Pořízení chytrých hodinek či náramku se u mnoha uživatelů pojí s touhou žít zdravěji – více se hýbat, lépe (a déle) spát a mít chytrého pomocníka při monitorování sportovních výkonů či kalorického příjmu. Možná vás proto překvapí, že výsledky nejnovější studie dostupné na pubs.acs.org ukazují na odvrácenou stranu tohoto segmentu wearables. Pokud dáváte přednost kovovým či koženým řemínkům, nemusí vás níže uvedené informace až tak trápit. V případě, že však preferujete plastové řemínky, možná byste se měli začít mít na pozoru.
Podle studie publikované v Environmental Science and Technology Letters bylo zjištěno, že plastové řemínky často obsahují vysokou koncentraci nerozložitelné (tzv. „věčné“) chemikálie známé jako PFAS. PFAS mají prokazatelný vliv na funkci štítné žlázy, hladiny cholesterolu, výskyt nádorových onemocnění ledvin, poškození jater nebo například nižší porodní váhu dětí. Existuje zhruba 15 tisíc těchto chemikálií, které najdeme v různých spotřebních výrobcích a potravinách. PFAS se nacházejí například v oblečení s vodoodpudivou úpravou, nepřilnavém kuchyňském nádobí, kobercích, matracích a mnoha dalších produktech.
Výzkumníci byli schopní extrahovat tuto látku z 22 řemínků různých značek a produktů rozlišných cen. Nelze tedy usuzovat, že například dražší chytré hodinky, respektive jejich řemínky, jsou v tomto ohledu bezpečné. Tato chemikálie je absorbována skrze kůži, která je největším orgánem lidského těla. Ke zvýšené absorpci pak dochází především během sportovních aktivit, kdy se člověk potí – póry se v takovém případě rozšiřují, což umožňuje větší vstřebávání PFAS.
Řešení tohoto problému je nasnadě – nepoužívat řemínky z fluoroelastomeru, což je materiál, který u svých řemínků využívají například výrobci jako Google, Apple, Huawei či Samsung, neboť jsou takové řemínky velmi odolné a oblíbené právě pro svou odolnost vůči vodě a potu. Naštěstí je velmi snadné si pořídit alternativní řemínek či pásek, a to například z (kvalitního) kovu, případně sáhnout po oblíbených textilních náramcích, které jsou zpravidla zároveň pohodlnější než jejich silikonové alternativy. Oblíbenou možností jsou také kožené pásky, ačkoliv nejsou příliš vhodné pro sportovní aktivity.