Zatímco O2 svoji LTE síť koncipuje zatím jako datovou s nutností používat datové LTE modemy a telefony v ní bude možno používat až někdy později, v případě T-Mobile se ale už v létě můžeme těšit na komerční start LTE včetně podpory funkce CS FallBack (o tom, jak technologie funguje, níže v článku). To znamená, že se do LTE sítě přihlásíte se svou běžnou SIM kartou ve svém telefonu a budete si moci rychlosti až 75 Mb/s užívat i na svém telefonu.
Na začátek Praha a Mladá Boleslav
Na komerční start LTE od T-Mobile se můžeme těšit v létě. Kdy přesně, ale zatím operátor sdělit nechce. Pokryta bude Mladá Boleslav, kde v pilotním datovém provozu funguje LTE síť už nyní (a my jsme ji podrobně vyzkoušeli) a také část Prahy kolem oblasti Chodova a Roztyl, kde má T-Mobile své sídlo. Další oblasti by zejména v Praze měly do konce roku dále přibývat. Maximální rychlost bude činit 75 Mb/s. My jsme rychlost vyzkoušeli uvnitř budovy T-Mobile v pražských Roztylech na telefonu Sony Xperia Z, který údajně funguje na síti nejlépe a nejspolehlivěji a dosáhli jsme rychlosti připojení 53 Mb/s na downloadu, necelých 21 Mb/s na uploadu a pingu 32 ms, a to není vůbec špatné. Už dříve jsme zkoušeli pokusnou LTE síť T-Mobile na pražském Kamýku, kterou stavěl Samsung, jehož řešení ale není tak pokročilé, jako u konkurenčního Huawei, kterého si nakonec T-Mobile vybral za dodavatele své LTE sítě.
LTE v mobilu: na jakých telefonech posviští?
V úvodu vás určitě zaujala informace, že na rozdíl od O2 bude možno používat LTE síť T-Mobile i s podporovanými LTE telefony. Ne každý telefon s LTE bude ale nutně v síti fungovat. Musí mít správný software a možnost aktivovanou. I když tedy určitý telefon LTE má, nemusí v síti T-Mobile fungovat, pokud jste jej například koupili na volném trhu či u jiného operátora.
Momentálně funguje LTE v následujících telefonech. Další ale do léta možná přibudou.
- Sony Xperia Z
- Nokia Lumia 820
- Apple iPhone 5 (omezení pouze na frekvenci 1800 MHz, v budoucnosti nemusí fungovat všude)
- HTC One SV
- HTC One
- Samsung Galaxy S4
- BlackBerry Q10
Není volání jako volání
Síť LTE bude sice možno používat i s telefony, v síti LTE jako takové ale hovory nepoběží. To je totiž funkce, která ve světě funguje teprve v pilotním testovacím provozu, a to například v Jižní Koreji s několika speciálními telefony. Stávající komerčně dostupné telefony (včetně těch výše uvedených) hovory v síti LTE (Voice over LTE - takzvané VoLTE) nepodporují. Jak se tedy telefonuje? Jednoduše. Při příchozím i odchozím hovoru se telefon od sítě LTE odhlásí a přihlásí se k 2G nebo 3G síti, kde proběhne hovor. Po jeho ukončení se telefon opět přihlásí k LTE. Funkce se jmenuje CS FallBack (Circuit-switch fall back) a momentálně je to jediný v praxi funkční a použitelný způsob, jak hovor v případě přihlášení k LTE síti provést. Pokud v momentě příchozího hovoru přenášíte v LTE data, přenos se přeruší a obnoví se po ukončení hovoru. Sestavení hovoru trvá pouze nepatrně déle (2-3 vteřiny) a jak jsme si v praxi vyzkoušeli, funguje to spolehlivě a prodleva je přijatelná. Není bez zajímavosti, že když se tato technologie začala v Německu u mateřského Deutsche Telekomu testovat, činila prodleva při sestavování hovoru (při přepínání z LTE sítě na 2G/3G) až 50 vteřin! Dobu se tedy opravdu podařilo stáhnout na přijatelnou hranici.
Cenovou strategii T-Mobile sice oficiálně nezveřejnil, ale zástupci nám prozradili, že se spíše kloní k tomu nezpoplatňovat připojení LTE vyšší sazbou nebo speciálním tarifem a LTE tak bude moci využívat v rámci svého běžného datového tarifu kdokoliv s podporovaným telefonem.