Stejně jako se mění potřeby spotřebitelů, mění se i nabídka služeb a produktů, kde je velmi populární forma předplatného. Předplatit si lze ledacos – od funkcí ve vašem automobilu až po pravidelný přísun nakládaných okurek. Nejčastější formou předplatného jsou však v současné době nepochybně streamovací platformy, jako například Spotify, Netflix nebo YouTube Premium. A protože postupem času kromě nabízeného obsahu rostou také ceny, připravili jsme pro vás souhrn aktuálních cen těch nejoblíbenějších služeb. Náš článek s tvrdými čísly vám zároveň může posloužit jako zamyšlení nad tím, kolik celkem za všechny předplatné služby měsíčně zaplatíte, a zda je všechny skutečně potřebujete k životu.
YouTube Premium
Začněme službou, která je pro mnohé nutností, neboť představuje jediný „legální“ způsob, jak se zbavit stále většího množství reklam na platformě YouTube. Na rozdíl od například videostreamovací platformy Netflix je stále možné bezplatně získat jednoměsíční zkušební období. Poté se cena studentského předplatného činí 129 Kč měsíčně (s nutností ověření studia), 209 Kč u osobního účtu, případně 389 Kč v rámci rodinného předplatného. Tento druh předplatného je cenově nejvýhodnější, neboť každý z šesti členů zaplatí pouze 65 Kč měsíčně.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 209 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 65 Kč
Netflix
Zatímco u YouTube je předplatné Premium identické, ať už se rozhodnete pro studentský tarif, osobní či rodinný, v případě Netflixu se cena odvíjí také od kvality obrazu. V případě předplatného Základní za 239 Kč měsíčně máte k dispozici pouze HD (720p) rozlišení, které je pro moderní televizory s vysokým rozlišením (obvykle 4K) zbytečně nízké. Tento tarif také není příliš výhodný, už jen kvůli tomu, že sledování je omezeno na jedno podporované zařízení.
V případě pořízení předplatného Standardní se lze spolehnout na Full HD (1080p) rozlišení a možnost sledovat či stahovat obsah na dvou podporovaných zařízeních. Cena činí 309 Kč měsíčně.
Jako nejvýhodnější se však jeví možnost Premium za 379 Kč měsíčně pro čtyři členy domácnosti (cena za osobu tak vyjde na necelých 95 Kč). Tento tarif nabízí podporu 4K rozlišení i HDR, možnost přidat až dva členy navíc, kteří s vámi nebydlí, a stahování obsahu až na šesti podporovaných zařízeních. Netflix si v poslední době poměrně přísně hlídá, zda jsou uživatelé účtu Premium skutečně členy jedné domácnosti. Místo pro člena navíc lze přikoupit za 99 Kč měsíčně.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 379 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 95 Kč
Apple TV+
Benjamínkem v oblasti videostreamovacích platforem je Apple TV+, které lze stále získat zdarma různými způsoby, a to třeba i na tři měsíce. Například při koupi zařízení Apple můžete získat tříměsíční zkušební období. Stále však platí, že kdokoli si může službu na 7 dní vyzkoušet zdarma.
Obsah na Apple TV+ je v průměru obvykle kvalitnější než například na Netflixu, avšak jeho množství je výrazně menší. Na druhou stranu je také cena předplatného nižší – měsíčně si Apple účtuje 199 Kč. Apple TV+ lze navíc sdílet až s pěti členy rodiny, což jednotlivce vyjde měsíčně na pouhých 33 Kč.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 199 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 33 Kč
Max
Služba Max od HBO se chlubí množstvím vysoce kvalitního obsahu, kde lze zhlédnout například skvělý seriál Tučňák spolu s nejnovějším Batmanem nebo třeba Temný případ. Max je navíc atraktivní volbou pro náruživé diváky různých sportovních aktivit, protože nabízí možnost dokoupit doplněk Sport.
Přestože Max neumožňuje službu vyzkoušet v rámci zkušebního období, poskytuje alespoň slevu za roční předplatné, kdy lze ušetřit 16 %. Standardní měsíční sazba činí 219 Kč, pokud si vystačíte s Full HD obsahem, nebo 299 Kč, pokud preferujete 4K UHD kvalitu s Dolby Atmos a možností sledovat až na čtyřech zařízeních zároveň. V tomto případě vyjde cena za jednotlivce na 75 Kč měsíčně. S ročním předplatným (v ceně 2 990 Kč) se lze dostat až na 62 Kč měsíčně.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 299 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 62 Kč
Amazon Prime
Zatímco v některých zemích je Amazon pro mnohé doslova jediným způsobem, jak nakupovat, v ČR prozatím tak populární není, což platí i o videostreamovací službě Amazon Prime. Po stránce obsahu pak zaujme například druhým dílem Borata či pokračováním megahitu Cesta do Ameriky. Předplatné je v tomto případě stanoveno na paušálních 79 Kč měsíčně, což je ve srovnání s ostatními platformami velmi přívětivá cena. Výhodou Amazon Prime je rovněž sedmidenní zkušební lhůta.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 79 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 79 Kč
SkyShowtime
Platforma SkyShowtime nabízí hity, jako je Oppenheimer, Kaskadér nebo například Tiché místo: První den, a jako jedna z mála nabízí možnost ušetřit při pořízení půlročního nebo ročního předplatného. Standardní nabídka plánů se dělí na standardní s reklamou za 159 Kč, bez reklamy pak za 219 Kč. Nevýhodou je kvalita obrazu pouze ve Full HD u obou těchto tarifů, takže diváci, kteří trvají na 4K obrazu, musí automaticky sáhnout po tarifu Prémiový.
Tento tarif zároveň umožňuje až 5 souběžných streamů, což znamená, že lze toto předplatné dělit mezi 5 osob, kdy cena na uživatele vyjde na 60 Kč měsíčně. V rámci již zmíněné slevy za půlroční či roční předplatné, která je shodná a je ve výši zhruba třetiny měsíčního předplatného za stejný časový úsek, se lze dostat až na 40 Kč za uživatele za měsíc.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 219 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 40 Kč
Disney+
Milovníci pořadů z produkce Disney zřejmě znají službu Disney+, kde najdeme kromě dětského obsahu také například snímky ze série Vetřelec či Predátor a mnohé další zajímavé tituly. I v tomto případě je nutné počítat s omezením v podobě Full HD obrazu a také chybějící podpory Dolby Atmos u předplatného Standard. Naopak Premium zvládne Dolby Atmos i 4K UHD a HDR obsah, navíc podporuje až 4 souběžné streamy.
Cenově vychází tarif Standard na 199 Kč měsíčně, v případě Premium na 299 Kč měsíčně, avšak ve výsledku (díky možnosti jej rozdělit mezi 4 osoby) na 75 Kč na osobu. V rámci ročního předplatného s cenou 2 990 Kč se lze dostat na 62 Kč na osobu.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 199 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 62 Kč
Apple Music
Majitelé produktů značky Apple si zřejmě již Apple Music alespoň vyzkoušeli v rámci bezplatného zkušebního období. Ostatně jednoměsíční bezplatné zkušební období je stále aktuální, tudíž si může službu tímto způsobem otestovat kdokoliv, nejen „jablíčkáři“. Výhodou Apple Music je pak pěkně zpracovaná aplikace, která se chlubí pokročilou integrací v rámci operačních systémů od Applu, ale je dostupná také pro Android. Velkou předností je pak vyšší kvalita zvuku než u tolik populárního Spotify.
Standardní měsíční sazba předplatného činí 165 Kč za individuální tarif, přičemž studenti mohou získat slevu a zaplatit tak pouze 89 Kč měsíčně. Jako u dalších typů předplatných pak i zde platí, že nejlevněji vyjde Apple Music při využití rodinného tarifu v ceně 259 Kč. Výsledná cena na osobu tak činí pouze 43 Kč.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 165 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 43 Kč
Spotify
Jedničkou v oblasti hudebních streamovacích služeb je švédské Spotify, které celý tento segment služeb do velké míry definovalo. Spotify potěší přehlídkou obřího množství interpretů, a tedy i hudby obecně. Zpravidla platí, že pokud nějakého interpreta nenajdete na Spotify, dost pravděpodobně jej nenajdete ani na dalších streamovacích platformách. Předností Spotify jsou také algoritmy, které uživatelům doporučují nové interprety. Ty se řadí k nejlepším, či minimálně jedněm z nejlepších na trhu, i když se občas stane i nějaký ten přešlap. Nevýhodou naopak nižší kvalita zvuku, i když Spotify již nějakou dobu slibuje příchod tarifu zaměřeného na audiofily.
Standardní (individuální) předplatné Spotify vyjde zájemce na 169 Kč měsíčně, studenty pak na 89 Kč měsíčně. Ušetřit lze již pořízením tarifu Duo za cenu 229 Kč měsíčně, kdy tak jedna osoba zaplatí necelých 115 Kč. Výrazně příznivější cenu tradičně nabízí až rodinný tarif, kdy lze za 269 Kč měsíčně zprostředkovat Spotify Premium až 6 uživatelům, cena na uživatele tak vyjde na 45 Kč.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 169 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 45 Kč
Tidal
Do nabídky populárních streamovacích služeb dostupných na našem trhu nepochybně patří také Tidal. Tato platforma se vyznačuje především vyšší kvalitou zvuku, respektive nejvyšší dostupnou kvalitou hudebních souborů na trhu v rámci streamovacích platforem. Od svého uvedení se Tidal také zaměřil na vylepšení algoritmů zodpovědných za objevování nových interpretů a skladeb, ačkoliv má stále co dohánět.
Tidal aktuálně novým uživatelům nabízí individuální předplatné za cenu 165 Kč měsíčně, případně rodinné předplatné až pro šest členů za cenu 259 Kč měsíčně. Na jednoho uživatele tak vychází cena 43 Kč. Studenti mohou získat předplatné za 82 Kč.
- Nejvyšší cena měsíčního předplatného na osobu: 165 Kč
- Nejnižší cena měsíčního předplatného na osobu: 43 Kč
Každopádně máme skoro všechno. Netflix, Disney, Skyshowtime, Prime i Max. Nejvíc používáme ale poslední 2 jmenované.
Já si platím MAX a YT.