Jak se používají Google Glass XE2: video a uživatelské zkušenosti

Google Glass jsou světovým pojmem a přístrojem, který mnohé fascinuje. Ukazuje, jak bude vypadat budoucnost? Nebo jde o slepou uličku? Každopádně jde o zajímavý technologický koncept, který jsme nyní mohli opět vyzkoušet, tentokrát už v podobě druhé generace Google Glass Explorer Edition 2 (XE2) a zde jsou naše dojmy a zkušenosti z používání.

Vloni v létě jste si na mobilenet.cz mohli přečíst naše vůbec první dojmy z Google Glass Explorer Edition které jsme si tehdy krátce vyzkoušeli. V závěru loňského roku Google vydal mírně aktualizovanou druhou generaci s názvem Explorer Edition 2. A slovíčko mírně je na místě. Obě generace jsou totiž na první pohled úplně stejné a liší se jen v maličkostech.

Google Glass XE2

Rozdíly oproti původní verzi Google Glass

  • Google Glass XE2 mají nově mono sluchátko, připojitelné přes microUSB konektor na brýlích.
  • Procesor zůstal stejný, ale místo revize 3 přináší revizi 4.
  • S Google Glass XE2 dostanete tmavé sluneční polarizační brýle, původní průhledné ale již nikoliv.
  • Druhá generace poskytuje kompatibilitu pro dioptrické brýle, které si nacvaknete na Google Glass.
  • Kontrukce by měla být o něco odolnější.

A to je opravdu vše, další změny nehledejte.

Technické specifikace Google Glass XE2

Procesor OMAP 4430 revize 4, dvoujádrový
RAM 1 GB
Vnitřní paměť 16 GB
Displej projektor s rozlišením 640 x 380 px
Baterie 570 mAh
Fotoaparát 5 Mpx, nahrávání videa v rozlišení 720p
Připojení microUSB konektor, Wi-Fi, Bluetooth
Hmotnost 50 gramů
Cena 1500 USD

TIP: Pokud vás zajímá podrobný popis Google Glass včetně toho, jak se ovládají a jak fungují, určitě nepřehlédněte náš podrobný článek s videopohledem z minulého roku. Nyní se vám pokusíme zprostředkovat spíše dojmy z používání.

Futuristicky a elegantně

Stejně jako první generace, jsou i současné brýle krásně lehké a s 50 gramy neváží o moc více, než klasické sluneční brýle. Na hlavě sedí perfektně a nijak neomezují, na nose rovněž sedí dobře. To samé platí i v případě, že si na brýle nacvaknete sluneční clonu.

Google Glass XE2 – ta pravá mobilní budoucnost?

Design se nezměnil, a to je dobře. Brýle jsou elegantní a minimalistické a na první pohled futuristické. Dost k tomu přispívá neobvyklá pravá část s fotoaparátem a projektorem, díky které člověk s brýlemi vypadá trochu jako kyborg. Řada lidí si neobvyklých brýlí na ulici vůbec nevšimne, na druhou stranu celá řada kolemjdoucích, kteří s vámi naváží oční kontakt, zpozorují, že je něco jinak a brýle si prohlíží. A technologií znalí uživatelé hned vědí, o co běží a se zájmem a úsměvem si vás prohlíží. A tak to ještě nějakou dobu zůstane, obzvláště v Evropě, kde je člověk s Google Glass opravdovou raritou.

K brýlím dostanete také praktické látkové pouzdro s tvrdou částí pro lepší ochranu, tmavá sluneční polarizační skla, nabíječku a nově mono sluchátko.

Projektor je to nejdůležitější

Jako displej slouží projektor s rozlišením 640 x 380 pixelů, který obraz promítá na skleněný hranol, který je nejvýraznější částí Google Glass. Hranol se musí nacházet mírně nad úrovní vašeho pravého oka tak, aby vám nevadil v běžném výhledu, a zároveň abyste nemuseli příliš zvedat oči při pozorování displeje. Zaostření na něj je v prvních chvílích trochu nezvyklé, vzdálenost od oka si ale můžete regulovat díky kloubu, na kterém se modul s projektorem nachází. Velmi brzy si ale lze zvyknout a poté už z něj velmi přirozeně čerpáte informace. Displej je dobře viditelný i venku, jas je regulován automaticky. Problém v praxi nastává například s bodovými světly, proti kterým se například díváte, přitom celkově je v místnosti málo světla. Pak je jas nastaven na nízkou úroveň a na displeji není nic moc vidět. Většinou ale regulace funguje dobře a používání je komfortní.

Skrze lebku nebo sluchátko

Problémem první generace Google Glass byl přenos zvuku skrze lebeční kost, který zdaleka nevyhovoval každému. Kvůli odlišným tvarům hlavy nemuselo zařízení pro přenos zvuku u každého na lebeční kost ideálně přiléhat a přenos zvuku tak u někoho nebyl dobrý, navíc v tichých prostředích okolí slyší veškeré zvuky. Tento neduh přetrvává i u druhé generace, která rovněž umožnuje přenos zvuku přes lebeční kost, Google však přidal pomůcku pro ty, kterým právě původní systém nevyhovuje. Řešením je mono sluchátko s elegantním logem Glass, které si zapojíte do microUSB konektoru brýlí. Sluchátko má zabudovaný nastavitelný systém opory v ušním boltci, takže sedí opravdu velmi pohodlně. Jen se musíte smířit s tím, že je vkládání sluchátka do ucha při každém nasazení brýlí zdržující a samozřejmě ani nevypadá tak dobře, když vám z brýlí ještě „plandá“ sluchátko. Ke Google Glass si lze nově připojit dokonce i stereo sluchátka.

Nové sluchátko

Ani se sluchátkem ale zvuk není ideální, například na rušné ulici jsme měli problém při telefonickém hovoru i hangout přenosu druhou stranu slyšet a paradoxně hlasitější byl přenos právě přes lebeční kost. Záleží tedy na preferenci každého a také na prostředí, ve kterém se nacházíte. Rozhodně nelze říci, že sluchátko je velkým posunem v před a že bude automaticky vyhovovat všem více, než přenos zvuku přes lebeční kost. Je ale dobře, že se Google snaží zlepšovat uživatelský komfort tam, kde vidí slabiny.

Diskuze ke článku
Michal
Krásný konec videa - zda se o tyto data bude starat Google, zatím to vypadá, že spíše ano - soukromí jde do ..... tam kde slunce nesvítí :D
Jinak nevím, ale řekl bych, že z tohodle budou mít doktoři radost - to bude šilhavých :D
5180
Uff, tak to je podobný nesmysl jako tzv. "chytré" hodinky.
Ip Man
Moc hezký video, velmi objektivní a nezaujatý komentář, dalo by se říct že podobný názor na tyhle brýle mám i já. Každopádně to chce ještě trochu času, zatím to je stále ve zkušebním provozu jak po stránce technické, tak i po stránce designu, mě osobně se moc nelíbí ta baterie za tím uchem, a samozřejmě se nesmí zapomínat i na lidi co už nosí svoje dioptrické brýle, aby bylo možné si vybrat takové brýle které se líbí nám a né Googlu. Pomalu ale jistě začíná éra takzvané nositelné elektroniky jako jsou např hodinky, náramky no a pak tyhle brýle, a Google chce být u toho. Je to jenom začátek kde Google ukáže směr kudy se vydat, a pak už jen bude prodávat licence ostatním, takže si časem můžeme třeba představit brýle Samsung Galaxy Eyeglass.
s
Zajimave, hudba budoucnosti. Realne vyuziti si dokazu predstavit tak mozna ve spojeni s projektorem na nejakem jednani ci prednasce. Nebo taky ta navigace na kole, v aute...kdyz jdupesky tak urcite mobil. No a taky foceni a nataceni bez nutnosti cokoliv drzet zni fajn. Pokud se to dotahne do konce a vymysli se co s tim tak to muze byt zajimave a nekomu i uzitecne. Ale nic pro me :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze