Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě

Život s Transformerem Pro aneb konvertibl jako pracovní stroj

6
Život s Transformerem Pro aneb konvertibl jako pracovní stroj
  • Kolem konvertibilních zařízení panuje stále mnoho předsudků, a tak jsme se rozhodli, že si jejich pravdivost ověříme sami
  • Po dobu mnoha měsíců jsme používali dvě konvertibilní zařízení řady Transformer od ASUSu jako pracovní stroje
  • Létali jsme s nimi po světě, zažili s nimi mnoho konferencí, tiskovek i náročných pracovních dní a opravdu se nám zalíbila
  • Nabízejí mnoho předností, které tradiční notebooky zkrátka nemají, a téměř všechny předsudky tak můžeme vyvrátit

Konvertibilní PC zní jako velmi zajímavý a moderní koncept. Koncepcí existuje mnoho, včetně té „přetáčecí“, kterou vynalezlo Lenovo s řadou Yoga, nebo „odtrhávací“ s vestavěným stojánkem, kterou se budeme zabývat dnes. Zásluhu za rozšíření tohoto typu konstrukce musíme přisoudit Microsoftu, který tento pojem vryl do paměti lidem i ostatním výrobcům svým Surfacem Pro. Od jeho první generace však uplynula notná řádka let a nyní má ve svém portfoliu nějaký konvertibl této konstrukce prakticky každý výrobce. Prodeje těchto zařízení tak pomalu, ale jistě stoupají, a to nejen v nejvyšších cenových patrech, kde musí dnes tvrdě bojovat třeba i zmíněný Surface Pro, ale i v těch nižších.

Microsoft Surface Pro 4

Počty těchto bezpochyby zajímavých zařízení ovšem nerostou tak rychle, jak by mohl kdekdo čekat. Spojení výkonného pracovního notebooku s možností oddělit displej a užívat si mobility a dotykového rozhraní tabletu by mělo znít pro mnoho lidí přeci skvěle, nebo ne? Spousta lidí si ale stále myslí, že tato zařízení nemohou při seriózní práci plně nahradit klasický notebook a že operační systém Windows ani není dostatečně přizpůsobený pro dotykové ovládání.

Dokáží konvertibly skutečně
nahradit notebook i tablet?

V redakci jsme se tedy rozhodli prověřit, jak to s praktičností takových zařízení vypadá z dlouhodobého hlediska. Dokáží skutečně nahradit notebook i tablet? Několik měsíců používáme Transformer 3 Pro od ASUSu, a to jak v jeho původní, tak inovované verzi. Oba jsme s sebou vzali na několik pracovních cest, nespočet schůzek a například i veletrh IFA 2017 v Berlíně. Usnadnil nám tedy konvertibl nakonec práci, která se na nás na veletrhu valila ze všech stran, nebo nás omezoval? Dovede vůbec konvertibilní zařízení v dnešní době už kompletně nahradit tradiční notebook?

Jaký je vůbec nový Transformer Pro?

Nejprve se hodí shrnout naše dojmy ze samotného zařízení, které jsme měli příležitost otestovat, tedy z inovovaného Transformeru Pro, které jsou veskrze pozitivní. Hned po vybalení z krabice a prvním obhlédnutí dostanete pocit opravdu skvěle zpracovaného zařízení. Transformer Pro je ve své nejnovější verzi prakticky jen lehce upravený původní Transformer 3 Pro, který jsme již zrecenzovali, a proto nemá smysl vše dopodrobna popisovat. Stále jde zkrátka o skvěle vyrobené zařízení s vytříbeným designem, které kombinuje dobrý hardware a úsporné cestovní rozměry.

Oproti předchozí verzi se setkáváme s jinou povrchovou úpravou, přesněji s matným kovem. To je dobře, protože ta původní se opravdu velmi snadno škrábala, a to i při nošení v pouzdře. Nová generace už tímto netrpí. Oceňujeme také poutko na stylus, jímž disponuje kovová klávesnice, která má nově stejnou barvu jako tablet. Předchozí generace ji měla potaženou příjemnou měkkou vrstvou stejně jako Surface Pro od Microsoftu.

Displej středobodem dění

První věcí, na kterou se přeci jen trochu více zaměříme, bude displej. QHD rozlišení vypadá na 12,5palcovém IPS panelu skutečně nádherně a i reprodukce barev je velmi dobrá. Pozorovací úhly byly výborné, ať už jsme na obrazovku hleděli odkudkoliv, a na dotyky reagoval panel vždy okamžitě. Rovněž s přibaleným perem fungoval displej ukázkově a perfektně se po něm kreslilo. Problém nastal až u samotných Windows, která nastavení tohoto konkrétního pera od ASUSu vůbec neulehčují a zprovoznit tak ovládací tlačítka stylusu není zrovna intuitivní.

ASUS Transformer Pro

Rovněž nás Windows také velmi zklamala svou podporou psaného písma. Samotná písmena, slova a posléze i celé věty určí systém z 90 procent dobře, ale problém je, že vám vaše slovo vždy přepíše na slova obsažená ve slovníku. Problém by zmizel, kdyby šla tato forma automatické korekce vypnout, ale to bohužel ve Windows 10 prostě nejde. Opět je tak na vině systém a nikoliv samotné zařízení.

ASUS Transformer Pro

U displeje jako takového nás neohromil snad jen maximální jas, který by mohl být ještě o něco vyšší. Při práci venku bylo vcelku často na Transformeru všechno pořádně vidět, ale občas jsme narazili na velké obtíže, což je ovšem dáno rovněž odrazy skleněné plochy displeje, s čímž mají problémy i klasické notebooky s lesklým displejem. Dotykové ovládání má holt v tomto své ústupky a maximální jas není dostatečně vysoký, aby je zcela eliminoval.

Plechový rachot a splašená myš

Druhým velkým poznatkem z našeho soužití s Transformerem 3 Pro je zkušenost s jeho magnetickou klávesnicí a touchpadem. Nutno říct, že nižší zdvih a náklon klávesnice nám nakonec nevadil tolik, jak jsme původně očekávali, a během pár hodin si člověk vcelku zvykne. Nakonec se nám psalo po pár dnech na klávesnici velmi pohodlně a rozvržení i rozměry kláves nám padlo ihned do ruky. Jen byl na obtíž plechový rachot, který klávesnice při psaní vydává. Tu totiž z horní strany pokrývá kovový plát, který není úplně nejpevnější, takže při rychlém psaní vydává velmi hlasitý plechový hluk.

Dokonce jsme během psaní často slýchali od kolegů dotaz, zda do klávesnice opravdu tak bušíme, nebo takový rachot dělá prostě pořád. A bohužel, druhá možnost je správně. Pro tiché psaní bychom museli namačkávat klávesy opravdu pomalu a něžně, ale to bychom potom třeba ve víru veletrhu, kde rychlost hraje klíčovou roli, moc práce asi neudělali. Dále také podsvícení, které dostanete jen za příplatek s černou verzí klávesnice, je dostatečné, rovnoměrné a můžete ho regulovat ve třech krocích. U nás ovšem na verzi s černou klávesnicí jen tak nenarazíte a dokoupit jí samostatně také není snadné.

Touchpad má sice vcelku příjemný povrch a je prostorný, ale velmi často nás neposlouchal.

Naprosto otřesně se nám ovšem pracovalo s touchpadem. Ten má sice vcelku příjemný povrch a je prostorný, ale velmi často nás neposlouchal. 60 procentech času jsme jej používali naprosto běžně bez problémů a dělal svou práci znamenitě. Zbylých 40 procent však kurzor při dotyku odletěl, kam se mu zrovna zachtělo, a dokonce přitom docházelo i ke kliknutí levým myšítkem. To občas mělo za následek nečekané zavření aplikace, nebo změnu fokusu. Na touchpadu by to tedy chtělo pro příště opravdu výrazně zapracovat.

Duše pracanta i baviče

Velkou výhodou Transformeru je určitě výkon klasického notebooku, ale v tabletovém balení. Výkon nám tedy nikdy nechyběl a procesor Intel Core i5 sedmé generace s 8 GB RAM si dokázal poradit úplně se vším, co jsme mu při veletržním šílenství předhodili. Kancelářská práce není samozřejmě žádný problém ani pro levnější stroje, ale zde nebyla problém ani náročnější editace fotografií či videí. Ani jednou se počítač nezadýchal a za každých okolností si zachoval svou bleskovou rychlost, na čemž nese svůj díl i přítomné SSD.

Pochválit musíme také účinné aktivní chlazení, které udrželo zařízení v relativním chladu. Skoro nikdy se nemusel ventilátor točit naplno. Jen párkrát se Transformer pořádně „rozfuněl“, avšak ani tak nebyl nijak extrémně hlasitý a pořád se dal udržet v ruce. Tělo zařízení zkrátka moc horké nebylo a vzdych jde vždy od vás z horní ventilace, která vede podél rámu. Když už jsme u rámu, na horní hraně tabletové části najdeme na pravé straně vypínací tlačítko, ve kterém je zabudovaná i čtečka otisků prstů využívající Windows Hello. Ta funguje opravdu ukázkově a stačí tak tlačítko jen pořádně zmáčknout. Počítač se nejen probudí, ale rovnou i rozpozná otisk a odemkne se – neskutečně praktická věc, díky které je počítač radost používat a není nutné jej tak často vypínat. Předchozí verze místo čtečky používala skener tváře, nová varianta je ale rychlejší a spolehlivější. Chválíme.

Stejně tak zvukový výstup ze stereo reproduktorů nás mile překvapil. Není to samozřejmě ten nejlepší možný hudební zážitek, ale zvuk z nich šel velmi hlasitý a čistý i na maximální hlasitost. Navíc nebyl nijak plochý a díky umístění po bocích zařízení vytvářel ucházející stereo efekt. Jako bonus se dá zvukový výstup konfigurovat pomocí softwaru, což dělá skutečně velký rozdíl. Také 3,5mm výstup do sluchátek hraje dost kvalitě a hlasitě, přičemž hardwarovou kolébku hlasitosti na levém boku jsme si rychle oblíbili.

Diskuze ke článku
pet
na neco podobneho netrpelive cekam uz docela dlouho. mam lenovo miix 3, 10 palcu a uplne silim z obrich ramecku a obri vahy tabletu. chtel bych ho vymenit za 12 palcovy ale s ramecky maximalne do 5 mm (lepe mene, zadne senzory vepredu vubec nepotrebuji, ani fotak, nic), a hmotnost pri 12 palcich max do 500 g. 10 palcovy sony z4 ma 393 g tak snad 12 palcu muze mit do 500..

stale ale vyrobci vyrabeji mega bedny s mini displeji a vahou v ruce absolutne neudrzitelnou..
Jiří
Absence SD slotu lze vyřešit jednoduše - jít na to z opačné strany. Tedy do fotoaparátu vložit microSD kartu v adapteru, rychlostí ani kapacitou vás omezovat nebudou. Případně existují SD karty s WiFi, ale to je spíše pro geeky než masové použití.
Blue Sun
Blue Sun
Už víc jak dva roky úspěšně používám na cestách Yogu 2 (vím, je to tablet, ne klasické 2v1) a k ní občas externí BT klávesnici. Někdy píšu jen na dotykovce na displeji, jindy vytáhnu klávesnici. Za tu dobu mi ta hračka ušetřila spoustu zbytečně tahaných kil s notebookem. Všechno zvládá a zvládá to skvěle. Co už musela zvládnout zápisů, poznámek, nákresů a plánů...
Jediné, co nemůžu s autorem porovnat, je převod psaného textu, ten nepoužívám. Yoga sice má možnost použít cokoli vodivého jako stylus, jenže... na klávesnici jsem rychlejší, než při čitelném psaní.
A nejlepší je výdrž - 10 hodin práce je standard, v temnějším prostředí při nenáročné práci zvládá 12-13. Na to, jaký je to prcek...
Tiger
ASUS Transformer 3 Pro tú staršiu generáciu s i7, 8GB RAM a 512GB SSD som mal a plne súhlasím s autorom článku. Touchpad absolútne nepoužiteľný, výdrž 4-5 hodín a oproti verzii i5 aj pri najmenšej záťaži začal vetrák naplno chladiť. Za 40 tisíc naozaj nič moc.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze