Na letošní Vánoce jsme pro vás přichystali slepý fototest, v němž jste mohli hlasovat o nejlepší snímky ze sedmi vzorků. Kromě nejlepších fotomobilů na trhu jsme do testu zařadili také jednu, respektive hned dvě záludnosti. Nyní prozradíme, o jaké chytáky se jednalo a které snímky náleží kterému zařízení.
Nejen smartphony, ale i fotoaparáty
Do testu, v němž jsme z fotografií odstranili EXIF data, jsme zařadili celkem sedm vzorků, pouze pět z nich však patřilo smartphonům. Pro zajímavost jsme mezi fotografie umístili také snímky z běžných fotoaparátů. V jednom případě se jednalo o superkompaktní fotoaparát Sony CyberShot DSC-WX220, jenž disponuje 18,2Mpx CMOS Exmor R snímačem o velikosti 1/2,3" a také procesorem Bionz X. Navíc dokáže pokrýt ohnisko v rozsahu 25 až 250 milimetrů, v našem případě jsme však využili pouze 25mm ohniskovou vzdálenost. Tento fotoaparát je stále možné zakoupit, přestože byl představen již před několika lety, a to za výrobcem doporučenou cenu 4 990 Kč.
Druhým chytákem byl také kompakt, tentokrát však lépe vybavený model Sony CyberShot DSC-RX100 VII, který se běžně prodává přibližně za 30 tisíc Kč, což je srovnatelná cena s většinou vlajkových smartphonů. Tento model se chlubí ohniskem 24 až 200 milimetrů (opět však bylo využita pouze 24mm ohnisková vzdálenost), navíc má superrychlé automatické zaostřování s fázovou detekcí, výklopný dotykový displej a 20,1Mpx CMOS Exmor snímač typu 1.0 (13,2 mm × 8,8 mm). Jedná se tedy o velmi dobře vybavený kompakt vhodný i pro profesionály.
Níže najdete klíč ke všem vzorkům:
- Vzorek 1 – Huawei Mate 40 Pro
- Vzorek 2 – iPhone 12 mini
- Vzorek 3 – Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
- Vzorek 4 – Sony CyberShot DSC-RX100 VII
- Vzorek 5 – Sony CyberShot DSC-WX220
- Vzorek 6 – Xiaomi Mi 10T Pro
- Vzorek 7 – Sony Xperia 1 II
Metodika testování
U smartphonů, jak jsme uváděli i v původním článků, jsme fotili na automatiku, což jsme praktikovali i u fotoaparátů. V případě modelu DSC-WX220 byl zvolen režim Inteligentní auto, u fotoaparátu DSC-RX100 VII pak Auto skrze otočný ovladač. Fotoaparáty i smartphony jsme nechali automaticky zaostřit a během focení (ani u výsledných snímků) jsme nijak neupravovali barevnost, jas, kontrast, případně dynamický rozsah. Kromě denních snímků jsme vyfotili rovněž několik fotografií za šera či v noci. Některé smartphony na automatiku v takovém případně mírně prodloužily expozici, dedikovaný noční režim jsme však nikdy nezapínali (pokud jím zařízení disponovalo). Kvůli rozlišným ohniskovým vzdálenostem mohou být záběry mírně větší/menší.
Výsledky čtenářského hlasování
Hlasování se zúčastnilo několik stovek čtenářů, z nichž menší část rozeznala, že záludností je klasický fotoaparát. To bylo možné rozpoznat i podle poměru stran 3:2, který je pro hlavní snímač smartphonů nevšední. Jiní respondenti se naopak domnívali, že všechny snímky pochází z jednoho zařízení, které bylo při pořizování snímků různě nastaveno.
Jako nejlépe fotící zařízení byl vyhodnocen vzorek 2 (iPhone 12 mini) a 1 (Huawei Mate 40 Pro), jak dopadly další vzorky můžete zjistit z přiloženého grafu. Účelem fototestu bylo zjistit, které zařízení podle čtenářů fotí nejlépe na automatiku bez manuálních úprav nastavení.
Do komentářů nám nezapomeňte napsat, jestli se vám z neoznačených snímků podařilo odhalit jejich původce, případně jestli vás výsledky překvapily.
Ukázky snímků z jednotlivých zařízení
Za zapůjčení iPhonu 12 mini děkujeme společnosti Alza.cz a.s., provozující internetový obchod Alza.cz, kde si smartphone můžete zakoupit. |
každopádně díky za test