Psal se rok 2004, a protože zbývaly ještě měsíce do založení YouTube, televize měla stále ještě monopol na vytváření hvězd a hvězdiček. Její show Česko hledá SuperStar tak byla jedna z posledních velkých televizních událostí, které dokáží k obrazovkám přitáhnout většinu národa, a vytvořit tak nějaké téma, které lidé následně rozebírají. Pak se všechno začalo štěpit až do současné osamělosti digitálního věku. Na Anetu Langerovou si tak vzpomene skoro každý, na další finalisty a výherce už méně a méně lidí.
V následujících týdnech a měsících nás čeká podobná talentová show. Namísto lidí se však bude vybírat operační systém pro telefony Huawei. Pojďme si představit jednotlivé finalisty, mezi kterými se bude rozhodovat.
Staronový Android bez závislostí
Představte si nějakého šíleného rockera, jehož život je plný skandálů, večírků a drog. Pokud takový životní styl nedospěje k nezvratnému konci, v určitém bodě se z rockera stane obyčejný člověk, který svou drsnou image pouze předstírá. Asi tak by vypadal Android, kdyby se zbavil své závislosti na Googlu. Vyměnit Google Play Store za nějakou alternativní distribuci by bylo jako přestat brát drogy a nastoupit na nějakou substituční léčbu. Není to taková legrace, ale funguje to a nejspíš vám to i zachrání život.
Fanoušci mají k takovémuto řešení ambivalentní postoj. Na jednu stranu jsou na takový přístup zvyklí a nemuseli by se zas až tak moc přizpůsobovat. Na druhou stranu to není ta kýžená změna, na kterou každý čeká.
HongMeng/ArkOS/OakOS
Tento aspirant na roli operačního systému je naopak zbrusu nový a žhavý favorit. Zatím ho nikdo pořádně neviděl naživo a ani není jasné, jak se vlastně jmenuje. Je možné, že bude v Číně a v zahraničí vystupovat pod jiným jménem, to je ale jen drobný detail. Už teď dokázal pobláznit milióny a se správnou podporou by se brzy mohl dostat o řád výše.
Samozřejmě, problémem by mohl být jeho původ, zejména pak pro fanoušky v USA. Na druhou stranu spousta lidí příliš neřeší, odkud umělec (respektive operační systém) je. Když to hezky hraje nebo funguje, tak je to obvykle jedno. Tedy dokud se do hry nevloží úřední zákazy.
Sailfish OS
Zatímco výše dva zmínění účastníci patří k favoritům, mezi kterými se bude nejspíše rozhodovat ve finále, fajnšmekři a jiní znalci čekají spíše na vystoupení méně známých interpretů. Kdyby byl Sailfish účastníkem talentové show, vypadal by, jako že do ní vůbec nepatří. Tichý, nenápadný a bez větších zkušeností před velkým publikem.
Kdyby se mu podařilo uspět, byl by to bezesporu velký průlom. Ale dělat si naděje je asi zbytečné: Sailfish je a nejspíše i zůstane záležitostí do malých hudebních klubů pro náročné publikum.
Aurora OS
O Auroře jste toho nejspíše ještě moc neslyšeli. Jedná se o sestru (fork) Sailfishe a vyvíjí jej ruská vláda pro použití v telefonech státních zaměstnanců. Stejně i tady visí ve vzduchu otázka, jestli je něco takového připraveného k masovému nasazení. Když však uvážíme, že Rusko společně s Čínou tvoří opozici k USA a Západu, pak by Auroru mohly tlačit do čela zákulisní politické dohody. Proto je v naší fiktivní soutěži černým koněm, i když velmi nepravděpodobným.
Její vítězství by spustilo novou železnou oponu. Ta by nebyla reprezentována ostnatými dráty, ale rozdílnou softwarovou výbavou našich smartphonů. To je myšlenka děsivá i zajímavá zároveň.
Díru do světa s tím neudělají, ale v Číně se to chytne.