Indie na svém území z bezpečnostních důvodů zakázala 59 čínských aplikací

aktualizováno
Indie na svém území z bezpečnostních důvodů zakázala 59 čínských aplikací
Fotografie: phonearena.com
 • Mezi aplikacemi je také software od Xiaomi nebo Zoom
 • Národní bezpečnostní rada Indie má prošetřit, jak velké bezpečnostní riziko tyto aplikace představují

Aktualizováno 1. 7. 2020

Indická vláda skrze své oficiální stránky potvrdila zákaz celkem 59 mobilních aplikací, mezi nimiž najdeme TikTok, WeChat nebo Mi Community. Důvodem uvedeným v tiskové zprávě je, že Ministerstvo komunikací a informačních technologií (Indie) obdrželo velké množství stížností včetně několika nahlášení aplikací, které potají kradly data uživatelů a přeposílaly je na nezabezpečené servery mimo území Indie. Zákaz se vztahuje jak na Android, tak iOS. Podle kanceláře zabývající se kybernetickým zločinem a tamního ministerstva vnitra představuje takovýto software hrozbu pro národní bezpečnost a ohrožují soukromí indických uživatelů. Kompletní seznam zakázaných aplikací najdete na stránkách indické vlády.

Původní informace z 19. 6. 2020

Napětí mezi Indií a Čínou kvůli sporné hranici v himálajském Kašmíru vyústilo v nové opatření indické vlády, která v současnosti zvažuje zákaz několik desítek čínských aplikací, jejichž seznam byl dnes zveřejněn serverem Hindustan Times. Mezi aplikacemi navíc najdeme rovněž velká jména, jako je například platforma Zoom, která dlouhodobě čelí kritice za problémy s bezpečností, nebo aplikace pocházející od Xiaomi.

Národní bezpečnostní rada Indie má v plánu důkladně prošetřit bezpečnostní rizika, která může používání těchto aplikací přinést. V současnosti se čeká na oficiální vyjádření, zda k zákazu na území Indie dojde. Níže si můžete prohlédnout seznam aplikací, na které se případný zákaz vztahuje.

 1. TikTok
 2. Mi Store
 3. Mi Community
 4. Weibo
 5. WeChat
 6. SHAREit
 7. Clash of Kings
 8. DU recorder
 9. YouCam Makeup
 10. 360 Security
 11. DU Battery Saver
 12. DU Browser
 13. DU Cleaner
 14. DU Privacy
 15. Clean Master – Cheetah
 16. CacheClear
 17. DU apps studio
 18. Baidu Translate
 19. Baidu Map
 20. QQ Launcher
 21. QQ Security Centre
 22. QQ Player
 23. QQ Music
 24. QQ Mail
 25. QQ NewsFeed
 26. WeSync
 27. QQ International
 28. ES File Explorer
 29. Mi Video call-Xiaomi
 30. Parallel Space
 31. SelfieCity
 32. Mail Master
 33. Vault-Hide
 34. Vigo Video
 35. Bigo Live
 36. UC News
 37. UC Browser
 38. BeautyPlus
 39. Xender
 40. ClubFactory
 41. Helo
 42. LIKE
 43. Kwai
 44. ROMWE
 45. SHEIN
 46. NewsDog
 47. Wonder Camera
 48. Photo Wonder
 49. APUS Browser
 50. VivaVideo- QU Video Inc
 51. Perfect Corp
 52. CM Browser
 53. Virus Cleaner (Hi Security Lab)
Diskuze ke článku
Janek
Samozřejmě, že nejde jen o ČLR, ve hře je Pákistán a jeho podpora ze strany Číny, postoj USA a Ruska . Celý spor o naprosto zanedbatelné území na hranicích s Pákistánem a Čínou jen dokresluje dlouhodobé nepřátelství mezi těmito národy. Vůbec nejde o pár aplikací, ale o ukázku politické odvety. Mnohem účinnější by bylo zakázat prodej výrobků jednotlivých aktérů, to je však nebezpečný krok a indická vláda asi k němu nepřikročí. Řada podniků na území Číny patří mimočínským vlastníkům a mohlo by to vyvolat negativní reakce. Svět jaksi nevnímá Indii jako rozhodující velmoc, a to pravděpodobně hodlá indická vláda změnit. Možná je i reakce podstatné části obyvatel Indie na zákaz používání oblíbených aplikací (Tik Tok 600 mil obyvatel ).

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze