Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
3
  • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
  • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
  • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Telefony se snadným ovládáním

Možná nehledáte cíleně tlačítkový telefon a ani telefon pro seniory... Co pak? Nabízí se telefony se snadným ovládáním.

Navi Key
Navi Key

Před několika lety si uživatelé pod pojmem snadné ovládání představili telefony Nokia. Jejich řešení jedním tlačítkem Navi Key a ovládacími šipkami bylo vskutku přelomové, ale s nástupem dalších funkcí neudržitelné. Proto je si nutné hned na úvod říci, že telefon s takto jednoduchým ovládáním si dnes již nekoupíte. Alespoň ne nový telefon. Stále však na trhu existují tlačítkové telefony, který jsou ve své jednoduchosti vzdálenými následovníky legendárních Nokií. Snadno se však může ovládat i moderní smartphone, pokud výrobce zvolil vhodné prostředí i rozestavění kláves.

Základní fakta

Bude levný také jednoduchý?

Levné telefony toho zákonitě budou umět méně, v prostředí bude méně funkcí, uživatel se tak lépe zorientuje a nebude se v prostředí ztrácet a tápat, kde danou funkci najde. To je samozřejmě částečně pravda. Na druhou stranu do kategorie velmi levných se dnes dostaly také smartphony a v jejich případě je nutné vybírat mnohem pečlivěji. I u těch nejlevnějších, jejichž cena dnes začíná už pod hranicí tisíce korun, totiž výrobci nemohli stěžejní funkce oželet, a proto se ubírá jinde. Tu u displeje, ale především na výkonu. Takový telefon pak trpí zasekaným prostředím a uživatelský komfort zcela mizí. Vyplatí se proto číst nejen naše recenze, ale také například uživatelská hodnocení, kde můžete získat cenné zkušenosti majitelů vyhlídnutého telefonu.

Nokia 230

Tlačítka – ano, či ne?

Pro spoustu uživatelů je klasická klávesnice synonymem snadného ovládání. Každá klávesa plní přesně to, co chtějí a díky mnoha letům využívání, je nemůže nic překvapit. S tím nelze než souhlasit, ale bohužel doba této neměnné situaci příliš nepřeje. Tlačítkovým telefonům pomalu zvoní umíráček a když z nabídky odebereme telefony pro seniory a děti, zbude jich ještě méně.

V drtivé většině případů se však na těle telefonu nachází minimálně tři tlačítka. Nezbytné dvojtlačítko regulující hlasitost a klávesa sloužící k odemknutí displeje. Právě v ní je mnohdy zakopán pes, protože každý výrobce si ji navíc na každém modelu umístí trochu jinak. Ideální stav pro praváka bývá na pravém boku, zhruba někde uprostřed, či mírně nad středem. V případě leváka si umístění jen zrcadlově obraťte. Z toho vyplývá už například to, že pravák neocení odemykací klávesu na levém boku, zatímco levák zase na pravém. Vůbec za nejhorší řešení je považováno umístění na horní hraně. Na takové tlačítko většinou snadno nedosáhnete a je nutné přehmatávat. Na druhém místě je i zpracování samotného tlačítka. To by mělo být dostatečně velké a mít jistý stisk. V tomto ohledu se však již výrobce poměrně umoudřili a tlačítka jsou zpracována ve většině případů velmi slušně.

Displej – chtějte kvalitu

Doba již pokročila a slušné displeje se dostávají do stále levnějších zařízení. Samozřejmě stále nelze srovnávat displeje v Nokii za tisíc korun s displejem například od Samsungu za patnáctinásobnou částku. Hlavním rozdílem bude nejen jemnost, ale také čitelnost.

Čitelnost displeje
Čitelnost displeje je velmi důležitá

Na tu se zaměřte obzvlášť. Jak je displej vidět z úhlu? Co čitelnost venku a na slunci? Obojí je velmi důležité, neboť není nic horšího, než si během letních dnů nepřečíst novou zprávu bez toho, abyste svou druhou ruku přetvořili do formy improvizovaného stínítka. S tímto vám opět pomohou recenze a uživatelské zkušenosti. Sám výrobce se totiž horším displejem jistě chlubit nebude a na prodejně při krátkém vyzkoušení také neodhalíte vše.

Rozměry

Se snadným ovládáním souvisí také celkové rozměry telefonu. Ideálně je totiž držet telefon v jedné ruce, a to tak jistě, že jej současně můžete ovládat a nestrachujete se, že vám každou chvilku vypadne z ruky. Můžete namítnout, že dnešní doba tomu moc nepřeje a máte z jisté části pravdu. Poptávka je především po velkých zařízeních s úhlopříčkou displeje kolem 5,5 palců a větších. Takové zařízení už jednou rukou ovládne pohodlně málokdo. Snadné by proto bylo doporučit koupit si chytrý telefon s displejem do 4 palců. Bohužel tyto telefony jsou dnes v menšině a navíc téměř vždy jen se základní výbavou. Chcete-li moderní funkce, musíte vybírat z poměrně velkých telefonů. Tento problém odpadá zájemcům o tlačítkový telefon. Jejich rozměry se stejně jako jejich vzhled a výbava v podstatě nemění a pohodlně je může ovládat i malé dítě.

Prostředí

Pokud se při hledání telefonu se snadným ovládáním přikláníte ke smartphonu, vstupuje do hry další kritérium, kterým je uživatelské prostředí. Začněme systémem nejznámějším a nejrozšířenějším, kterým je samozřejmě Android. Pro jeho volbu nahrává fakt, že se s ním už mnoho z vás setkalo. Navzdory tomu, že jde o systém velmi roztříštěný a každý výrobce si výrobce upravuje, je základní ovládání vždy stejné. Tři tlačítka na displeje či pod ním a vše ostatní již skrze displej. Mnoho úprav však mnohdy škodí a v komplikovanějších nadstavbách se lze poměrně snadno ztratit. Z tohoto důvodu lze doporučit telefony s čistou verzí Androidu, případně s téměř čistou, kde není spoustu prvků navíc a přehlednost hraje prim. Alternativou jsou všemožné jednoduché módy, které většina výrobců do svých zařízeních přidává. Ty většinou vyzdvihnou základní funkce, zvětší ikonky či tlačítka a složitosti jako je nastavení uklidí hluboko do systému.

iOS 12
Prostředí iOS 11 je vcelku přehledné

Do značné míry velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé je prostředí iOS od Applu. Žádné složitosti, rovnou jste hozeni mezi všechny aplikace. Položky jsou v hlubších částech přehledné a ovládání zajišťuje jen jedno tlačítko pod displejem. Bohužel tento systém najdete jen na iPhonech, jejichž cena se vždy pohybuje vysoko, pokud tedy budeme uvažovat jen nad novými modely.

V kostce – nač si dát pozor?

  • Nejlevnější neznamená jednoduchý – Nehleďte pouze na cenu, i levný telefon totiž může nepříjemně překvapit složitým či nedomyšleným ovládáním.
  • Tlačítka u dotykových telefonů – Zjistěte, kde jsou umístěna a jak se tisknou. Má-li telefon senzorová tlačítka pod displejem, hodí se jejich podsvětlení a vibrační odezva.
  • Klávesnice u klasických telefonů – Samotná přítomnost klávesnice neznamená automatickou výhru a pohodlí při psaní. Klávesy se musí pohodlně tisknout, důležitá je i hmatová rozeznatelnost.
  • Displej musí být čitelný – Velikost displeje je individuálním aspektem, avšak čitelný by měl každý displej a za ideálně všech okolností.
  • Velikost je důležitá – Obří telefon jednoduše jednou rukou neobsloužíte. Osobní vyzkoušení, kdy telefon vezmete do své ruky, se ničemu jinému nevyrovná.
  • Prostředí se mohou lišit – Není Android jako Android a prostředí se mohou i u jednoho výrobce lišit model od modelu. Nechcete-li se s ovládáním zbytečně trápit, volte prostředí nezahlcená spoustou aplikací a dejte přednost pohodlí a přehlednosti
Diskuze ke článku
Axl
Tak já vybírám takto:
- co největší displej
- respektive co nejširší
- výška mi je na nic - velká uhlopříčka za cenu hrozivého poměru stran 19:9 NE
- co nejlepší chipset (výkon CPU, RAM, ...)
- solidně velké úložiště (64GB už je dnes asi málo) + pokud možno microSD slot
- co nejmenší (ideálně prakticky žádné) okraje - na žádné ze stran (že chci velký displej neznamená, že chci tablet s 3cm okraji).
- solidní foťák
- plná paleta bezdrátových komunikačních technologií, všechna LTE pásma


Naopak nepotřebuju:
- přední selfie kameru (z puberty jsem již vyrostl)
- čtečku otisků v displeji
- 3.5mm jack (mám jak BT sluchátka, tak mini DAC/zesilovač 192KHz/48bit do USB-C portu)

Cena není podstatná. Resp. jestli dám 18, nebo 26 už není tak důležité. Na věcech, které denně intenzivně používám, raději nešetřím (na jiných klidně ano).

Zatím mi jako volba nejlépe vychází Huawei Mate 20 X
Akorát že v ČR se neprodává. Bude? Nebo je nějaká lepší volba? Případně se v dohledné době chystá?

Pro ilustraci: nyní mám Samsung S8+ . Výkonově asi dostačuje, foťák už dnes zaostává, ale hlavně rozhodně chci větší displej. Tzn. přechod na Note9 pro mne nemá smysl (displej je větší jen o ždibec).
David Holman
David Holman
Mé kritérium

1) co nejmenší s největším a hlavně nezaobleným displejem, tzn. max 147 délka, 73 šířka, tloušťka klidně cenťák
2) čistý android, nebo MIUI
3) procesor výr. techn. méně než 14nm, výkon v min. úrovni SP450
4) ROM min. 32GB
5) RAM min 3GB
6) plastové nevrzající provedení
7) v žádném případě sklo a keramika, max. kovové pouzdro
8) rychlá čtečka na zádech
9) bez selfie fotek
10) foťák více než 13MPx, 1,8 (a méně) světelnost
11) baterie 4Ah a více
12) bez jacku
13) NFC
14) cena do 5000,- Kč...

:):):)
Já vím... jsem naiva.


st
Každý by si měl nejprve říci co od telefonu očekává, jinými slovy, které jeho funkce bude potřebovat. Z toho pak plynou nároky na hardware telefonu.
1. Procesor - jiný bude pro toho, kdo hraje hry a jiný pro toho kdo telefon používá na telefonování. Nemusí být topový dnes i střední kategorie procesorů bez problémů zvládá všechny úkoly.
2. Paměť RAM. Dnes je standart 4 GB, lépe je však mít 6 a více, zvláště pokud člověk si chce užívat multitaskingu.
3. Paměť ROM. Minimálně 32 a hlavně možnost jejího rozšíření paměťovými kartami. Je sice fajn mít v telefonu např. 64 GB, ale pokud rád někdo točí v 4k tak je jen otázkou času kdy telefon zaplní. Proto by si uživatel měl hodně zvážit nákup telefonu bez slotu na paměťovou kartu.
4. Fotoaparát. Většina dnešních telefonů za hezkého počasí fotí slušně. Rozdíly jsou ve tmě pak při točení videí. Přítomnost optické či elektronické stabilizace vždy potěší.
5. Baterie. Čím větší tím lepší. Bohužel dnes málokterý telefon vydrží dva pracivní dny. Většinou standatem je jeden den.
6. 3,5 mm jack. Ne každý telefon jej má.
7. NFC, infraport, FM radio podle gusta. Někdo tyto funkce používá jiný ne.
8. Rozměry telefonu. Bohužel dnes telefon pod 140 mm prakticky neseženete.
9. Stupeň krytí neboli odolnost vůči vodě a prachu.
10. Displej. Výhody jednotlivých technologií jsou všeobecně známé. Osobně si myslím, že většina lidí, krom funkce always on display nedovede rozlišit jednotlivé zobrazovače.
11. Cena. Čím nižší, tím lepší :-)
Na druhé straně nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci u telefonů platí dvojnásob, zvláště pokud jej chceme používat delší dobu.

Výše uvedené body jsou jen orientačí a z mé hlavy.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze