nejsou silnice


Díky Trekkeru – batohu s 360° kamerou – jsme mohli zamířit i tam, kam se auta nedostanou. První expedice? Grand Canyon. Od té doby Trekker zachytil místa od hlubin amazonského pralesa až po vrchol Eiffelovy věže, takže si je můžete prohlédnout virtuálně.

2014: Podrobnější informace o místech


Začali jsme zobrazovat otevírací doby, hodnocení podniků a cenové rozpětí restaurací, barů či hotelů. Dnes tyto informace pokrývají více než 250 milionů míst po celém světě.

2015: Komunita Local Guides


Vznikla celosvětová komunita Local Guides – jde o dobrovolníky, kteří sdílejí recenze, fotky a důležité informace, třeba o přístupnosti míst. Díky nim jsou Mapy Google neustále aktuální a plné užitečných tipů.

2019: Navigace s rozšířenou realitou


Představili jsme Live View (dnes známý jako Lens v Mapách), přelomovou funkci využívající AI a rozšířenou realitu k navigaci při chůzi. Už žádné bloudění po výstupu z metra – stačí sledovat šipky. Dnes je funkce dostupná ve více než 100 zemích.

2023: Immersive View mění způsob, jak objevujeme svět


Díky Immersive View se Mapy Google posunuly do budoucnosti – umožňují prohlížet památky, parky nebo stadiony v realistickém 3D zobrazení.

2024: Éra Gemini v Google Mapách


Po téměř 20 letech vývoje vstoupily Mapy Google do éry Gemini. Díky umělé inteligenci a pokročilým schopnostem analýzy a shrnutí informací vám Mapy s Gemini pomohou najít inspiraci pro vaše cesty a aktivity. Stačí se zeptat.