Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact
recenze

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact

Bratři jak se patří
46

Japonské Sony zahájilo ofenzívu na smartphonovou smetánku. Jak velí tradice, nespoléhá se jen na klasický model, ale připojuje i na českém trhu velmi žádanou verzi Compact, která uhrane svými malými rozměry. Pro oba telefony platí, že jsou odolné a disponují vysoce výkonným hardwarem i skvělými stereo reproduktory. Sony také konečně zmenšilo rámečky kolem displeje. Máme před sebou skutečně povedené kousky?

Po půl roce Sony opět aktualizuje svou vlajkovou loď. Tentokrát jde o významnější událost, neboť došlo k vícero změnám a současně se představila i další generace řady Compact. Hledíme tak na novou Xperii XZ2 a Xperii XZ2 Compact, které spojuje totožný hardware i stejné fotoaparáty – odlišnosti nacházíme primárně jen ve velikosti. I z tohoto důvodu si obě novinky proklepneme současně.

Sony Xperia XZ2

Rozměry153 × 72 × 11,1 mm, 198 g
DisplejTFT IPS, 5,7" (2 160 × 1 080 px)
Fotoaparát19 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC
Akumulátor3 180 mAh, doba nabíjení: 2:16 hodin

Sony Xperia XZ2 Compact

Rozměry135 × 65 × 12,1 mm, 168 g
DisplejTFT IPS, 5" (2 160 × 1 080 px)
Fotoaparát19 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC
Akumulátor2 870 mAh, doba nabíjení: 2:07 hodin

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact – videopohled

Obsah balení

Krabičky obou telefonů jsou si podobné jako vejce vejci, i co se rozměrů týče. V jejich útrobách toho však mnoho nenajdeme. Samotné telefony doprovází jen koncovka nabíječky, USB kabel a redukce z USB-C na 3,5mm jack konektor. Další příslušenství si již musíte dokoupit.

Konstrukční zpracování: rámečky malé, nikoliv zanedbatelné

Sony bylo v poslední době často popotahováno za svůj sice originální, ale notně přežitý vzhled. V roce 2018 tak přistoupilo ke změně. Opět jde však vlastní cestou a nějaké kopírování je pro japonského výrobce zapovězené. Čeho si všimnete na první pohled jsou menší rámečky. Ty nezmizely, ale zásadně se zmenšily. Nyní je tak nelze kritizovat. Zejména větší XZ2 zůstává z čelní strany nadále věrná ostřeji řezaným rohům. Pokud ji však uchopíte do ruky, doslova vás šokuje nejen tloušťka přes 11 milimetrů v nejtlustším bodě, ale také silné zaoblení. Díky němu telefon skvěle padne do ruky. Současně ale nedokáže klidně ležet. Z hladkých podložek klouže, při ovládání telefonu na podložce se zase otáčí či houpe. Nic praktického. Hmotnost atakující 200 gramů může vyděsit, avšak při ovládání byste ji zdaleka nehádali. Sony ji dobře rozložilo do celého těla.

Sony Xperia XZ2 Compact

I menší Xperia XZ2 Compact má menší rámečky a působí celkově oblým dojmem. Oblý tvar však například na zadní není tak markantní a malá novinka tak rozhodně není tak kluzká a nepřeklápí se. Do ruky padne nadále velmi dobře, i díky celkově malým rozměrům. Není problém ji dát ani do kapsy u kalhot. Tlustší Xperia XZ2 Compact už působí docela baculatým dojmem. Pro malé Xperie to však není nic nového.

Kopírování designu zůstává pro japonského výrobce zapovězené.

Po vzhledové stránce rozhodně exceluje větší Xperia, která je zpředu i zezadu skleněná, údajně chráněná sklem Gorilla Glass 5. Výsledek je však takový, že je telefon už po pár dnech posetý vlásečnicovými škrábanci. To u prémiového zařízení vyloženě naštve a Sony dělá něco špatně. Například Samsung má sklo mnohem odolnější. Tyto problémy u menší Xperie odpadají. Zadní strana je totiž opět jen plastová. Působí to tedy obyčejněji, avšak nikoliv příliš. Z dálky byste díky matné úpravě mohli hádat kov. Zpracování telefonů je pak špičkové a nikde nic nevrže. Do vzhledu dokáže promlouvat také barva telefonu. Obě Xperie jsou nabízeny v černé, stříbrné a zelené. Na přiložených fotografiích můžete vidět ještě modrou verzi, avšak ta na českém trhu v tuto chvíli oficiálně dostupná není.

Rozmístění prvků po obvodu se u novinek mírně mění. Veškerá tlačítka jsou na pravém boku. Potěší že se dobře tisknou a jsou v ideálních výškách. Sony také zachovalo hardwarovou spoušť fotoaparátů. Ke změně došlo v případě čtečky otisků prstů, která nově leží na zadní straně. Výrobce přesun zdůvodňuje nejen designem, ale také problémem na americkém trhu, kde čtečka v tlačítku na boku vadila. Umístění čtečky otisků prstů se u větší Xperie XZ2 opravdu nepovedlo. Čtečka totiž leží příliš nízko a prst takřka vždy umístíte spíše na čočku fotoaparátu, kterou si tudíž budete neustále špinit. Osobně jsem čtečku na XZ2 přestal zcela využívat.

Sony Xperia XZ2
Sony
Xperia XZ2
Huawei
P20
Samsung
Galaxy S9
Apple
iPhone X
Rozměry 153 × 72 × 11,1 mm 149,1 × 70,8 × 7,7 mm 147,7 × 68,7 × 8,5 mm 143,6 × 70,9 × 7,7 mm
Hmotnost 198 g 165 g 163 g 174 g
Odolnost IP68 běžná IP67 IP68
Displej 5,7"; 2 160
× 1 080 px
(424 PPI)
5,8"; 2 244
× 1 080 px
(429 PPI)
5,8"; 2 960
× 1 440 px
(568 PPI)
5,8"; 2 436
× 1 125 px
(463 PPI)
Směř. stereo reproduktorů dopředné jen mono, dolů dopředu a dolů dopředu a dolů

TIP! Podívejte se na kompletní porovnání v našem katalogu.

U menší XZ2 Compact je situace zásadně lepší a čtečka vhodněji umístěná, vše díky celkovým rozměrům telefonu. Prst si čtečku najde mnohem přirozeněji. Jediný konektor pak najdeme na spodní hraně, jde o USB-C. Sony tak bohužel dalo sbohem 3,5mm jacku. V balení pak najdete obyčejnou redukci pro připojení běžných drátových sluchátek.

Zastavit se musíme ještě u šuplíčku pro až dvě nanoSIM a paměťovou kartu. Výhodou je, že šuplíček otevřete bez klíčku. Tím však klady končí. Samotný šuplíček je velmi fórový, špatně se s ním manipuluje a velmi obtížně se vrací zpět na své místo. Jakmile šuplíček vytáhnete, telefon se restartuje. Totéž se stane, když jej vrátíte na jeho místo. Patrně nemusím připomínat, jak neuvěřitelně otravné to je. Kaňkou na kráse pak může být i fakt, že Sony sáhlo po hybridních slotech. Vůbec poprvé ale máte možnost využívat dvě SIM karty i u verze Compact.

Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia
XZ2 Compact
Sony Xperia
XZ1 Compact
Apple
iPhone 8
Rozměry 135 × 65 × 12,1 mm 129 × 65 × 9,3 mm 138,4 × 67,3 × 7,3 mm
Hmotnost 168 g 143 g 148 g
Displej 5"; 2 160 × 1 080 px (483 PPI) 4,6"; 1 280 × 720 px (319 PPI) 4,7"; 1 334 × 750 px (326 PPI)
Odolnost IP68 IP68 IP67
Směř. stereo reproduktorů dopředné dopředné dopředu a dolů

TIP! Podívejte se na kompletní porovnání v našem katalogu.

Ne, nezapomněli jsme. Sony je průkopníkem zvýšené odolnosti a je ji nadále věrné. Obě novinky tak plní certifikaci IP68. Nerozhází je tudíž voda ani prach.

Sony Xperia XZ2
Líbilo se nám
  • inovovaný vzhled
  • menší rámečky kolem displeje
  • oba modely velmi dobře padnou do ruky
  • špičkové zpracování
Nelíbilo se nám
  • povrch značně přitahuje prach a otisky (XZ2)
  • vzhled působí poměrně laciným dojmem (XZ2 Compact)
  • špatně umístěná čtečka otisků prstů (XZ2)
  • větší tloušťky obou modelů
  • snadno se poškrábe (XZ2)
Diskuze ke článku
Areon
Kdo chce nejlepší Sony (s velkým displejem), pak by měl počkat na verzi premium.
Compakt se prodávat bude o to obavy nemám, ale tu velkou bych nekoupil a to kupuju Soňáky už od modelu SE T68i. Už jen to, že se škrabou záda by pro mě byla nezkousnutelná věc.
Jakože jediné klady vidím na tom telefonu výdrž na baterii a velmi kvalitní stereo repráky a HDR displej + HDR natáčení videa. Jinak vzhled je opravdu hrůza, Kriste pane to nemohli vzít XZ1 a zbavit ji jen rámečků, to museli vymyslet takový hnus?
Derp
Sony = tragédie. Taková naleštěná bída by se dala čekat od Číňana. Sony ale nepřekvapilo. V tomto svém standardu se drží už roky. Když už dělaj takový nafouknutý prase, mohli přidat 3,5 jack. Dokoupení rychlonabíječky je už jen třešnička na dortu, který korunuje celý ten výsměch zákazníkovi do xichtu. No a rámy jsou stále tlusté, asi abychom nebyli ze Sony v šoku a poznali ho hned na první pohled... Za baterii plus, za foťák nakopat tam, kam slunce nesvítí ;)
Pesedm
Nejlepší je na tom antivirus AVG :D
Jaroslav Kovář
Jaroslav Kovář
Naposledy upraveno: 9. 4. 2018 12:39
Mám XZ2 Compact druhý den a nemůžu si ho vynachválit. Skvěle padne do ruky i přes svou tloušťku a proti ostatním telefonům a předchozím Xperiím se mu nechce spadnout.Baterie je u Compactu opravdu luxusní. Na poloviční jas a 80% baterie jsem hrál Pokémon GO kolem 6 hodin, než se telefon dostal na 15%. To jsem neměl ani kdysi u nové Xperia XZ.

Foťák určitě urazil kus cesty a když jsem se koukal i na srovnání s ostatními telefony, tak Sony aktuálně patří mezi ty nejlepší. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vše je krásně ostré a barevné.Dneska vyšla již druhá aktualizace systému (cca 450 MB) a telefon běží snad ještě lépe, než včera.

Nic se nezasekne, nezalaguje a co mě překvapilo, ani nezahřeje. To jsem snad ještě neviděl.K této recenzi snad mohu říci jen to, že je celkem odfláknutá a má velké mezery. To samé vidím u komentářů a od lidí, kteří telefon ani nemají.

Kdo chce výkonný malý telefon, který dobře vypadá, dobře se drží a dlouho vydrží, fotí skvěle, určitě neudělá špatně.

edit: měl jsem radši čtečku otisků na zapínacím tlačítku. Aktuální umístění mohlo být o centimetr výše. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze