Aligator A890 GPS Senior
recenze

Aligator A890 GPS Senior

Sázka na jistotu
6

Sháníte kvalitní telefon pro vaše rodiče či prarodiče, nebo už zkrátka máte dost všech těch podobně vypadajících placek s dotykovým displejem? Pak určitě při svém pátrání narazíte na dnes již legendární značku Aligator. Pozornosti by neměl ujít ani zajímavý kousek A890 GPS Senior v provedení staré známé „tatranky“. Zda bude mix základních funkcí a GPS lokalizace stačit prozradí naše recenze.

Značka Aligator existuje již více než 15 let. Do většího povědomí se dostala v roce 2009, kdy zahájila snahu nabídnout co nejlepší seniorský telefon. Jak už od nás víte, dnešní moderní doba s sebou přinesla i seniorské smartphony, například zajímavé kousky od Dora. Stále se ale najdou příznivci a hlavně zastánci takzvaných „tatranek“, tedy klasických telefonů s alfanumerickou klávesnicí bez jakýchkoliv výstřelků.

Pokud hledáte právě takový typ telefonu, na značku Aligator dříve či později narazíte, zvláště pak když budete řadit telefony podle ceny či oblíbenosti. Produkty pro seniory od Aligatoru jsou povětšinou jedny z nejdostupnějších, a tak zkrátka nejdou přehlédnout. Nám se aktuálně dostal do redakce zástupce telefonů nejklasičtějších, a to model A890 GPS Senior. Jak už název napovídá, soustředí se především na seniory, ale ostudu určitě neudělá, ani pokud se rozhodnete odpočinout si od moderních smartphonů.

Technické parametry Aligator A890 GPS Senior

Kompletní specifikace
Konstrukce131,2 × 59,6 × 13,5 mm, 102 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
Displej?, 2,8" (240 × 320 px)
Fotoaparát0,3 Mpx (640 × 480), , video: 240 × 320 px, 10 FPS
Chipset
Paměťvnitřní paměť: ?, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémproprietální
Navigacevestavěná GPS: ano,
Akumulátor1 600 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostsrpen 2018, 969 Kč961 Kč

Obsah balení: seniorský standard

Obsah balení je v případě seniorských telefonů vždy poměrně bohatý a A890 GPS Senior netvoří výjimku. Kromě samotného telefonu nalezneme v balení separátně zabalenou baterii, což dává tušit, že baterii lze uživatelsky vyměnit. V balení se dále nachází adaptér do sítě, synchronizační a napájecí kabel s USB–A na jednom a microUSB na druhém konci a pecková sluchátka s 3,5milimetrovým jackem. Na stojánek se bohužel tentokrát nedostalo, i když jej Aligator k většině svých seniorských telefonů přibaluje.

Konstrukční zpracování a klávesnice: stará klasika

Aligator nabízí poměrně velkou plejádu seniorských telefonů a design se mění jen minimálně. Vše se točí okolo velikosti tlačítek a jejich rozložení, případně orientace displeje. To rozhodně není výtka – je dobré těžit z toho, co zkrátka a jednoduše funguje.

Aligator A890 GPS Senior

Aligator A890 GPS Senior nám na test dorazil ve výrazné červené barvě s černými detaily, což působí nápaditě a lehce agresivně zároveň. Samozřejmě to myslíme v pozitivním smyslu slova – červená barva je pro seniory ideální. Už na dálku jej mohou identifikovat, protože barevně většinou nezapadne mezi další odložené věci. Přední plochu si pomyslně můžeme rozdělit na dvě části. Ve vrchní části se nachází displej s úhlopříčkou 2,8 palce. Ten má v typické poloze při držení jednou rukou poměr stran 4:3 (výška je větší než šířka), což u výrobce nebývá obvyklé.

Spodní část obsadila klávesnice s opravdu slušně velkými tlačítky. Nechybí klasické červené a zelené telefonní tlačítko, středový navigační panel a výrazná alfanumerická část. Klávesnice je skoro celá, tedy až na středový panel, v jedné rovině a tlačítka nejsou výrazněji oddělena. Zřejmě největší problém je tu právě v alfanumerické části. Klávesnice se i tak pohodlně používá, neb nabízí dostatečnou zpětnou vazbu a každý stisk klávesy doprovází poměrně hlasité cvaknutí. V prvních pár dnech nutno klávesnici trochu rozchodit – občas se totiž stalo, že klávesa vydá zvuk, jako kdybyste omylem stiskli tlačítko dvakrát, avšak jde pouze o pocit.

Aligator A890 GPS Senior

Na spodní hraně nalezneme kromě microUSB konektoru také 3,5milimetrový jack. Na levém ani pravém boku se nenachází nic. Na vrchní straně se nachází jen nenápadný průhled na LED svítilnu. Možná byste hledali kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, ale to Aligator nenabízí. My to nebereme jako nevýhodu, protože právě toto tlačítko může často způsobit, že si senior omylem ztlumí vyzvánění. Nastavení hlouběji v menu je tak bezpečnější.

Kolébku hlasitosti byste hledali marně.

Ještě se zastavíme u zadní strany, respektive zadního snímatelného krytu. V levém horním rohu se nachází čočka fotoaparátu, uprostřed SOS tlačítko, které lehce vyčnívá nad okolní povrch, a na pravé straně výdech hlasitého reproduktoru. Pod krytem se schovává baterie i slot pro microSD a dvě miniSIM karty (ano, ty co se používaly před roky).

Aligator A890 GPS Senior

Díky rozměrům 131,2 × 59,6 × 13,5 mm a hmotnosti 102 gramů padne Aligator velmi pohodlně do ruky. Mohou za to i zaoblené hrany a rohy i sametově matný povrch plastových částí, díky čemuž telefon v ruce neprokluzuje. Dodáme že kromě červené barevné varianty Aligator nabízí i o poznání konvenčnější černou.

Celkově hodnotíme zpracování jako vcelku slušné. Telefon určitě zvládne i méně šetrné zacházení, což se od seniorského telefonu zkrátka očekává. Do ruky padne skvěle, překážkou není ani hmotnost. Menší výtka směřuje ke klávesnici. Ač je dostatečně velká a nabízí dobrou zpětnou vazbu, nachází se v jednom monolitickém bloku, což může zhoršovat její ovládání.

Líbilo se nám
  • neutrální „unisex“ design
  • výrazná červená barva
  • příjemné rozměry a hmotnost
  • matné provedení plastů
  • výrazné popisky klávesnice
  • příjemná zpětná vazba kláves
Nelíbilo se nám
  • klávesnice skoro celá v jedné rovině
Diskuze ke článku
xo
Podobný telefon má i moje mamka a je to pěkný . . . (doplňte si samy)
Má ho asi rok už a jde po malu do pr.ele :D
Levný materialý plast na prd... Display na prd.. ach ach..
Jerry
Co mě na těchto tlačítkových telefonech neuvěřitelně štve je ten tragický fotoaparát.
Kdy už výrobci konečně pochopí, že i senior si chce vyfotit své vnouče nebo když je někde na výletu, na výstavě a tu fotku pak třeba někomu ukazuje??? Bohatě by tam stačilo dát něco, co je v Androidech za 3 tisíce. O kolik by to asi tak zvedlo cenu? O 100Kč a ani to ne.
piuch
Seniori chteji fotit a chteji se divat na fotky. Bohuzel, u vetsiny techto aparatu je fotak tragicky a displej tragicky.
Pesedm
Telefon vyrobený v čínské továrně na pneumatiky narychlo předělané na výrobu telefonů.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze