Asus Transformer 3 Pro
recenze

Asus Transformer 3 Pro

Jeden vládne všem
5

Do naší redakce dorazil největší sok Surfacu 4 Pro, kterého se Microsoft tolik bojí. Asus Transformer 3 Pro je totiž jeho plnohodnotný konkurent, který vypadá nejen velmi podobně, ale i výkon je téměř identický. Má Microsoft důvod ke strachu, anebo Asus přeci jen něco podcenil a Transformer 3 Pro nakonec pro redmondského giganta nebude takovou hrozbou?

Nedávno jsme měli tu čest otestovat Surface Pro 4 a celkově z toho vyšel Microsoft velmi pozitivně. Až donedávna navíc nebylo zařízení, které by ve všech směrech mohlo tomuto zdařilému zařízení konkurovat. Na trhu je sice dostupný například HP Spectre x2 12, ale ten nabízí extrémně úsporné procesory Intel Core m5 a m7. Pak se také objevil příspěvek od Aceru, který se už Surfacu Pro 4 značně přiblížil a navíc nabízel i skvělou cenu. Nyní se ale objevuje jeho největší sok, který svou inspiraci hardwarem od Microsoftu nijak netají.

Oficiální snímky

Tchajwanský Asus představil v tomto roce Transformer 3 Pro a nebýt tmavšího provedení šasi a loga Asus, pak byste si ho se Surfacem velmi snadno spletli. I hardware je prakticky identický, i když Asus u nás nabízí pouze dvě varianty. První z nich nabídne Intel Core i5 Skylake, 4 GB RAM a 256GB SSD. Za tuto skladbu komponentů zaplatíte necelých 30 tisíc korun. V případě, že by výkon nestačil, k dispozici je i druhá možnost. Ta za 40 tisíc nabídne Intel Core i7, větší 8GB operační paměť a 512GB úložiště.

Asus Transformer 3 Pro – videorecenze

Technické parametry ASUS Transformer 3 Pro T303UA-GN027T

Kompletní specifikace
Konstrukce298 × 208 × 8,3 mm, 795 g, konstrukce: s odnímatelným displejem, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 12,6" (2 880 × 1 920 px)
ChipsetIntel Core i5 6200U, CPU: 2×2,3 GHz, GPU: Intel HD Graphics 520
PaměťRAM: 4 GB, disk: 500 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: USB-C (DisplayPort), další: Thunderbolt
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémWindows 10 Home
Akumulátor39 Wh, udávaná výdrž: 9 hodin
DostupnostQ4 2016, 30 000 Kč

Jak vidno, Asus se na našem trhu v nabídce verzí moc neroztahuje a cenová odlišnost modelů je značná. Nabízí se tedy otázka, zda si za lepší procesor a 8GB RAM připlatit či nikoli. My se dnes podíváme na méně vybavenou verzi a na konci jí také cenově porovnáme se zmiňovaným Surfacem Pro 4.

Obsah balení: chválíme kompletní příslušenství

A nebudeme porovnávat jen cenově. Už u obsahu balení zjišťujeme, že Tchajwanec to bral z druhého konce a v balení nešetřil příslušenstvím. V ceně tak dostanete jak klávesnici Cover Keyboard, tak i pero Asus Pen s baterií typu AAAA. Součástí balení je samozřejmě i nerozpojitelná nabíječka s koncovkou USB-C.

A proč že se vlastně rozplýváme nad balením? No, Surface Pro 4 je k dispozici pouze samostatně, tedy v základu s tabletem dostanete už jen pero. Klávesnici si pak musíte samostatně dokupovat a levně vás rozhodně nevyjde. Ve finále tedy počítejte s přibližně o tři a půl tisíce větší investicí než je tomu u dnes testovaného Asusu.

Design a konstrukce: umíme to lépe než korporát

Tablet

Začneme pochopitelně s tabletem, tedy tím nejdůležitějším. Asus ho nabízí v tmavě šedém či zlatém provedení. Nelze zapírat, že design je podobný, ne-li téměř identický se Surfacem. To platí i pro konstrukci, kterou, nebojím se říci, zvládl Asus možná i o něco lépe. Šasi je vyrobeno z prémiových materiálů, stejně jako je tomu u Surfacu. Jedná se konkrétně o hořčíkovou slitinu, která je perfektně pevná a dosti odolná. Zařízení jsme kroutili a snažili se ohnout a zkrátka řečeno, nechovali se k němu úplně v rukavičkách. I když Microsoft byl na vysoké úrovni technického zpracování, Asus ho ještě o něco málo předběhl a ještě přidal jistou eleganci. Oproti Microsoftu navíc ubral na až sterilním vzhledu a dojem ze zařízení je tak celkově o něco málo lepší. Obě zařízení jsou po konstrukční stránce na vysoké úrovni, jen žák v tomto případě překonal mistra, i když malé konstrukční nedostatky najdete i tady.

ASUS Transformer 3 Pro

TIP: Recenze Microsoft Surface Pro 4 – Úspěšný a nedostupný

Asus se inspiroval se vším všudy, a tedy i mechanismem odklopného stojánku, který drží tablet ve vertikální poloze. Stojánek vysunete mechanicky pomocí výkrojů na stranách a jeho zpracování působí pevněji a bytelněji, než tomu je u Surfacu. Jeho tuhost je značná, avšak díky tomu se tablet nesesouvá v případě, že používáte dotykový displej. Stojánek můžete vyklopit až do 155 stupňů tak, že tablet téměř leží. Jeden malý neduh jsme ale zaznamenali, a tím je nevodorovné zaklapnutí. Na jedné ze stran stojánek ne vždy dolehne k tělu tabletu a musíte na něj více zatlačit. Žádné další negativní následky to nemá, jedná se spíše o menší designový nedostatek.

Přední stranu tradičně zabírá především displej, který má 12,6 palců, tedy o 3 desetiny více, než je tomu u Surfacu 4 Pro. S tím se také nesou větší rozměry, které činí 298 × 208 × 8,3 mm, a hmotnost 795 gramů. Rozdíl v rozměrech i hmotnosti nepoznáte, a to platí také pro velikost panelu krytého tvrzeným sklem s výbornou oleofóbní vrstvou, která zamezuje otiskům prstů jak jen může.

Když jsme říkali, že většinu přední strany zabírá displej, pak zbytek mají na svědomí logicky rámečky, ale také webová a IR kamera pro přihlášení pomocí Windows Hello. Po stranách displeje také nalezneme dva stereo reproduktory, které si ale při držení tabletu snadno zakryjete dlaněmi –preferovali bychom umístění výše na těle tabletu.

Boky Transformeru 3 jsou vyhrazeny portové výbavě, která je vzhledem k typu zařízení obstojná. Na pravé straně najdeme USB 3.0 a plnohodnotné HDMI spolu s USB-C s podporou Thunderbolt 3 a nabíjení. Levá strana je vyhrazena už jen pro 3,5 mm jack a slot na microSDXC karty. Jim už dělá společnost jen dobře nahmatatelné tlačítko pro regulaci hlasitosti. To vypínací je pak umístěno na horní hraně, kterou jinak z velké části zabírá výdech chlazení.

TIP: Recenze Acer Switch Alpha 12 – Tichý jako myška

Dojem z Asusu je zkrátka prémiový, čehož chtěl výrobce také dosáhnout. Přeci jen konkurovat velikánovi se musí se ctí, což Asus zvládl více než dobře. Celkově tak na nás působí lépe než Surface Pro 4, a to i přes menší nedostatky, jako je ne zrovna ideální umístění reproduktorů či ne vždy doléhající stojánek.

Asus Cover Keyboard a Pen

Další neopomenutelnou součástí je klávesnice, které Asus říká Cover Keyboard, což není od věci, protože jí stejně jako v případě Surfacu můžete použít k ochraně displeje při přenášení. Materiálově se podobá té od Microsoftu a na dotyk je velmi příjemná. Samotná klávesnice je zpracována skvěle a na dlouhé texty je jako zrozená. Nízký zdvih a jistý dopad kláves, spoustu místa okolo jednotlivých kláves a automatické podsvícení z ní dělají jednu z nejlepších klávesnic, s jakou jsme se měli čest setkat. Mimo automatického zhasnutí při nečinnosti si ještě dle své libosti můžete nastavit další dvě úrovně podsvícení a ani v naprosté tmě vás nebude zbytečně oslňovat.

ASUS Transformer 3 Pro

Součástí Coveru je také příjemný a přesný touchpad krytý mléčným sklem se dvěma zabudovanými tlačítky. Patří k tomu lepšímu, co lze nalézt, a to je zabudovaný v pouhém krytu. Pro ostatní výrobce to tak znamená jediné: když to Asus zvládne v tenkém krytu, tak v notebooku by to měla být dnes již samozřejmost.

Druhým příslušenstvím je pak Asus Pen, tedy pero s dvěma integrovanými tlačítky simulujícími pravé a levé tlačítko myši. Displej reaguje na pero těsně před jeho dotykem a pero podporuje až 1 024 úrovní přítlaku, což umožňuje samostatný digitizér typu N-Trig v tabletu. Díky Anniversary Updatu Windows 10 tak můžete naplno využívat Windows Ink a malovat, načrtávat či psát, jak je jen libo. Stylus napájí běžná baterie typu AAAA. Nevýhoda stylusu a zároveň tabletu je, že stylus nemáte kam uchytit. Surface Pro 4 je v tomto ohledu o něco dál a pero si u něj můžete umístit na jakoukoli hranu díky magnetům. Tady vám nezbývá nic než nosit ho po kapsách a riskovat jeho ztrátu.

Líbilo se nám:

  • prémiové materiály
  • bytelnost šasi
  • plnohodnotné HDMI
  • skvělá klávesnice a trackpad

Nelíbilo se nám:

  • občasné nedolehnutí stojánku k tabletu
  • hůře umístěné reproduktory
  • pero nelze přichytit k tabletu
Diskuze ke článku
Veigy
Nechápu, proč se celý článek nese v duchu "konkurenta" pro Surface Pro. Pro Microsoft je řada Surface jakousi referencí pro ostatní výrobce. Pokud se inspirují, tak je to jedině dobře. Rozhodně to není tak, že by s MSFT měl "klepat" strachy atd...
Lukáš
Ten stojánek je šílenost, stejně jako u Surface. Škoda aktivního chlazení. Jinak dobrý.
veigy
Nechápu, proč se celý článek nese v duchu "konkurenta" pro Surface Pro. Pro Microsoft je řada Surface jakousi referencí pro ostatní výrobce. Pokud se inspirují, tak je to jedině dobře. Rozhodně to není tak, že by s MSFT měl "klepat" strachy atd...
Radim
Krásná recenze s příjemným ženským hlasem..... jen tak dále ...:-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze