Huawei P20 Pro a P20
recenze

Huawei P20 Pro a P20

Tříoký král a podržtaška
78

Huawei se za pár let vypracoval na jednoho z největších výrobců smartphonů, jehož modely se pravidelně ucházejí o trůn těch nejlepších. Stejně tomu bude určitě i letos a alespoň podle mě je P20 Pro skutečně prozatím nejlepším telefonem roku. Menší P20 ovšem moc rozruchu nevzbudí.

Displej: OLED vs. IPS

Displej je jedním z větších rozdílů mezi oběma modely. P20 Pro v této oblasti bez výhrad vede díky svému 6,1palcovému Full HD+ OLED panelu. Ten má o něco hezčí barvy, mnohem lepší kontrast, o něco málo vyšší jas a především hlubokou černou. Tím nechci srážet opravdu pěkný 5,8palcový Full HD+ IPS displej P20, ale v přímém srovnání dával prostě úplně každý přednost většímu sourozenci, a to jsme se ještě nedostali k malé, ale poněkud důležité výhodě P20 Pro.

K té se však musíme dostat přes „notch“ v horní části displeje. Výřez se každému líbit nebude, což je v pořádku, ale mě třeba vůbec nevadí a z vlastních porovnání vím, že se díky němu vejde do těla skutečně maličko větší displej, než když je zachována tenká brada i čelo. To však platí pouze tehdy, pokud prostoru kolem výřezu aplikace využijí. Nechci tu však obhajovat výřezy v displeji, je to zkrátka pouze mezistupeň vývoje, dokud nedostanou výrobci všechno potřebné za displej.

To ovšem nic nemění na tom, že si drtivá většina aplikací s výřezem zatím stále nerozumí. V podstatě jen aplikace přímo od Huawei vypadají i s výřezem hezky celistvě a jde vidět, že s ním počítají. Všude jinde se musíte spokojit s černým či barevným pruhem kolem něj a občas se stane, že vám výřez dokonce schová části uživatelského prostředí, jako je tomu u Telegramu či ve Stories Instagramu.

Výřez v různých aplikacích

Huawei však o tomto problému ví a zároveň chápe, že se nemusí „notch“ každému líbit, a tak tu máme zajímavou funkci. Stačí zabrousit do nastavení a najít pod kategorií Obrazovka kolonku… zářez? No, zajímavý překlad. Každopádně právě zde si můžete vybrat, jestli chcete, aby telefon využíval displeje na maximum, nebo aby výřez „schoval“ do permanentního černého pruhu, kde se vám zobrazí pouze ikonky notifikační lišty. Toto řešení bude nyní kopírovat řada dalších výrobců jako OnePlus a vůbec se nedivím. Myslím, že se jedná o zajímavý kompromis pro ty z vás, kteří chtějí symetricky vypadající telefon.

Je v tom ovšem háček. Tahle funkce dává smysl v podstatě jen u P20 Pro díky OLED technologii. Diodky se kolem výřezu prostě jen vypnou a telefon tak zbytečně nežere energii, a hlavně to vypadá i pěkně. IPS panel u P20 ale zkrátka pořád černě svítí, což tolik nevadí za dne, ale velmi často si toho všímám a opravdu to nevypadá nejlépe. Nemluvě o faktu, že ani neušetříte za tu vypnutou část displeje energii.

Výřez vs. funkce schování výřezu

Vlastně se až divím, že Huawei tuto funkci u P20 nechal. Pokud to nevíte, tak P20 Pro má dokonce i Always On displej, který jen výrobce do nastavení zakopal nesmyslně hluboko. Navíc není zvlášť užitečný, jelikož neukazuje ani notifikace z aplikací, ale je tu, zatímco u P20 v nastavení chybí. Důvod je vcelku jasný – IPS displej, který bez nutných úprav akorát žere energii. Alespoň že tu barevnou notifikační diodku má pořád celá rodina P20.

Líbilo se nám
 • oba modely mají kvalitní displej
 • možnost schovat výřez
 • barevná LED
 • Always On (P20 Pro)
Nelíbilo se nám
 • většina Android aplikací není připravena na výřez
 • schování výřezu nevypadá na IPS panelu nejlépe (P20)

Zvuk: jako den a noc

I když jsem to nečekal, tak se stal zvuk zcela jednoduše jedním z hlavních důvodů, proč jsem používal převážně jako hlavní telefon P20 Pro. Menší P20 totiž spoléhá již tradičně na jeden spodní reproduktor, který z řad konkurentů se stejným řešením nijak nevybočuje. Zvuk hraje hlasitě a překvapivě poměrně čistě i na maximální hlasitost. Nemá ovšem ani zdaleka na stereo reproduktory P20 Pro, které mě velice překvapily.

Huawei P20 Pro, P20 a P20 Lite

Nečekal jsem to, ale P20 Pro je zkrátka jedním z nejlépe hrajících mobilních telefonů. Zvukový projev je dynamický, kupodivu vcelku basový a krystalicky čistý. To dává dohromady s ještě vyšší hlasitostí než u P20 a skvělým prostorovým efektem skvělou kombinaci, díky které jsem na telefonu moc rád sledoval videa, hrál hry či poslouchal hudbu. Možná je to k neuvěření, ale reproduktory se staly jedním z největších plusů P20 Pro.

Reproduktory se staly jedním z největších plusů P20 Pro.

Aspoň že tak, jelikož za chybějící 3,5mm jack nedostane plusové body ani jeden z modelů. Mně jeho absence nevadí, protože jsem dávno přešel na bezdrátová sluchátka a telefony navíc podporují Dolby Atmos a bezdrátové kodeky aptX, aptX HD, AAC, SBC a LDAC. Řadě z vás ale určitě chybějící konektor vadit bude, což naprosto chápu. Bolest může trochu utěšit přidání USB-C sluchátek v balení, což jsou však pouze pecky, kterým moc nefandím (hrají však slušně), a redukce z USB-C na jack.

Líbilo se nám
 • skvělé stereo reproduktory (P20 Pro)
 • podpora kvalitních kodeků pro bezdrátový přenos zvuku
 • redukce na 3,5mm jack i USB-C sluchátka v balení
Nelíbilo se nám
 • chybí 3,5mm jack

Výdrž baterie: čím větší, tím lepší

Baterie není špatná ani u jednoho z modelů, ale „Pročko“ má pochopitelně opět navrch. Stačí se podívat na kapacity obou modelů: P20 má 3 400 mAh, zatímco P20 Pro hned 4 000 mAh a k tomu ještě úspornější OLED displej. Rozdíl není astronomický, ale v každodenním používání dostatečně patrný.

Huawei P20 Pro a P20

P20 vydrží většinou snadno až do poledních hodin druhého dne (občas i trochu více), ale na dva dny jsem se nedostal. S P20 Pro ale už ano, byť se musím samozřejmě omezit v používání. Na ty posvátné dva dny se ovšem zkrátka dostanete a snad nikdy se mi nestalo, abych končil den s méně jak 30 procenty baterie, a to jsem dával občas telefonu pořádně za uši hraním, focením a natáčením superslowmotion videí.

Lepší výdrž P20 Pro potvrzuje také náš redakční test streamování Full HD videa přes Wi-Fi. Tříoký kousek se dostal na skvělých 10 hodin 12 minut, přičemž menší P20 zvládla jen 8 hodin 6 minut. Potěšilo ovšem velmi rychlé nabíjení u obou modelů, kdy jsem se dostal i s P20 Pro na 100 procent průměrně za hodinu a půl, přičemž z 0 na 80 procent to zabralo jen zhruba 50 minut. Jen nechápu, že i když už mají telefony letos skleněná záda, tak stále chybí bezdrátové nabíjení. Obzvláště dražší P20 Pro by to prostě mít měla. Vždyť už i Sony tuto technologii do své Xperie XZ2 zabudovalo a co si budeme povídat, Sony nebývá zrovna v adopci populárních technologií napřed.

Líbilo se nám
 • až dva dny výdrže (P20 Pro)
 • dobrá každodenní výdrž obou modelů
 • velmi rychlé nabíjení

Výkon hardwaru: téměř stejný

O přísun koňských sil se u obou modelů stará procesor Kirin 970, který známe už z loňského Matu 10 Pro nebo Honoru View V10. Je to bezesporu silák a i přes příchod Snapdragonu 845 neřekl své poslední slovo. Pořád je to špičkový procesor, který vám rozjede i ty nejnáročnější herní tituly. Oba modely mají navíc také 128 GB interního úložiště, z nichž zbývá volných zhruba 111 GB, což vám určitě na všechny hry, fotky, videa a aplikace postačí. Kvůli většímu úložišti tu však není podpora pro microSD, což může pár zájemců zarmoutit.

Benchmarky Huawei P20 Pro
Benchmarky Huawei P20

Jediným rozdílem mezi oběma sourozenci je tak paměť RAM. Menší P20 má tradiční 4 GB, které stačí na plynulý chod prostředí, svižný multitasking i bleskové otevírání aplikací, ale P20 Pro má hned 6 GB. Rozdíl sice není v praxi nijak citelný, ale jistota větší paměti do budoucna potěší. Nemluvě o tom, že zkrátka dává smysl, aby dražší P20 Pro nabídla trochu lepší výbavu než levnější P20, když už se snaží Huawei letos dvojici vlajkových modelů od sebe odlišit více než dříve.

Líbilo se nám
 • výkonný hardware
 • 128 GB interního úložiště
 • 6 GB RAM (P20 Pro)
Nelíbilo se nám
 • někomu může chybět microSD slot
Diskuze ke článku
J
Jste fakt dobrý..
Huawei je nyní a bude špička, ať se vám to líbí nebo ne.
To že kopíruje, to je taky dobře a umí to skvěle.
Prošlo mi rukama za x let hromada značek telefonů, poslední byl Samsung... děkuji už nikdy více takovej předraženej krám, co po určité době vám dá jasně najevo, že to chce novej?
Vážně tyhle řečí o tom, že Huawei je kýč, mám plné zuby! Po té co jsem přesedlal na opět vlajkovou loď tehdy na Huawei P9 (bral jsem vždy vlajkové lodě i Samsung). Musím říct,že s obavou ohledně značky Huawei. Přeci jenom to bylo s P9 první našlápnutí na vrchol mobilního trhu, ale nespokojenost s kýčovitou konkurencí mi nedala už na výběr. Huawei P9 jsem zakoupil už v předprodeji, a dodneška vím, že jsem neudělal chybu! A ty co nejsem slepí, přátelé, ale i spolupracovníci, tak po půl roce už mají taky Huawei místo těch vašich Samsungů. Ten mobil funguje jak střela i dneska a kdyby nevyšla P20 Pro, tak ji mám i nadále. Takže vaše řeči o tom jak Huawei kopíruje atd.. Budiž a jsem za to rád. Jejich Vzhled kopíruje a vezme si to nej, tak to má být. Vzhled Samsungu? roky neměnný, promiňte to stačilo, dnes jsem již zvracel z vašich reakcí na Huawei. Huawei telefony umí perfektně (tedy vlajkové lodě, nižší třídu nemohu objektivně posoudit, ani u konkurence). P20 PRO je prostě nejlepší mobil co zatím je, a ten vás předražený Samsung S9+ a nedej bože Iphone X, musím jen říci: je mi vás opravdu líto, že jste tak umanutě slepí i si musíte obhájit nějak ty vaše nesmyslné postřehy a odůvodnit si tak i nesmyslné pálky za značku. Huawei letos sundá i Samsung. S příchodem Huawei Mate 20 - už definitivně odsune ten váš opojný Samsung o další kolej. Děkuji za pozornost.
Dragereker
Niektorí čo tu píšu sú teda dosť zvláštne zmýšľajúci ľudia :D Tiež mi prekáža že Huawei dal hore notch, na druhej strane ale dole nenechal prázdne miesto a vopchal tam ešte čítačku odtlačkov prstov narozdiel od ostatných ako zenfone 5 alebo čo bude oneplus 6 a lg g7. Týmto sa myslím dosť odlíšil od konkurencie, lebo Huawei mal jediný rozum a využil to dolné miesto pre niečo užitočné. Ale toto asi nikto z vás neberie ako plus...A prečo? Keby to urobil Samsung tak by ste ho tu vychválili do nebies pre tú čítačku v predu, ale zrejme Huawei je čína podľa vás takže tu chváliť netreba... Tiež sa Huawei odlíšil farebnými kombináciami, už pri P10 podával zelenú farbu a teraz predstavil pri P20 Pro Twilight- vlastný nápad. Čo sa týka fotoaparátu, tak hardverovo všetkým ostatným ukázal, ako sa to robí. Plus pridal trojnásobný optický zoom a celú radu fičuriek...Mňa len zamrzí, že videu sa už tak nevenoval ako fotkám, a nechal ho len pri 4k 30fps- možno až príchodom Mate 20 to zmení, a hlavne veľmi výkonným procesorom..Jasne, aj tento telefón sa nezaobišiel bez chýb, ale to ani konkurenčné telefóny ... Huawei sa proste snaží preraziť medzi ostatnými a ja mu to len prajem :) . Mimochodom, mám S8 aby ste si nemysleli, že tu píše niejaký zaslepenec Huaweiu.
Karol
Apple tiež kopíroval Essential a kritizuje ho niekto za to?
Nebol to jeho originalny nápad
Petr
Myslim si,ze Huawei musel platit hodne penez za recenze telefonu!Nerikam,ze spatny telefon,ale vsude pisi jaka je to bomba v cem????Nahravani videa tragedie vodeodolnost jen ip67 bezdratove nabijeni nikde a na ty vase barvy prcam,stejne se to da vetsinou do obalu????.Ale at je vyborny cim vetsi konkurence tim lepsi pro zakazniky!!!!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze